Sníží riziko demence o čtvrtinu. Jako prevenci věda chválí dietu

  • 6
Bez ohledu na genetické dispozice dokáže vhodný jídelníček snížit nebezpečí demence o třiadvacet procent. Zjistila to rozsáhlá studie, obsáhla přes 60 tisíc lidí. Dietu, která podle ní může být klíčem ke zdravému mozku, známe jako středozemní. Vědci doporučují, jak konkrétně má vypadat.

Chutná a zdravá. Mnohé studie pějí na středomořskou dietu ódy.

„Zjištění studie založené na velkém populačním vzorku zdůrazňuje dlouhodobé benefity, které má na mozek středomořská dieta,“ shrnuje práci, která vyšla v magazínu BMC Medicine, její vedoucí Janice Ransonová a dodává, v čem je základ stravy: „Je bohatá na ovoce, zeleninu, celozrnné výrobky, zdravé tuky.“

Podtrhuje, že přínosy jídelníčku byly zřejmé bez ohledu na to, jako riziko pro rozvoj demence představovala genetická výbava účastníků a účastnic výzkumu.

K ruce měl autorský tým data o šedesáti tisícovkách šedesátníků a šedesátnic, sledoval je po deset let. Z celkového počtu se ve vzorku za dotyčné období objevilo 882 případů demence. Ti, kdo se ve stravě řídili středomořskou dietou, měli o třiadvacet procent nižší riziko, že se u nich demence rozvinula.

Je to zjištění tím významnější a nadějnější, že britská studie je jednou z největších svého druhu. Předchozí výzkumy byly podle jejích autorek a autorů skromnější, pokud jde o velikost vzorku i o počet případu demence. Jejich statistická síla tedy nebyla přesvědčivá. Britská studie se opírá o mnohem větší kohortu i množství případů demence. Její závěry jsou robustní i díky použité metodě citlivostní analýzy.

„Hlavním poselstvím této studie je, že dokonce i pro jednotlivce s vyšším genetickým rizikem, může jídelníček středomořského typu redukovat nebezpečí rozvinutí demence,“ uzavírá další z autorů Oliver Shannon.

Pro NBC News přibližuje, jak by měla dieta vypadat.

Losos a brokolice je jednoznačně zdravá volba.

Jídelníček by měl zahrnovat:

  • 2 nebo více porcí zeleniny denně
  • 3 nebo více porcí ovoce denně
  • 3 nebo více luštěnin, jako jsou fazole, čočka, hrách týdně
  • 3 nebo více porcí ryby týdně
  • 3 nebo více porcí oříšků týdně
  • 2 nebo více porcí omáčky zahrnující rajčata týdně
  • olivový olej jako základ
  • více bílého než červeného masa

a naopak by naše menu mělo dosáhnout pouze na:

  • méně než jednu porci másla, margarínu nebo smetany denně
  • méně než jeden slazený nápoj denně
  • méně než dvě porce cukroví nebo sladkého pečiva týdně
  • méně než jednu porci červeného masa denně

Další doporučení pro prevenci demence poté přidávají odborníci v aktuálním článku v listu The Guardian.

Horují pro kvalitní hluboký spánek. Je totiž důležitým neurologickým čistícím procesem, který zbavuje mozek odpadů produkovaných vysokou aktivitou neuronů během dne. „Je to, jako kdybyste neměli v akváriu filtr, ryby by umřely ve vlastní nečistotě. Podobně potřebujete odklidit všechen materiál, který se vám nashromáždil v mozku,“ líčí dánská neurovědkyně Maiken Nedergaardová z Rochesterské univerzity, která proces ve své studii v roce 2012 odhalila.

Oním pomyslným filtračním procesem je hluboký spánek. A jednou z molekul, které odstraňuje, je beta-amyloid, toxický protein, který se akumuluje v mozcích pacientů trpících Alzheimerovou chorobou a narušuje funkce mozkových buněk. Nedergaardová prokázala, že významné množství onoho proteinu je z mozku odklízeno právě behem hlubokého spánku. Ten se však stará též o úklid mnoha dalších molekul, například proteinů spojených s Parkinsonovou nemocí.

Nemáme-li hlubokého spánku dost, postupně se zvyšuje riziko demence a mozkových chorob. Jak na něj? Základem je vyhýbat se před spánkem kávě, alkoholu, cvičení a obrazovkám a mít v noci v ložnici naprostou tmu, nepouštět do ní světlo ani oknem zvenku, nenechávat svítit eletronická zařízení.

Doplňující rady pro prevenci demence poté na serveru NBC přidal profesor neurologie, patologie a psychiatrie Thomas Wisniewski.

Losos a brokolice je jednoznačně zdravá volba.

Mezi pozitivní opatření v rámci životního stylu řadí též:

  • kontrolu nad krevním tlakem
  • zdravé hladiny cholesterolu a glukózy

„Všechny tyto intervence patři mezi opatření, které zvládne každý a které udržují mozek zdravý a snižují riziko demence,“ souhlasí spoluautor studie Shannon.

Wisniewski doplňuje, že věda zatím neví, jak přesně středomořská dieta nebezpečí demence snižuje. Pravděpodobně se na benefitech podepisuje hned několika cestami, soudí, že pomáhá krotit záněty a zlepšuje stav mikrobiomu.

David Curtis z londýnské univerzity UCL v listu The Guardian namítá, že podle jeho mínění dieta působí na riziko demence nepřímo, tím, že podporuje kardiovaskulární kondici.

Předchozí studie docházely k rozporuplným závěrům. Například švédská studie z října 2022 v magazínu Neurology vyjevila, že konvenční strava ani středomořská dieta před demencí nechrání. Naopak práce vydaná časopisem Alzheimer´s&Dementia za použití magnetické rezonance seznala, že strava bohatá na potravu, která je spojená se záněty a je opakem středomořské diety, souvisí s rychlejším stárnutím mozku, a tedy vyšším rizikem pro rozvinutí demence.