Neděle 26. března 2023, svátek má Emanuel
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Neděle 26. března 2023 Emanuel

Páni to předstírají též. Vědec líčí, proč hrají orgasmus i muži

Muži jsou pod tlakem. V zajetí ideálu maskulinity. Očekává se od nich, že budou chlapáčtí a budou v posteli podávat nadsamčí výkony. Muži v ložnici nesledují své vlastní uspokojení, ale starají se o to, zda sex naplňuje očekávání partnerek. Tvrdí to harvardský profesor Abraham Morgentaler.

Chtěl jsem spálit stereotypní mýty o maskulinitě, říká profesor Morgentaler. | foto: Profimedia.cz

Ještě před šedesáti lety byl sex považován za ženskou povinnost, ne za něco, co by si ženy měly užívat, společnost však od té doby prošla mohutnými změnami, shrnuje jeho bádání server DailyMail. Slečny a paní už nejsou objekt, který páni potřebují pro vlastní potěšení: očekávají, že se jim dostane rozkoše. Sex už pro ženu není povinností, ale právem.

"Žijeme v době, která je velkou výzvou pro ženy i muže. Ženy nastoupily na pracovní trh a získávají vyšší vzdělání, na středních školách, univerzitách, v medicíně i v právu, což je skvělé," popisuje Morgentaler. Vedlejším produktem jejich důstojnějšího postavení je však jeho dopad na muže. Jejich partnerky se totiž mohou těšit vyšší společenské prestiži a mít vyšší příjmy než oni. Jak mohou oceňovat sílu a schopnosti dnešních žen a přitom se sebou být spokojeni? Jistě, neměl by v tom být problém, proč se přece trápit rovnoprávností? Jenže potíž v tom je, celá staletí se totiž vše motalo jen kolem mužů. To oni byli aktéry.

To už ovšem neplatí, už dávno nejsou protagonisty, kteří ženy provádí všemi záhyby života. S jednou výjimkou. Jen v posteli jsou pořád nezastupitelní, tam jsou nezbytnými, nenahraditelnými poskytovateli rozkoše. Význam sexu pro muže a jeho prestiž tak v posledních dekádách stoupl. V padesátých letech zhola nesešlo na tom, zda si hrátky kromě "pána tvorstva" užívá i žena, dnes na tom záleží velmi.

Musím obstát. A postarat se, aby na sebe byla hrdá

A pro muže není snadné dostát úkolu a obstát. Zvlášť když muže stále častěji trápí erektilní dysfunkce: podle Morgentalera sužuje až padesát procent mužů mezi čtyřicítkou a sedmdesátkou.

Výsledek? Víc a víc mužů předstírá orgasmus, předstupuje před čtenáře své knižní novinky "Proč ho muži předstírají: zcela neočekávané odhalení" s šokantním zjištěním. A ve své práci odpovídá na tři otázky: proč, jak a v jaké míře. Jde-li o důvody jejich divadelního sténání, jsou vlastně oceněníhodné a obdobné motivům, kvůli nimž předstírají orgasmus ženy: skrývá se za nimi snaha podat partnerce důkaz, že je zkrátka v posteli dobrá. Je to forma laskavosti.

"Muži mají obecně špatnou reputaci. Myslíme si o nich, zejména jde-li o sex, že jsou sobečtí, bezohlední, necitelní a posedlí jen vlastním uspokojením," říká Morgentaler a dodává, že to je falešný obrázek. Jakmile muž vstoupí do partnerského svazku, myslí víc než na sebe na družku. A jednou z jeho hlavních motivací je být dobrým poskytovatelem hezkého sexu, tvrdí.

V knize líčí případ mladíka, který měl problémy dosáhnout při souloži orgasmu. Nikdy z toho však nedělal vědu. "Problém nastal, když se zamiloval. Jakmile v tom byly city, trápil se tím, že se jeho partnerka bude cítit špatně kvůli svému ženskému šarmu a dovednostem. A aby to vyřešil za ni, začal orgasmus předstírat." Není v tom rozhodně sám. Aktuální studie University of Kansas, kterou cituje server msn.co.nz, uvádí, že orgasmus alespoň jednou předstíralo sedmdesát procent žen a třicet procent mužů. Docela vysoké číslo.

Jenže jak? Je to zcela legitimní otázka, protože na rozdíl od žen podávají muži o tom, že prošli přes finále, důkaz. Na tuhle otázku profesor neodpovídá a odkazuje na svou knihu, web Psychology Today je však sdílnější: muži, kteří o herecké etudě potenciálně uvažují, sahají po kondomu, protože žena pak absenci doličného předmětu nezaznamená.

V pasti vynucované maskulinity

Genderové role se promíchaly i v jiném ohledu. Zatímco dřív byly otrokyněmi dominantní představy o tom, jak by se měly chovat a jak vypadat, mnohem víc ženy, v minulé době začali být v zajetí společensky zkonstruovaných genderových stereotypů i muži.

Morgentaler argumentuje významem, který má pro pány jejich penis. "Jednou ze zásadních otázek mladých mužů je: Jak obstojím jako muž? A tenhle dotaz se mnohdy smrskává na: Je můj penis OK?" říká profesor, jehož oborem je urologie, v rozhovoru pro server macleans.ca. Být tak posedlí svým vybavením nepovažuje vědec za šťastné životní nastavení, mohou za něj podle něj biologické důvody, ale též čistě kulturní, například dostupnost pornografie. Až pětasedmdesát procent mužů se tak trápí tím, že má penis menší než průměr, což je mimochodem, přiznejme si, drtivá porážka statistiky.

A patří k tomu též to, jaké výkony podáváme v posteli. Zatímco erektilní dysfunkce je známa už dlouho a již dlouhé roky se napravuje injekcemi či voperovanými implantáty, nemluvilo se o ní. Nesla punc ostudy a byla vyobcována ze společnosti. A dnes? Muži se ke konzumaci viagry nemají problém "přiznat". V Americe ji navíc, konstatuje vědec, užívají i ti muži, kteří s erekcí žádný problém nemají. Chtějí mít při milování penis ještě o něco tvrdší, aby partnerce naservírovali ještě lepší zážitek. Aby byli lepšími poskytovateli sexuálních služeb.

Příkladem je jeden z Morgentalerových pacientů. Sedmadvacetiletý paraplegik, který necítil nic od pasu dolů. Poté, co mu lékař k erekci pomohl, zářil štěstím: "Cítím se jako muž." Problém byl v tom, že necítil zhola nic, nemohl ani dosáhnout orgasmu. Přesto byl novým mužem. "To proto, že muži svou maskulinitu cítí, když dokážou poskytnout sex své partnerce. Rád říkám, že mužská definice skvělého sexu je, když žena prohlásí: to byl skvělý sex," tvrdí profesor.

Muž? Neznámý tvor

"Kolem mužské sexuality panuje v naší společnosti spousta naprosto šílených mýtů: že po něm pořád prahnou a podobně. Jenže v posledních desetiletích začali mladí muži chápat sex jako výkon, který je třeba odvést, ne jako akt rozkoše," dodává sexuální terapeutka Jacqueline Hellyerová z Nového Zélandu.

Morgentaler souhlasí, o mužích toho víme jen málo. "Ženám jsme přiznali právo na to být komplexní, složité, příběh o mužích jsme však zbanalizovali. Jako kdybychom si mysleli, že o nich víme všechno, jenže to bylo všechno lež," říká.

"Na téma ženy probíhá posledních čtyřicet let debata. O mužích téměř nic nezaznělo. A když existuje takové prázdno, něčím se zaplní. A mám za to, že se v tomhle případě zaplnilo mytologií, negativními dojmy špatných mužských příkladů, které dělají skandály v bulváru, a těch nejkřiklounštějších a nejvíc bezostyšných mužů. Myslím, že je velmi potřeba, aby do diskuse vstoupili muži a aby lidé poznali, jak vypadá realita, zejména v sexuální oblasti," vyzývá Morgentaler.

Muži na tom ostatně podle něj nejsou tak zle: "Za každého muže, který se chová špatně, vám dám deset těch, kteří jsou oddaní a přemýšliví a dělají, co mohou, aby byli spolehlivými partnery."

Pánové, předváděli jste někdy orgasmus i vy?

Hlasování skončilo

Čtenáři hlasovali do 0:00 neděle 12. května 2013. Anketa je uzavřena.

Ano
Ano 12574
Ne
Ne 1716
Autoři: ,
  • Nejčtenější

Aby měl orgasmus šanci. Studie líčí, kdy ženy usilují o vyvrcholení

Premium Je to docela logická rovnice a vyplývá z velmi praktické úvahy. Častěji dosahují orgasmu ty ženy, které o něj usilují....

Penis se zvětšuje trakcí i vložením chrupavky. Urolog shrnuje fakta a mýty

Mužská touha po větším penisu neodpovídá statistice, číslům, dokonce ani spokojenosti žen. Poptávka po prodlužování,...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

OBRAZEM: Intimita, provokace. Fotky oslavují odhalenou krásu ženy

Analogová fotografie, výlety mimo ateliér, nové modelky. Poslední týdny přinesly ve tvorbě Kateřiny Janišové tři změny.

Jaderné zbraně odstrašují. Nikdo však neví, jestli fungují

Arzenál jaderných zbraní slouží velmocím už po desítky let jako vrcholný odstrašující prvek. O tom, jestli mohou ony...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Poklidné město vyděsila ubodaná těla. Idaho zažilo vraždění jako z filmu

Idylické, tiché místo, klidné a bezpečné. Tím spíš městem Moscow v americkém Idahu otřásl v listopadu 2022 nález čtyř...

Finsko není mistr světa ve vzdělání. Naopak. Mýtus, který trval 20 let, padá

Premium Ještě nedávno se do Finska jezdilo jako na safari, aby jiné země okoukaly tajemství tamního školství, nejlepšího na...

Revma vzniká v plicích. Nyní došlo ke zlomu v léčbě, říká profesor Vencovský

Premium Bolest, ztuhlost, otoky a deformace kloubů, především na rukou. Tak si většina lidí představuje revmatoidní artritidu,...

V Česku neměl šanci, v cizině metastázy zmizely. Léčbu hradí pojišťovna

Premium Na rakovinu prostaty umírá v Česku asi 1 500 mužů ročně. Když vyčerpají všechny metody léčby, nezbývá jim než čekat na...

Nikdo by ho nehledal. Odlehlá studna měla skrýt mimořádně brutální zločin

Premium Spadané listí šustilo pod nohama a mladý muž v poutech vedl skupinu policistů tehdy zanedbaným parkem, který obklopoval...

Horor v metru. Útokem jedovatým plynem vyvrcholilo řádění japonské sekty

Premium Věřit, to je přirozená lidská potřeba. Upnout svou víru v domnělou bezpečnost nebo učení nějaké sekty je však...

Penis se zvětšuje trakcí i vložením chrupavky. Urolog shrnuje fakta a mýty

Mužská touha po větším penisu neodpovídá statistice, číslům, dokonce ani spokojenosti žen. Poptávka po prodlužování,...

Legenda Harry Houdini. Mág ohromoval davy, učil vojáky uniknout ze zajetí

Premium Jak jen to dělal? Pomáhaly mu snad síly nadpřirozena? Ohýbal si vlastní kosti, nebo se upsal ďáblu a ten mu s kouzly...

Nervozita roste. Padající Deutsche Bank stáhla dolů korunu i pražskou burzu

Od záchrany problémové švýcarské banky Credit Suisse ještě neuplynul ani týden a investoři opouštějí další potenciální...

Hrozí ekonomický kolaps? Analytici varují před Minského momentem

Selhání bankovních institucí, otřesy na finančních trzích a pokračující nejistota zvyšuje podle mnohých odborníků...

Ukrajinská pobřežní obrana zničila plány na vylodění u Oděsy

Flotila ukrajinského námořnictva dostala na začátku ruské invaze na frak, ale její „suchozemská“ pobřežní obrana...

Herečka Jenovéfa Boková porodila, z Witowské je nevlastní babička

Jenovéfa Boková a její partner Adam Kolář v pátek odpoledne potvrdili, že herečka a hudebnice už porodila a šťastní...

Tom Cruise se dcerou Suri pyšnil. Už ho neviděla deset let, míří na vysokou

Tom Cruise se od roku 2006 do roku 2013 rád ukazoval na veřejnosti s dcerou Suri v náručí. Před deseti lety však ze...