Pět důvodů, proč vás sex bolí

aktualizováno 
Bolest při sexu je mnohem častější, než si myslíte. Problém může být v antikoncepci, infekci či nadměrné citlivosti penisu.

Sex může i bolet. | foto: Profimedia.cz

Bolestivý sex není zdaleka tak výjimečný, jak si většina lidí myslí. Například studie z roku 2011 zjistila, že s opakovanou bolestí při sexu má zkušenost celá čtvrtina žen. Její autoři také zjistili, že je tento problém pro většinu postižených stále tabu, protože se buď domnívají, že jde o normální stav, nebo se o svých potíží stydí promluvit s odborníkem.

1.problém: hormonální antikoncepce

Je to poněkud paradoxní situace: vaše drahá polovička užívá antikoncepci, aby se nemusela bát otěhotnění a mohla si užívat sexu, ale nakonec si sex neužije právě kvůli antikoncepci. Nejnovější výzkum, jehož výsledky byly zveřejněné před několika dny, dokazuje, že užívání hormonální antikoncepce (konkrétně antikoncepce s nízkým obsahem estrogenu) významně zvyšuje u žen riziko chronické bolesti při sexu. Vědci srovnávali erotické prožitky žen, které hormonální antikoncepci užívají, s těmi, které volí jinou formu ochrany. Výsledky ukázaly, že uživatelky antikoncepce trpí mnohem častěji bolestí při sexu a také při dosažení orgasmu. Pokud si tedy vaše drahá polovička stěžuje na nepříjemné pocity při sexu, zkuste alespoň na čas vyměnit pilulky za jinou formu ochrany.

2.problém: obřízka

Pokud už jste se nechali obřezat, samozřejmě už s tím těžko něco uděláte, ale jestliže o obřízce teprve uvažujete, raději si svůj krok pořádně rozmyslete. Výzkum z roku 2011 ukazuje, že obřezaní muži mají více problémů s dosahováním orgasmu a jejich partnerky pociťují při sexu častěji nepříjemnou bolest. Výzkumu dánských vědců se zúčastnilo pět tisíc respondentů a jeho autoři zjistili, že obřezaní muži mají třikrát větší pravděpodobnost, že budou mít při sexu problémy než jejich neobřezaní kolegové. A aby toho nebylo málo, partnerky obřezaných mužů jsou dvakrát častěji při sexu nespokojené, mají problémy s dosažením vyvrcholení a pociťují při milování bolest. Příčinou je údajně snížení citlivosti obřezaného penisu, v důsledku které obřezaní muži praktikují "tvrdší" sex s hlubším průnikem, který však jejich partnerky často bolí a nevyhovuje jim.

3.problém: psychický blok

Dyspareunie neboli bolestivý sex má velmi často původ v zábranách psychického typu. Podle výzkumu, který citoval magazín Live Science, jde převážně o ženskou záležitost. Problém se tedy nemusí nacházet v klíně vaší partnerky, ale v její hlavě. Odborníci dokázali, že ženy, které prožily při sexu jednu nepříjemnou zkušenost, už často předem očekávají, že při všech dalších sexuálních pokusech se bude tento zážitek opakovat. Navíc předpokládají, že bolest při dalším styku bude větší než ta předchozí (která je mimochodem v jejich vzpomínkách také intenzivnější, než ve skutečnosti byla). Náprava tohoto stavu je, podle odborníků, dlouhodobá a vyžaduje téměř vždy zásah psychologa nebo sexuologa.

4.problém: infekce

Pokud váš sexuální život probíhal doposud uspokojivě a najednou vám potěšení začalo kazit pálení, svědění nebo bolest při sexu, na vině bude nejspíš infekce penisu. Možností, co se s vaším penisem děje, je celá řada - od kvasinkové infekce, přes zánět penisu, alergii až po pohlavní choroby, jako je například herpes nebo kapavka. Ať už je příčina infekce jakákoli, obvykle se projeví i na vzhledu penisu, který skutečně nevypadá příliš ve formě. Žalud je často zarudlý, zduřelý, jakákoli manipulace s ním (tedy i pohlavní styk) je bolestivá a může se objevit i výtok. I když příznaky vypadají poněkud hrůzostrašně, nemusí se nutně jednat o pohlavní chorobu, ale například o alergickou reakci na nový sprchový gel. Každopádně byste se svými problémy měli vyhledat lékaře, který určí příčinu a navrhne léčbu.

5.problém: nadměrná citlivost penisu

Zní to jako ideální situace, po které prahne každý muž, jenže skutečnost je poněkud méně idylická. Citlivý penis může být za jistých okolností výhrou, ale pokud je jeho citlivost nadměrná, budete ho spíše proklínat. Muži s nadměrně citlivým penisem bojují většinou nejen s předčasnou ejakulací, ale také s bolestí při sexu. Pro některé z nich je dokonce sex z tohoto důvodu neuskutečnitelný. Příčin nadměrně citlivého penisu může být celá řada, od zúžené předkožky přes úraz penisu, infekci močového traktu až po problémy s prostatou. Je proto nutné navštívit lékaře.

Autor:

Nejčtenější

VIDEO: Daniel se živí jako nahý uklízeč. Nabídky se mu jen hrnou

Ne, Daniel studem opravdu netrpí.

Nejprve to prohodil jako žert. Pak se šestadvacetiletý zedník zamyslel a řekl si, že to zkusí. Potom vešel Daniel...

Lepší erekce i sex: milostný prožitek zintenzivní technika mindfulness

Jde o hlavu. Vyplatí se ji neztratit ani v ložnici, tvrdí zastánci praktiky...

Neustálé posuzování se, úzkost z toho, že podám špatný výkon, závazek skončit hrátky orgasmem, ale též stud za svoje...

VIDEO: První republika zahnala prostituci do kabaretů

Prostituci se nepovedlo vymýtit žádného společenskému zřízení. Maximálně zamést...

Své místo si udržela v každé době napříč historií, skrze všechny politické i společenské systémy. Prostituce je...

„Beztak ho máš malý“. Nový smajlík může vyjadřovat i malý penis

Emotikon „Pinching Hand“ se může stát hitem letošní edice symbolů.

Ono gesto je vypovídající, velmi srozumitelné. Naznačuje, že něčeho je opravdu málo. Nebo že něco je opravdu malé....

Milionový byznys s ledem: podnikatel ho vozil přes půl světa do Indie

Transportovat po moři led do Indie byla trefa, která panu Tudorovi vyšla.

Tropická vedra v koloniální Indii vyvolávala v Britech víc než jen stesk po domově. Za trochu osvěžujícího chladu nebo...

Další z rubriky

Chlapi nejsou snadná kořist, říká domina a striptérka Majkelína

Majkelina

Je striptérkou, jako rázná domina má sadomasochistický projekt, se svou přítelkyní vystupuje jako bondage modelka. Pro...

Sexuální fantazie: sny o skupinovém sexu přicházejí až s věkem

Mezi mužskými a ženskými fantaziemi není tak velký rozdíl, jak tvrdí...

Nejde jen o pohlaví. Roli hraje i věk, vztah k víře, politická orientace. To vše souvisí s našimi sexuálními...

Trendy v sexu pro rok 2019: nemonogamní vztahy, technologie a hodně debat

Sexuální život otevírá, alespoň podle prognózy, náruč vztahům, které zahrnují...

Společnost se pohybuje, stereotypy a diktáty se rozpadají, rostou možnosti svobodné volby, lidskými vztahy stále víc...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz