Středa 29. září 2021, svátek má Michal
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Středa 29. září 2021 Michal

Páni to předstírají též. Vědec líčí, proč hrají orgasmus i muži

Muži jsou pod tlakem. V zajetí ideálu maskulinity. Očekává se od nich, že budou chlapáčtí a budou v posteli podávat nadsamčí výkony. Muži v ložnici nesledují své vlastní uspokojení, ale starají se o to, zda sex naplňuje očekávání partnerek. Tvrdí to harvardský profesor Abraham Morgentaler.

Chtěl jsem spálit stereotypní mýty o maskulinitě, říká profesor Morgentaler. | foto: Profimedia.cz

Ještě před šedesáti lety byl sex považován za ženskou povinnost, ne za něco, co by si ženy měly užívat, společnost však od té doby prošla mohutnými změnami, shrnuje jeho bádání server DailyMail. Slečny a paní už nejsou objekt, který páni potřebují pro vlastní potěšení: očekávají, že se jim dostane rozkoše. Sex už pro ženu není povinností, ale právem.

"Žijeme v době, která je velkou výzvou pro ženy i muže. Ženy nastoupily na pracovní trh a získávají vyšší vzdělání, na středních školách, univerzitách, v medicíně i v právu, což je skvělé," popisuje Morgentaler. Vedlejším produktem jejich důstojnějšího postavení je však jeho dopad na muže. Jejich partnerky se totiž mohou těšit vyšší společenské prestiži a mít vyšší příjmy než oni. Jak mohou oceňovat sílu a schopnosti dnešních žen a přitom se sebou být spokojeni? Jistě, neměl by v tom být problém, proč se přece trápit rovnoprávností? Jenže potíž v tom je, celá staletí se totiž vše motalo jen kolem mužů. To oni byli aktéry.

To už ovšem neplatí, už dávno nejsou protagonisty, kteří ženy provádí všemi záhyby života. S jednou výjimkou. Jen v posteli jsou pořád nezastupitelní, tam jsou nezbytnými, nenahraditelnými poskytovateli rozkoše. Význam sexu pro muže a jeho prestiž tak v posledních dekádách stoupl. V padesátých letech zhola nesešlo na tom, zda si hrátky kromě "pána tvorstva" užívá i žena, dnes na tom záleží velmi.

Musím obstát. A postarat se, aby na sebe byla hrdá

A pro muže není snadné dostát úkolu a obstát. Zvlášť když muže stále častěji trápí erektilní dysfunkce: podle Morgentalera sužuje až padesát procent mužů mezi čtyřicítkou a sedmdesátkou.

Výsledek? Víc a víc mužů předstírá orgasmus, předstupuje před čtenáře své knižní novinky "Proč ho muži předstírají: zcela neočekávané odhalení" s šokantním zjištěním. A ve své práci odpovídá na tři otázky: proč, jak a v jaké míře. Jde-li o důvody jejich divadelního sténání, jsou vlastně oceněníhodné a obdobné motivům, kvůli nimž předstírají orgasmus ženy: skrývá se za nimi snaha podat partnerce důkaz, že je zkrátka v posteli dobrá. Je to forma laskavosti.

"Muži mají obecně špatnou reputaci. Myslíme si o nich, zejména jde-li o sex, že jsou sobečtí, bezohlední, necitelní a posedlí jen vlastním uspokojením," říká Morgentaler a dodává, že to je falešný obrázek. Jakmile muž vstoupí do partnerského svazku, myslí víc než na sebe na družku. A jednou z jeho hlavních motivací je být dobrým poskytovatelem hezkého sexu, tvrdí.

V knize líčí případ mladíka, který měl problémy dosáhnout při souloži orgasmu. Nikdy z toho však nedělal vědu. "Problém nastal, když se zamiloval. Jakmile v tom byly city, trápil se tím, že se jeho partnerka bude cítit špatně kvůli svému ženskému šarmu a dovednostem. A aby to vyřešil za ni, začal orgasmus předstírat." Není v tom rozhodně sám. Aktuální studie University of Kansas, kterou cituje server msn.co.nz, uvádí, že orgasmus alespoň jednou předstíralo sedmdesát procent žen a třicet procent mužů. Docela vysoké číslo.

Jenže jak? Je to zcela legitimní otázka, protože na rozdíl od žen podávají muži o tom, že prošli přes finále, důkaz. Na tuhle otázku profesor neodpovídá a odkazuje na svou knihu, web Psychology Today je však sdílnější: muži, kteří o herecké etudě potenciálně uvažují, sahají po kondomu, protože žena pak absenci doličného předmětu nezaznamená.

V pasti vynucované maskulinity

Genderové role se promíchaly i v jiném ohledu. Zatímco dřív byly otrokyněmi dominantní představy o tom, jak by se měly chovat a jak vypadat, mnohem víc ženy, v minulé době začali být v zajetí společensky zkonstruovaných genderových stereotypů i muži.

Morgentaler argumentuje významem, který má pro pány jejich penis. "Jednou ze zásadních otázek mladých mužů je: Jak obstojím jako muž? A tenhle dotaz se mnohdy smrskává na: Je můj penis OK?" říká profesor, jehož oborem je urologie, v rozhovoru pro server macleans.ca. Být tak posedlí svým vybavením nepovažuje vědec za šťastné životní nastavení, mohou za něj podle něj biologické důvody, ale též čistě kulturní, například dostupnost pornografie. Až pětasedmdesát procent mužů se tak trápí tím, že má penis menší než průměr, což je mimochodem, přiznejme si, drtivá porážka statistiky.

A patří k tomu též to, jaké výkony podáváme v posteli. Zatímco erektilní dysfunkce je známa už dlouho a již dlouhé roky se napravuje injekcemi či voperovanými implantáty, nemluvilo se o ní. Nesla punc ostudy a byla vyobcována ze společnosti. A dnes? Muži se ke konzumaci viagry nemají problém "přiznat". V Americe ji navíc, konstatuje vědec, užívají i ti muži, kteří s erekcí žádný problém nemají. Chtějí mít při milování penis ještě o něco tvrdší, aby partnerce naservírovali ještě lepší zážitek. Aby byli lepšími poskytovateli sexuálních služeb.

Příkladem je jeden z Morgentalerových pacientů. Sedmadvacetiletý paraplegik, který necítil nic od pasu dolů. Poté, co mu lékař k erekci pomohl, zářil štěstím: "Cítím se jako muž." Problém byl v tom, že necítil zhola nic, nemohl ani dosáhnout orgasmu. Přesto byl novým mužem. "To proto, že muži svou maskulinitu cítí, když dokážou poskytnout sex své partnerce. Rád říkám, že mužská definice skvělého sexu je, když žena prohlásí: to byl skvělý sex," tvrdí profesor.

Muž? Neznámý tvor

"Kolem mužské sexuality panuje v naší společnosti spousta naprosto šílených mýtů: že po něm pořád prahnou a podobně. Jenže v posledních desetiletích začali mladí muži chápat sex jako výkon, který je třeba odvést, ne jako akt rozkoše," dodává sexuální terapeutka Jacqueline Hellyerová z Nového Zélandu.

Morgentaler souhlasí, o mužích toho víme jen málo. "Ženám jsme přiznali právo na to být komplexní, složité, příběh o mužích jsme však zbanalizovali. Jako kdybychom si mysleli, že o nich víme všechno, jenže to bylo všechno lež," říká.

"Na téma ženy probíhá posledních čtyřicet let debata. O mužích téměř nic nezaznělo. A když existuje takové prázdno, něčím se zaplní. A mám za to, že se v tomhle případě zaplnilo mytologií, negativními dojmy špatných mužských příkladů, které dělají skandály v bulváru, a těch nejkřiklounštějších a nejvíc bezostyšných mužů. Myslím, že je velmi potřeba, aby do diskuse vstoupili muži a aby lidé poznali, jak vypadá realita, zejména v sexuální oblasti," vyzývá Morgentaler.

Muži na tom ostatně podle něj nejsou tak zle: "Za každého muže, který se chová špatně, vám dám deset těch, kteří jsou oddaní a přemýšliví a dělají, co mohou, aby byli spolehlivými partnery."

Pánové, předváděli jste někdy orgasmus i vy?

Hlasování skončilo

Čtenáři hlasovali do 0:00 neděle 12. května 2013. Anketa je uzavřena.

Ano 12574
Ne 1716
Autoři: ,
  • Nejčtenější

Vlídná válka. Ve sporu o ostrov si Dánsko a Kanada udělují alko-rýpnutí

O vlastnictví onoho ostrůvku se pře Kanada s Dánskem dlouhá desetiletí. Jeho bezvýznamnost dává sporu podobu klukovin a...

Místo vulgárního nápisu žirafy. Vedoucí se zbavila mladického hříchu

Byl to pozůstatek neférové dohody s kamarádkou. Zatímco jí zůstal na kotníku nápis čínským písmem, Kaylee si odnesla...

On to zapálil! Bylo jen otázkou času, kdy nešťastné soužití vyústí v tragédii

Premium Vešel do domu. Ještě než za sebou zabouchl, praštil jej do nosu kouř. Šel po čichu, který ho neomylně vedl ke sklepním...

KVÍZ: Křesťanství, islám, satanismus. Jak znáte světová náboženství?

Jejich historií i jejich věroučnými sděleními se proplétá tmářství i lidskost, cit i nenávist, pokora i násilí....

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Záchranku k banalitám? Dokud to lidé nepocítí v kapse, nepřestanou, říká Vít Samek

Premium Možná byste ho na první pohled zařadili mezi drsné rockery. Vít Samek ale dlouhá léta působil jako zdravotnický...

Mizejí už i chodníky. Ústecké ghetto se vymyká, čeká ho nový režim

Premium Ve čtvrti Mojžíř v Ústí nad Labem, která se za dvacet let změnila ze solidního sídliště v ghetto, nastane nový režim....

Zabaveno. Policie hon na Savova nevzdává, vzala mu nemovitosti a sto milionů

Premium Kontroverzní podnikatel František Savov je už sedm let obviněn v případu obřích daňových úniků a zhruba stejnou dobu se...

Vlak do Chorvatska klidně zruším, pokud problémy s ním neustanou, tvrdí Jančura

Premium Skupina Student Agency se během léta zvedla z covidového dna, přesto za sebou táhne půlmiliardový účet a chybí jí i...

  • Další z rubriky

Místo vulgárního nápisu žirafy. Vedoucí se zbavila mladického hříchu

Byl to pozůstatek neférové dohody s kamarádkou. Zatímco jí zůstal na kotníku nápis čínským písmem, Kaylee si odnesla...

Hory, euforie a pohlazení sportovního ega. Jak se běhá přes Alpy

Premium Alpy jsou dávno hřištěm dobrodruhů, lezců, lyžařů, cyklistů i turistů. A čím dál častěji také běžců. Redaktor magazínu...

Strava, která zlepší sex. Středozemní kuchyně vypomůže i v ložnici

Podporuje delší život a snižuje riziko kardiovaskulárních chorob i obezity. To se o středomořské stravě již vědělo....

OBRAZEM: „Upír“, Máří Magdaléna, vladaři. Díky 3D ožívají lidé minulosti

Žil před čtyřmi stovkami let, můžeme mu však pohlédnout do královské tváře. Díky ostatkům, pokročilé vědě a moderním...

Jsem zohavená, říká Linda Evangelista. Po kryolipolýze je k nepoznání

Topmodelka Linda Evangelista se rozhodla bojovat s projevy stárnutí pomocí kryolipolýzy a skončila podle svých slov...

Marek Ztracený na koncertě spadl z pódia na hlavu a skončil v nemocnici

Zpěvák Marek Ztracený bude na koncert v Pardubicích dlouho vzpomínat. Během vystoupení si nevšiml, že je už na okraji...

Anife Vyskočilová má chatu v Suchdole s krásným výhledem na Prahu

Vzpomínáte si na poslední díl seriálu Sanitka, natočený podle skutečné události, kde na zahrádkářskou kolonii v...

Nechávat teď ležet peníze na účtu v bance je holý nerozum

S rostoucí inflací si teď láme hlavu nejedna domácnost s volnými penězi. Řeší otázku, kam peníze uložit, jak je...

Královnu slovenského Instagramu zadrželi během protidrogové akce a obvinili

Bývalá playmate a influencerka Zuzana Strausz Plačková (30), které přezdívají královna slovenského Instagramu, skončila...