Sobota 10. června 2023, svátek má Gita
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Sobota 10. června 2023 Gita

Páni to předstírají též. Vědec líčí, proč hrají orgasmus i muži

Muži jsou pod tlakem. V zajetí ideálu maskulinity. Očekává se od nich, že budou chlapáčtí a budou v posteli podávat nadsamčí výkony. Muži v ložnici nesledují své vlastní uspokojení, ale starají se o to, zda sex naplňuje očekávání partnerek. Tvrdí to harvardský profesor Abraham Morgentaler.

Chtěl jsem spálit stereotypní mýty o maskulinitě, říká profesor Morgentaler. | foto: Profimedia.cz

Ještě před šedesáti lety byl sex považován za ženskou povinnost, ne za něco, co by si ženy měly užívat, společnost však od té doby prošla mohutnými změnami, shrnuje jeho bádání server DailyMail. Slečny a paní už nejsou objekt, který páni potřebují pro vlastní potěšení: očekávají, že se jim dostane rozkoše. Sex už pro ženu není povinností, ale právem.

"Žijeme v době, která je velkou výzvou pro ženy i muže. Ženy nastoupily na pracovní trh a získávají vyšší vzdělání, na středních školách, univerzitách, v medicíně i v právu, což je skvělé," popisuje Morgentaler. Vedlejším produktem jejich důstojnějšího postavení je však jeho dopad na muže. Jejich partnerky se totiž mohou těšit vyšší společenské prestiži a mít vyšší příjmy než oni. Jak mohou oceňovat sílu a schopnosti dnešních žen a přitom se sebou být spokojeni? Jistě, neměl by v tom být problém, proč se přece trápit rovnoprávností? Jenže potíž v tom je, celá staletí se totiž vše motalo jen kolem mužů. To oni byli aktéry.

To už ovšem neplatí, už dávno nejsou protagonisty, kteří ženy provádí všemi záhyby života. S jednou výjimkou. Jen v posteli jsou pořád nezastupitelní, tam jsou nezbytnými, nenahraditelnými poskytovateli rozkoše. Význam sexu pro muže a jeho prestiž tak v posledních dekádách stoupl. V padesátých letech zhola nesešlo na tom, zda si hrátky kromě "pána tvorstva" užívá i žena, dnes na tom záleží velmi.

Musím obstát. A postarat se, aby na sebe byla hrdá

A pro muže není snadné dostát úkolu a obstát. Zvlášť když muže stále častěji trápí erektilní dysfunkce: podle Morgentalera sužuje až padesát procent mužů mezi čtyřicítkou a sedmdesátkou.

Výsledek? Víc a víc mužů předstírá orgasmus, předstupuje před čtenáře své knižní novinky "Proč ho muži předstírají: zcela neočekávané odhalení" s šokantním zjištěním. A ve své práci odpovídá na tři otázky: proč, jak a v jaké míře. Jde-li o důvody jejich divadelního sténání, jsou vlastně oceněníhodné a obdobné motivům, kvůli nimž předstírají orgasmus ženy: skrývá se za nimi snaha podat partnerce důkaz, že je zkrátka v posteli dobrá. Je to forma laskavosti.

"Muži mají obecně špatnou reputaci. Myslíme si o nich, zejména jde-li o sex, že jsou sobečtí, bezohlední, necitelní a posedlí jen vlastním uspokojením," říká Morgentaler a dodává, že to je falešný obrázek. Jakmile muž vstoupí do partnerského svazku, myslí víc než na sebe na družku. A jednou z jeho hlavních motivací je být dobrým poskytovatelem hezkého sexu, tvrdí.

V knize líčí případ mladíka, který měl problémy dosáhnout při souloži orgasmu. Nikdy z toho však nedělal vědu. "Problém nastal, když se zamiloval. Jakmile v tom byly city, trápil se tím, že se jeho partnerka bude cítit špatně kvůli svému ženskému šarmu a dovednostem. A aby to vyřešil za ni, začal orgasmus předstírat." Není v tom rozhodně sám. Aktuální studie University of Kansas, kterou cituje server msn.co.nz, uvádí, že orgasmus alespoň jednou předstíralo sedmdesát procent žen a třicet procent mužů. Docela vysoké číslo.

Jenže jak? Je to zcela legitimní otázka, protože na rozdíl od žen podávají muži o tom, že prošli přes finále, důkaz. Na tuhle otázku profesor neodpovídá a odkazuje na svou knihu, web Psychology Today je však sdílnější: muži, kteří o herecké etudě potenciálně uvažují, sahají po kondomu, protože žena pak absenci doličného předmětu nezaznamená.

V pasti vynucované maskulinity

Genderové role se promíchaly i v jiném ohledu. Zatímco dřív byly otrokyněmi dominantní představy o tom, jak by se měly chovat a jak vypadat, mnohem víc ženy, v minulé době začali být v zajetí společensky zkonstruovaných genderových stereotypů i muži.

Morgentaler argumentuje významem, který má pro pány jejich penis. "Jednou ze zásadních otázek mladých mužů je: Jak obstojím jako muž? A tenhle dotaz se mnohdy smrskává na: Je můj penis OK?" říká profesor, jehož oborem je urologie, v rozhovoru pro server macleans.ca. Být tak posedlí svým vybavením nepovažuje vědec za šťastné životní nastavení, mohou za něj podle něj biologické důvody, ale též čistě kulturní, například dostupnost pornografie. Až pětasedmdesát procent mužů se tak trápí tím, že má penis menší než průměr, což je mimochodem, přiznejme si, drtivá porážka statistiky.

A patří k tomu též to, jaké výkony podáváme v posteli. Zatímco erektilní dysfunkce je známa už dlouho a již dlouhé roky se napravuje injekcemi či voperovanými implantáty, nemluvilo se o ní. Nesla punc ostudy a byla vyobcována ze společnosti. A dnes? Muži se ke konzumaci viagry nemají problém "přiznat". V Americe ji navíc, konstatuje vědec, užívají i ti muži, kteří s erekcí žádný problém nemají. Chtějí mít při milování penis ještě o něco tvrdší, aby partnerce naservírovali ještě lepší zážitek. Aby byli lepšími poskytovateli sexuálních služeb.

Příkladem je jeden z Morgentalerových pacientů. Sedmadvacetiletý paraplegik, který necítil nic od pasu dolů. Poté, co mu lékař k erekci pomohl, zářil štěstím: "Cítím se jako muž." Problém byl v tom, že necítil zhola nic, nemohl ani dosáhnout orgasmu. Přesto byl novým mužem. "To proto, že muži svou maskulinitu cítí, když dokážou poskytnout sex své partnerce. Rád říkám, že mužská definice skvělého sexu je, když žena prohlásí: to byl skvělý sex," tvrdí profesor.

Muž? Neznámý tvor

"Kolem mužské sexuality panuje v naší společnosti spousta naprosto šílených mýtů: že po něm pořád prahnou a podobně. Jenže v posledních desetiletích začali mladí muži chápat sex jako výkon, který je třeba odvést, ne jako akt rozkoše," dodává sexuální terapeutka Jacqueline Hellyerová z Nového Zélandu.

Morgentaler souhlasí, o mužích toho víme jen málo. "Ženám jsme přiznali právo na to být komplexní, složité, příběh o mužích jsme však zbanalizovali. Jako kdybychom si mysleli, že o nich víme všechno, jenže to bylo všechno lež," říká.

"Na téma ženy probíhá posledních čtyřicet let debata. O mužích téměř nic nezaznělo. A když existuje takové prázdno, něčím se zaplní. A mám za to, že se v tomhle případě zaplnilo mytologií, negativními dojmy špatných mužských příkladů, které dělají skandály v bulváru, a těch nejkřiklounštějších a nejvíc bezostyšných mužů. Myslím, že je velmi potřeba, aby do diskuse vstoupili muži a aby lidé poznali, jak vypadá realita, zejména v sexuální oblasti," vyzývá Morgentaler.

Muži na tom ostatně podle něj nejsou tak zle: "Za každého muže, který se chová špatně, vám dám deset těch, kteří jsou oddaní a přemýšliví a dělají, co mohou, aby byli spolehlivými partnery."

Pánové, předváděli jste někdy orgasmus i vy?

Hlasování skončilo

Čtenáři hlasovali do 0:00 neděle 12. května 2013. Anketa je uzavřena.

Ano
Ano 12574
Ne
Ne 1716
Autoři: ,
  • Nejčtenější

Miluji tě, ale podvádím tě. A nelituji. Studie nahlédla do hlubin nevěry

Premium Je jedním z nejrozsáhlejších výzkumů svého druhu a přináší víc než paradoxní zjištění. Vyjevuje, že důvody nevěry jsou...

KVÍZ: Ironické, poučné, překvapivé. Znáte výroky známých osobností?

Poučí, pobaví, možná představí svého autora nebo autorku z neznámé strany. Některé jsou docela známé, jejich autora si...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Mystérium římských dvanáctistěnů. Artefakty trápí archeology i lovce záhad

Rituální předmět, hrací kostka, sofistikované zařízení, pouhá ozdoba… Nad významem oněch dvanáctistěnů si lámou hlavu...

Masturbace není náhoda. Má svůj přínos, naznačuje ho studie

Vyhlíží jako paradox, z evolučního hlediska působí jako neúsporná, rozmařilá, plýtvavá, nákladná aktivita. Aktuální...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Divoký spánek chobotnice Costella. Měl noční můry z bitky, naznačuje studie

Tak normální chování chobotnic nevypadá, nezastírali vědci. Jejich exemplář jménem Costello se ve spánku začal kroutit,...

Matka na pervitinu a italská domácnost. Jak to bylo s vraždou dítěte v Mostě

Premium Vyostřené konflikty, dvojí život matky, neúspěšné podněty sociálce, problémová čtvrť a drogy. Z pozadí sporu o tříleté...

Jsme na prahu epidemie srdečního selhání, vyléčit se nedá, říká kardiolog

Premium Zatímco infarkt zná každý, povědomí o srdečním selhání je malé. Často se mylně zaměňuje právě za infarkt či zástavu...

Kam zmizel lupič století. František Procházka podle svědků žije v Karibiku

Premium Policie si chvíli myslela, že je František Procházka, který ukradl 540 milionů korun, po smrti. Jenže někteří Češi ho...

Divoký spánek chobotnice Costella. Měl noční můry z bitky, naznačuje studie

Tak normální chování chobotnic nevypadá, nezastírali vědci. Jejich exemplář jménem Costello se ve spánku začal kroutit,...

Masturbace není náhoda. Má svůj přínos, naznačuje ho studie

Vyhlíží jako paradox, z evolučního hlediska působí jako neúsporná, rozmařilá, plýtvavá, nákladná aktivita. Aktuální...

KOMENTÁŘ: Za chvíli vše bude v ženském rodě. Nedlužíme totéž i mužům?

Premium Slova, která existovala jen v mužském rodě, se upravují tak, aby mohla označit i ženy. V pořádku. Ale jak k tomu...

Miluji tě, ale podvádím tě. A nelituji. Studie nahlédla do hlubin nevěry

Premium Je jedním z nejrozsáhlejších výzkumů svého druhu a přináší víc než paradoxní zjištění. Vyjevuje, že důvody nevěry jsou...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Stejně ošklivá jako všechno, co Rusko dělá, komentují vítězku soutěže krásy

V každoroční soutěži krásy pro vdané ženy získala titul Paní Ruska světa 2023 učitelka angličtiny Natalja Oskarová....

Zemřel český e-sportový šampion Twisten, bylo mu teprve 19 let

Ve věku pouhých devatenácti let zemřel český profesionální hráč počítačové střílečky Valorant Karel Ašenbrener, známý...

Jsme unavení úplně jako staří lidé, říkají Mišík a Jirásková

Zpěvák Adam Mišík (26) už rok randí s dcerou Ivy Kubelkové, modelkou Natálií Jiráskovou (18). Nedávno spolu začali...

Miluji tě, ale podvádím tě. A nelituji. Studie nahlédla do hlubin nevěry

Premium Je jedním z nejrozsáhlejších výzkumů svého druhu a přináší víc než paradoxní zjištění. Vyjevuje, že důvody nevěry jsou...

Nejsou menší, jen jsou výš, říká o modelaci prsou za 65 tisíc Krejčíková

Aneta Krejčíková (32) se rozhodla pro plastiku prsou. Představitelka sekretářky Květy ze seriálu Volha si své...