Čtvrtek 23. března 2023, svátek má Ivona
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Čtvrtek 23. března 2023 Ivona

Bizarní věda dala světu i podprsenku, která se stane respirátorem

Zůstává nad nimi rozum stát. Jsou produktem dobrých úmyslů, absurdní umanutosti, ale i vědecké sebeironie a humoru. Představujeme vám další bizarní vědecké studie.

Podprsenka Eleny Bodnarové sklidila smích, organizátoři Ig Nobel Prize však zdůrazňují, že i tento nápad jde dobrým směrem. | foto: Profimedia.cz

Podprsenka, která má zachraňovat životy

Hlavní funkce onoho kusu šatníku z dílny paní Eleny Bodnarové je konvenční. Poskytovat oporu ňadrům. Jenže pozor, v případě nutnosti, konkrétně chemického útoku či katastrofy, se nenápadná podprsenka změní ve dva respirátory. Jeden použije sama její majitelka, druhým může zachránit život bližnímu.

Bodnarová byla za svůj vynález počastována cenou Ig Nobel Prize, která je tak trochu parodií skutečných nobelovek, ale leckdy ukazuje, že i vědecké práce, které se na první pohled jeví jako přihlouplé, mohou otevírat dveře k něčemu, co dá lidstvu prospěch.

Sama Bodnarová si je jistá, že její vynález může zachránit životy. „Možná to nezní úplně seriózně, ale kdyby se odehrál v Dánsku plynový útok, byli bychom velmi šťastní, kdybychom pár takových podprsenek měli,“ uvedla v roce 2009 v Dánsku, kde si rozpustilou cenu přebírala.

A v každém případě stál na počátku jejího úsilí, jehož výsledek má podobu dvou košíčků, velmi silný motiv. Pracovala totiž jako lékařka na Ukrajině, kde se starala o převoz a léčbu dětí postižených černobylskou havárií. To od oné doby ji začala trápit myšlenka, jak lidi co nejlépe připravit na podobnou katastrofu.

V současné době spolupracuje se Světovou zdravotnickou organizací a Mezinárodní agenturou pro atomovou energii.

Pivní lahev může rozbít lebku

Mezi laureáty ceny Ig Nobel Prize se probojoval i Stephan Bolliger z Bernské univerzity a jeho tři kolegové. Jejich studie přinesla dramatický, výhružný a informativní závěr: „Pivní lahve mohou zlomit lidskou lebku, a proto sloužit jako nebezpečný nástroj ve fyzické rozepři.“

Seriál o bizarních výzkumech

Téma jejich práce bylo přitom ještě detailnější. Vědce zajímalo, zda jsou pevnější, a tedy nebezpečnější prázdné pivní lahve, nebo plné. K ruce si vzali „standardní půllitrové lahve“, jak popisují ve výtahu ze své práce, a zkoumali jejich destruktivní účinky.

Seznali, že frakturu dokážou způsobit lahve v obojím stavu, plné i vypité. „Prázdné jsou však o něco pevnější,“ uvedl Bolliger. „A je to proto, že tlak piva, podpořený nasycením oxidem uhličitým, vede k tomu, že se lahev rozbije rychleji.“

Padesát let disciplinovaného prokřupávání

Výzkum dalšího z laureátů trval plných padesát let a vědec jím riskoval vlastní zdraví. I on měl silné důvody, mluví o nich, striktně vědeckým jazykem, v dopisu odbornému magazínu Arthritis & Rheumatism v roce 1998. „Během autorova dětství jej mnohé autority, patřila k nim jeho matka, mnoho tet a později tchyně, informovaly, že prokřupáváním kloubů si způsobí artritidu prstů,“ uvádí Donald L. Unger a vysvětluje, že se stanoviska dotyčných autorit rozhodně nebral na lehkou váhu: „Aby přesnost této hypotézy autor prověřil, podstoupil následující studii.“

Onen experiment mu opravdu zabral padesát let. Během nich si systematicky prokřupával, přinejmenším dvakrát denně, klouby na levé ruce – celkem to obnášelo přes 36 500 prokřupnutí. A pouze na levé, pravé byla vyhrazena úloha „kontrolní skupiny“. Vyžadovalo to disciplínu, jeho kolega Robert L. Swezey, který v odborném tisku jeho výzkum recenzoval a který provedl jediný obdobný výzkum šestadvacet let před Ungerem, ostatně oceňuje „ohromující sebekontrolu“ autora experimentu.

A závěr? Artritida se nedostavila. „Prokřupávání prstů po padesát let trvající kontrolované studii o jednom účastníkovi k artritidě nevedlo. Zatímco by potvrzení tohoto výsledku vyžadovalo větší pokusnou skupinu, tyto předběžné závěry naznačují nedostatek souvztažnosti mezi prokřupáváním a rozvinutím artritidy kloubů,“ odsekává s evidentním uspokojením nad vyvrácením matčiných výtek Unger.

Svým kouskem se uznávaný vědec, mezi jinými někdejší prezident Americké akademie alergie, astmatu a imunologie, očividně dobře bavil. „Tyto výsledky zpochybňují i další rodičovská stanoviska, jako je například význam konzumace špenátu,“ uvádí.

Připouští, že po více než čtyřiceti studiích, jichž byl autorem, je zvláštní, že se stal „slavným“ díky této hlouposti. Měl však jasno: většina náhrobních kamenů je děsně nudná. Ten jeho bude hlásat: Zde leží Don Unger, který si nakonec přece jen přestal prokřupávat klouby.

Autoři:
  • Nejčtenější

Aby měl orgasmus šanci. Studie líčí, kdy ženy usilují o vyvrcholení

Premium Je to docela logická rovnice a vyplývá z velmi praktické úvahy. Častěji dosahují orgasmu ty ženy, které o něj usilují....

VIDEO: Rozřezanou oběť řešil i filmový major Zeman. A ublížil jí

Nejprve vydala Vltava tělo bez hlavy a nohou, poté i zbytek oběti. Vraha, rozhazovačného účetního, dopadla policie i...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Penis se zvětšuje trakcí i vložením chrupavky. Urolog shrnuje fakta a mýty

Mužská touha po větším penisu neodpovídá statistice, číslům, dokonce ani spokojenosti žen. Poptávka po prodlužování,...

KVÍZ: Kde se vyrábějí české mince?

Megahra iDNES.cz je v plném proudu, ale protože nám v redakci „zbyla“ ještě jedna zlatá mince s hodnotou bezmála třicet...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

V práci jsem řekl, že koupím auto. Kradl jsem, aby se mi nesmáli, hájil se vrah

Premium Byt se hemžil muži v uniformě. Dívali se na zem i na zdi, kladli mu nepříjemné otázky a jemu bylo jasné, že to, co před...

Sníží riziko demence o čtvrtinu. Jako prevenci věda chválí dietu

Bez ohledu na genetické dispozice dokáže vhodný jídelníček snížit nebezpečí demence o třiadvacet procent. Zjistila to...

Jaderné zbraně odstrašují. Nikdo však neví, jestli a jak fungují

Arzenál jaderných zbraní slouží velmocím už po desítky let jako vrcholný odstrašující prvek. O tom, jestli mohou ony...

V práci jsem řekl, že koupím auto. Kradl jsem, aby se mi nesmáli, hájil se vrah

Premium Byt se hemžil muži v uniformě. Dívali se na zem i na zdi, kladli mu nepříjemné otázky a jemu bylo jasné, že to, co před...

Penis se zvětšuje trakcí i vložením chrupavky. Urolog shrnuje fakta a mýty

Mužská touha po větším penisu neodpovídá statistice, číslům, dokonce ani spokojenosti žen. Poptávka po prodlužování,...

Meteoroložka Honsová: Letos bude extrémní počasí, zapíše se do historie

Premium Meteoroložka Dagmar Honsová je přesvědčená, že letošní rok určitě přinese mnoho zajímavých a zřejmě i extrémních...

Hrozí ekonomický kolaps? Analytici varují před Minského momentem

Selhání bankovních institucí, otřesy na finančních trzích a pokračující nejistota zvyšuje podle mnohých odborníků...

Ukrajinská pobřežní obrana zničila plány na vylodění u Oděsy

Flotila ukrajinského námořnictva dostala na začátku ruské invaze na frak, ale její „suchozemská“ pobřežní obrana...

Německé platy v nedohlednu. Známe sedm důvodů, proč Češi berou míň

Ekonomové už desítky let propočítávají, kdy české mzdy doženou ty německé. Rozdíly mezi oběma státy přetrvávají a...

Levnější papriky, cukr i vejce. Češi v zahraničí šetří tisíce a stát tratí

Levnější vejce, maso i zelenina. Čechy ženou vysoké ceny potravin do obchodů v zahraničí. V Polsku ušetří tisíce za...