Premium

Získejte všechny články mimořádně
jen za 49 Kč/3 měsíce

Vtipy podle vzorečků kvantové teorie. Věda se snaží pochopit humor

Lidstvo rozesmávají, věda má však kvůli nim dlouho vrásky. Vtipy, přesněji jejich mechanismus, jí unikají. Co dělá vtip vtipem? je otázka, nad níž věda neprská smíchy. Nyní si však teoretici smíchu myslí, že vědí, jak se dobrat odpovědi. Sázejí na kvantovou teorii. A soudí, že jednou budeme dělat vtipy podle algoritmů.

Na humor s kvantovou matematikou. Vědci berou vtipy útokem. | foto: Profimedia.cz

Předchozí vědecké modely, které se o pochopení humoru ucházely, vysvětlovaly, že legračním prvkem vtipu je schopnost nést dvojí význam a existence mnoha vzájemně neslučitelných způsobů, jak interpretovat situaci. Během vtipu mu nejprve rozumíme jedním způsobem, poté však přijde bod zlomu. Náš pohled na situaci se radikálně převrátí, dostane nový smysl, a právě to vyprodukuje komický efekt.

Teď však tým kanadské a australské vědkyně nesouhlasí. Nejde o přesměrování smyslu, tvrdí, vtip dělá vtipem spíše naše schopnost vnímat oba smysly zároveň. Zdá se to jako detail, Liane Gabory z University of British Columbia a Kristy Kitto z Queensland University of Technology však považují rozdíl za klíčový.

Dovozují z něj totiž, že by potom formální rámec humoru bylo nutné hledat v kvantové teorii. Podle nich by umožnila zachytit všechny nuance a spletitosti adekvátněji než předchozí modely.

„Legračnost není nic, co by jako prvek reality existovalo předem. Vyvstává z interakce mezi povahou vtipu, posluchačovým kognitivním stavem a dalšími sociálními faktory. To dělá z kvantové teorie výtečného kandidáta pro modelování humoru,“ je si jistá Liane Gabora. Jde totiž o to, že k informaci, tedy ke vtipu, který mozek obdrží, si on sám něco přidává. Tím „něčím“ je kognitivní proces, který dělá vtip vtipem. A to dokonce navzdory tomu, že všechny části, na něž jde vtip dekonstruovat, vtipné nejsou.

Autoři studie vydané v magazínu Fronmtiers in Physics to tvrdí díky pokusu, při němž předkládal dobrovolníkům k ohodnocení slovní hříčky, a to jak ve své kompletní podobě, tak různě rozložené a poskládané.

Gabory přitom dokonce dodává, že s pomocí kvantové matematiky lze odhadnout, jaký vtip bude jak úspěšný, tedy vtipný. „Kvantové modely jsou skvostné v objasňování dvojsmyslnosti a kontextuality. A právě o to v humoru jde,“ shrnuje Gabory. Přiznává však limity své práce. Je totiž pořád výzkumnou a všímala si pouze vtipů jako slovních hříček, ne gagů ve stylu Mr. Beana.

Možnosti směru, jímž se se svou australskou kolegyní Pokud vydala, však vidí dalekosáhlé. Líčí je přímo výhružnými, zlověstnými slovy. Má totiž za to, že jednou budou moci komici vytvářet „perfektní“ vtipy pomocí algoritmů. „Ano, nakonec až se tohle zpracuje trochu více, bude moci napsat počítačový program, který bude založený na tomto matematickém rámci. Je to možné,“ říká.

Kde sídlí centrum kreativního humoru

Není to však jediný aktuální výzkum, který pracoval s humorem. Dovnitř mystéria se pokusili nahlédnout i američtí vědci, šli na to však z docela jiné stránky. Vzali si k ruce i profesionální komiky, konkrétněji přímo jejich mozky, a snažili se přijít na to, kde v nich sídlí centrum kreativního humoru. Buďme však přesní, v jejich výzkumu hrál humor vlastně pouze zprostředkovatelskou roli, především šlo o kreativitu. Vědci se snažili přijít na kloub tomu, kde sídlí.

Předchozí výzkumy se problému snažily porozumět mnoha způsoby. Skenovali mozek, který produkoval jazzové improvizace, mozek, který byl zaměstnán psaním poezie, i ten, který kreslil. Humor je však pro zachycení jeho aktivity při tvůrčí činnosti stejně vhodný. Proto sáhli odborníci z losangeleské University of South California právě po něm.

A k ruce si vzali též hned tři skupiny dobrovolníků, profesionální komiky, amatérské komiky a kontrolní skupinu z, řekněme, civilistů. Všichni dostali karikaturu bez vyplněného textu – a vymyslet ho bylo jejich úkolem. Napsat měli dokonce dva druhy slov do „bubliny“, jedna verze měla být humorná, druhá ne.

Potom vědci nechali dobrovolníky pracovat a chopili se skenování jejich mozků magnetickou rezonancí. A zjistili zřetelný trend. Při vymýšlení humorného textu se rozsvěcely dvě mozkové oblasti. Zaprvé mediální prefrontální kortex, který nám pomáhá při sociálních interakcích a který se zřejmě účastní při učení se spojení mezi místy a událostmi a při souvisejících emocionálních reakcích. Zadruhé se aktivitou rozsvěcovala oblast temporálního laloku, která se podílí na rozpoznávání a identifikaci složitých, komplexních podnětů.

Tím však model, který se dral vědcům při analýze dat na povrch, nekončil. Aktivace oněch konkrétních mozkových částí se navíc lišila podle úrovně komediantství respondentů. Čím více zkušeností s tvorbou legrace totiž měli, tím víc pracovala oblast jejich temporálního laloku. Nikoli náhodou, vědci totiž mají za to, že se v ní spojují sémantické a abstraktní informace se vzdálenými asociacemi. Naopak amatérští komici a účastníci pokusu z řad prosté veřejnosti vykazovali větší aktivitu v prefrontálním kortexu, v němž probíhá i aktivita spojená s výkonnými činnostmi, jako je složité plánování a rozhodování.

Autoři:
  • Nejčtenější

Divně zkřížené ruce. Sebevraždu podivínky zavěšené v okně vyloučil až patolog

4. května 2024

Premium Lékařka se skláněla nad drobným tělem staré ženy. „Ne, nevidím nic, co by třeba jen naznačovalo...

Pět cviků na lepší sex. I milování pomůže trénink

6. května 2024

Sex je pohyb. A tomu prospívá cvičení. Čím trénovanější vaše tělo bude, tím lépe vám sex půjde....

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Vilný stařec vábil do bytu nezletilé. Pak je nutil k sexuálním výstřednostem

2. května 2024

Premium V tom kvartýru se něco děje!“ Tak začala toho dubnového odpoledne roku 1972 na stanici VB své...

Z filmů mizí sex. Masivně. Studie vysvětluje proč

5. května 2024

Na plátnech kin a televizních obrazovkách je mnohem méně erotiky. Míra sexuálních scén ve filmech...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Matriarchát neexistoval nikdy a nikde, je to jen romantický blud, říká biolog

6. května 2024

Premium Už před dvěma miliony let míval člověk strach z hadů, mírný sklon k mnohoženství, deprese, chuť na...

Z brutálního vraha celebritou. Mad Frank vozil turisty na místa svých zločinů

8. května 2024

Premium Před deseti lety zemřel jeden z nejslavnějších gangsterů Frankie Fraser. Člen nechvalně proslulého...

SOUTĚŽ: „Věřím v Boha a své pistole.“ Vyhrajte knihu o odbojáři Morávkovi

8. května 2024

Neohrožený, troufalý, až na hranici frajerské drzosti. A přesvědčený o nutnosti boje proti...

Na horách je kyslíkový přístroj doping, to je bez debat, říká Radek Jaroš

8. května 2024

Premium Navzdory šedesátce na krku hledá Radek Jaroš stále nové výzvy. Po Koruně Himálaje se pustil do...

Památky leží na přímkách, věřil činorodý Brit. Jeho teorii zneužili konspirátoři

7. května 2024

Premium Měl to být fantastický objev, který mohl přepsat archeologické vědy, pozvednout učená bádání....

Večerní parťák na koupací rituál: Vyhrajte balíček od sebamed Baby
Večerní parťák na koupací rituál: Vyhrajte balíček od sebamed Baby

Přebalit, vykoupat, umýt hlavu, pořádně promazat celé tělíčko... Skvělým parťákem pro takový večerní rituál je sebamed Baby. Sháníte-li jednoho...

V 59 letech zemřela herečka Simona Postlerová, ještě v sobotu zkoušela

Zemřela divadelní a filmová herečka Simona Postlerová, bylo jí 59 let. Zprávu o úmrtí potvrdil nadační fond Dvojka...

Dara Rolins je po další plastice. Kritiku fanoušků nechápe, cítí se svěží

Zpěvačka Dara Rolins (51) se na čas stáhla z veřejného života. V tom období prodělala „estetický zákrok“ a na sociální...

Titěrné sukně i míčky na podpatcích. Zendaya vzkřísila trend tenniscore

S nadsázkou bychom mohli říct, že největší tenisovou událostí tohoto roku je premiéra snímku Rivalové. Aspoň co se módy...

Zpěvačka Tereza Kerndlová měla autonehodu. Poslala vzkaz ze záchranky

Tereza Kerndlová (37) a její manžel René Mayer (53) měli v úterý ráno autonehodu. Na mokré vozovce do nich zezadu...

První světová válka zničila část Francie natolik, že tu stále řádí smrt

Řídkým rozvolněným lesem pokrytá pahorkatina u francouzského Soissons, Compiégne, Lens či Cambrai přirozeně svádí k...