Jak zaujmout ženy na seznamkách: osloví je průměrnost, nepředvádějte se

aktualizováno 
Teatrální gesta nezaberou. Drsné selfie pózy nefungují. Vcucnutá břicha a vystavené bicepsy nesplní očekávání. Nejpůsobivější hipsterská image není dobrou sázkou. Na seznamovacích serverech mají u žen největší šanci pánové, kteří prostě ztělesňují průměr. Tvrdí to dosud zatím vůbec největší výzkum svého druhu.

Na internetových seznamkách fanfarónský výstřednost a přílišné sebevědomí nezabodují. | foto: Profimedia.cz

Stojí za ním Internetový institut Oxfordské univerzity a jeho autoritu dokladuje působivý rozsah. Je založený na studiu 150 tisícovek heterosexuálních profilů a komunikačních dat za deset let, která vědci získali z on-line seznamky eHarmony.

Závěry oxfordské analýzy jsou přitom jasné. Ženy mnohem spíš oslovují muži, kteří na stupnici od jedné do deseti ohodnotili svou přitažlivost číslem pět. Sebevědomí pánové, kteří se pasovali na deset pomyslných hvězdiček, tak úspěšní nebyli.

Jeden z autorů studie Taha Yasseri, dokonce nabízí vysvětlení, proč pánové přesvědčení o své přitažlivosti u žen nevyhrávají. Zaprvé jejich sebevědomé sebehodnocení napovídá o aspektech jejich osobnosti, které ženy neosloví. Ale především deset bodů z deseti dokáže jednoduše zastrašit. Taková informace dopředu varuje, že dotyčný je zkrátka nedosažitelný. Ale nejen to.

„Souvisí to i se sebehodnocením osoby, která si profil čte,“ uvedl listu The Telegraph Yasseri, „může si totiž říkat: Já tak dobře nevypadám, a pokud si vyberu někoho, kdo vypadá mnohem lépe, mohu s tím mít problémy, mohu se například strachovat o partnerovu věrnost.“

Pánové přitom mají k atraktivitě potenciálních partnerek docela jiný postoj, pro ně jsou ideálem ženy, které si na žebříčku přitažlivosti přisoudí číslo mezi osmičkou a devítkou.

Oxfordský výzkum je sice rozhodně nejrozmáchlejší, ovšem nikoli první, který upozornil na vtah žen k průměrné, normální, běžné přitažlivosti potenciálních partnerů. Na to, že pětka na stupnici od jedné do deseti je nejčastější ženskou preferencí, upozornil před rokem i výzkum společnosti YouGov.

Vysvětlení, které tehdy nabídla listu The Telegraph expertka na sex a vztahy Lucy Beresfordová, přitom ladí s Yasserio hypotézou: pokud vypadá ženin partner výjimečně dobře, nese to s sebou i jistou úzkost z potenciálního zástupu jiných žen, které jeho atraktivita může oslovit. Beresfordová však navíc dodává, že fyzická atraktivita není pro ženy tak podstatná jako pro muže.

„Muži chtějí vidět ženu téměř jako trofej, chtějí cítit, že se na ně lidé dívají a říkají si: Teda, musí to být fakt super chlap, když dokázal přivábit někoho tak atraktivního,“ soudí Beresfordová.

Konverzaci začínají muži

Vrátíme-li se zpět k oxfordskému výzkumu, zjistíme, že navzdory měnícím se společenským konvencím zahajují konverzaci stále častěji muži. Ba co víc, start je v jejich rukou ve stále rostoucí míře. V roce 2008 byla pravděpodobnost, že to bude muž, kdo odstartuje námluvy, vyšší o šest procent, než že to bude žena. O deset let později se náskok pánů zvýšil na 30 procent. „To je dosti skličující zjištění s ohledem na to, že stále víc seznamovacích aplikací umožňuje, aby konverzaci zahajovaly pouze ženy,“ upozorňuje server Refinery 29.

Postoje se však přece jen mění. Méně než v minulosti muže i ženy zajímá například to, jaký má potenciální partner či partnerka příjem nebo vzdělání.

Studii rovněž zajímalo, jaké proměnné ovlivňují „úspěch“, přesněji řečeno počet obdržených vzkazů. Ženy si pomohly, kdy se pyšnily charakteristikami jako „sportovní typ“, bodovaly i vlastnosti jako „romantická“ a „altruistická“. Minusové body naopak znamenala přiznání „úzkostlivosti“ a, opravdu, doznání, že se žena považuje za „chytrou“.

Vztah ke sportu na mužích oceňují i ženy. Kromě toho je zaujme i altruismus.

Autoři:

Nejčtenější

Ženy z ostrova Sprogo: provinily se sexualitou a společnost je ztrestala

Zařízení Christiana Kellera nepotřebovalo mříže, z ostrova se kvůli...

Tato instituce byla něčím mezi vězením a nemocnicí. A též výrazem touhy udržet dánskou populaci čistou. Na ostrově...

Arizona proti pornu. Je společenskou hrozbou, tvrdí parlament

Ilustrační snímek

Prostupuje celou společností, kazí mladistvé, vytváří toxické prostředí. Pornografie způsobuje zdravotní krizi,...

Žijeme jen jednou, ať to tedy stojí za to, říká MOgirl Týna

Věřím v osobitost, říká MOgirl Týna.

Pracuje jako zdravotní sestra v domově pro seniory a baví ji to. Považuje se za empatickou, přátelskou a realistickou....

VIDEO: První republika zahnala prostituci do kabaretů

Prostituci se nepovedlo vymýtit žádného společenskému zřízení. Maximálně zamést...

Své místo si udržela v každé době napříč historií, skrze všechny politické i společenské systémy. Prostituce je...

VIDEO: Sexy česká trenérka amerických hokejistů uvedla zápas hymnou

Sexy Češka je nejen zpěvačka a tanečnice, ale i trenérka amerického hokejového...

V americké profesionální Federální hokejové lize kondičně trénuje tým Carolina Thunderbirds, šest zápasů ho však řídila...

Další z rubriky

VIDEO: Daniel se živí jako nahý uklízeč. Nabídky se mu jen hrnou

Ne, Daniel studem opravdu netrpí.

Nejprve to prohodil jako žert. Pak se šestadvacetiletý zedník zamyslel a řekl si, že to zkusí. Potom vešel Daniel...

OBRAZEM: Vznešení a hrdí. Podívejte se na ikonické barevné snímky indiánů

Bylo zřejmé, že na invazi bílého muže do svého světa doplatí. Tušili, že...

Bylo zřejmé, že na invazi bílého muže do svého světa doplatí. Tušili, že přijdou o pozemky i svůj způsob života. Do...

Existují i příjemná sobotní dopoledne. Sušiči ochutnávají střízlivost

Ano, střízlivost vám může ukázat svět docela jinak.

Říkají si sušiči nebo sušáci. Na jeden měsíc se v rámci kampaně Suchej únor vzdali alkoholu a na internetu sdílejí,...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz