Intimní hrátky Američanů jsou čím dál pestřejší. V posteli si hrají mladí i staří

aktualizováno 
Orální i anální hrátky, vzájemná masturbace. Největší americká studie za posledních dvacet let zjistila, že se v tamních ložnicích dějí mnohem rozmanitější věci než o generaci dříve. Sex v podobě misionářské polohy odchází se scény, dovozuje ze zjištění amerických vědců britský server guardian.co.uk.

Národní výzkum sexuálního zdraví a chování navazuje na zprávy Alfreda Kinseyho, které v padesátých letech šokovaly Ameriku | foto: Profimedia.cz

Ke stotřicetistránkové studii se přistupuje s respektem, mnozí ji označují za nejvýznamnější práci od dvou slavných zpráv legendárního Alfreda Kinseyho, od jejichž vydání uběhlo 60 let.

Bohatší repertoár, víc potěšení pro ženy

Nejvýraznějším zjištěním autorů je, že Američané jsou v posteli podnikavější než dřív. Více než šest procent mužů mezi 25 a 29 lety prozradilo, že když si naposledy užívali sex, dopřávali si všech pět intimních činností, které výzkum jmenoval, tedy vaginální styk, masturbaci, vzájemnou masturbace, orální a anální sex. K témuž se přihlásilo 16 procent dívek mezi 18 a 24 lety, ale také 8 procent žen od 50 do 59 let.

"Výsledky poukazují na velmi různorodý sexuální repertoár," říká Debby Herbenicková z Centra na podporu sexuálního zdraví univerzity v Indianě, která vedla výzkum mezi téměř šesti tisícovkami respondentů o 14 do 94 let.

Nejběžnějším sexuálním chováním mezi muži a ženami je stále vaginální styk. Ovšem jiné aktivity se v postelích odehrávaly daleko více než před pár desítkami let.

Kamera není při sexu nevítaným vetřelcem

Herbenicková zdůrazňuje, že se definice toho, co znamená "mít sex", vyvíjí. Mnohé aktivity, které byly dříve považovány za pouhou předehru, se stávají hlavním dějstvím samotným. "Misionářská poloha nezmizí, určitě už ale nebude začátkem a koncem toho, co jsme znali jako sex," dodává k tomu guardian.co.uk.

Ženy jsou přitom s trendem, jak ho zachytila studie, spokojeny. Vypověděly totiž, že když jejich partner používá více než jednu z uvedených praktik, dosáhnou častěji orgasmu.

Nejen klasika

Téměř nedílnou součástí postelového menu se tak stal například orální sex. Ženu jím uspokojovalo 88 procent respondentů mezi 30 a 39 lety (69 procent z nich přitom v posledním roce) a téměř 20 procent chlapců ve věku 16 až 17 let. Naopak svému partnerovi tento druh sexu dopřálo 12 procent žen ve věku 14 až 15 let, 23 procent ve věku 16 až 17 a více než polovina dotázaných ve věku 18 až 49 let.

Podobně všudypřítomným pomocníkem Američanů a Američanek je masturbace. Ve skupině 14 až 24 let a nad 50 je nejběžnější sexuální činností. Přibližně čtvrtina žen se v posledním měsíci před šetřením oddávala vzájemné masturbaci s přítelem.

Dramaticky se podle pedantických vědeckých čísel zvedla četnost análního sexu. Od Národního průzkumu zdraví a sociálního života z roku 1988 se podle nich téměř zdvojnásobila. Zatímco podle staré studie mělo anální sex v předchozím roce 12 procent amerických žen ve věku 25 až 29 let, aktuální číslo stouplo na 21 procent. Podle studie z roku 1988 mělo alespoň jednu zkušenost s análním sexem 20 procent amerických dívek ve věku 18 až 19 let, podle současného šetření to je 45 procent žen z věkové skupiny 25 až 29 let.

Na vzestupu jsou též sexuální zkušenosti s osobou téhož pohlaví, nebo už alespoň nejsou tak tabu. Kolonka "jiná orientace než heterosexuální" vyhovovala jen asi sedmi procentům dotázaných, téměř 15 procent žen ve třicítce však uvedlo, že poskytovalo orální sex jiné ženě, a 13 procent mužů nad 40 let přiznalo, že dopřávalo totéž jinému muži. Ve věkové skupině 50 až 59 let mělo zkušenost s orálním sexem od muže plných 15 procent respondentů.

Dobrou zprávu přinesl průzkum ohledně sexu starších ročníků. Celých 38 procent mužů a 25 procent žen mezi 60 a 69 lety se podle svých slov v posledních 12 měsících před dotazováním oddávalo orálnímu sexu, tutéž aktivitu si jako pravidelnou součást svého intimního menu vychutnává 19 procent mužů a 8 procent žen starších 70 let.

Autor:

Nejčtenější

Arizona proti pornu. Je společenskou hrozbou, tvrdí parlament

Ilustrační snímek

Prostupuje celou společností, kazí mladistvé, vytváří toxické prostředí. Pornografie způsobuje zdravotní krizi,...

Žijeme jen jednou, ať to tedy stojí za to, říká MOgirl Týna

Věřím v osobitost, říká MOgirl Týna.

Pracuje jako zdravotní sestra v domově pro seniory a baví ji to. Považuje se za empatickou, přátelskou a realistickou....

VIDEO: První republika zahnala prostituci do kabaretů

Prostituci se nepovedlo vymýtit žádného společenskému zřízení. Maximálně zamést...

Své místo si udržela v každé době napříč historií, skrze všechny politické i společenské systémy. Prostituce je...

„Beztak ho máš malý“. Nový smajlík může vyjadřovat i malý penis

Emotikon „Pinching Hand“ se může stát hitem letošní edice symbolů.

Ono gesto je vypovídající, velmi srozumitelné. Naznačuje, že něčeho je opravdu málo. Nebo že něco je opravdu malé....

VIDEO: Sexy česká trenérka amerických hokejistů uvedla zápas hymnou

Sexy Češka je nejen zpěvačka a tanečnice, ale i trenérka amerického hokejového...

V americké profesionální Federální hokejové lize kondičně trénuje tým Carolina Thunderbirds, šest zápasů ho však řídila...

Další z rubriky

Nejen tělesné ukojení. Náhodný sex může uspokojit i city, říká věda

Ani povyražením na jednu noc nemusí scházet city, tvrdí provokativní studie.

Má punc citově vyprázdněného, ryze tělesného nočního dobrodružství. Jenže takové vylíčení příležitostného sexu je...

Trendy v sexu pro rok 2019: nemonogamní vztahy, technologie a hodně debat

Sexuální život otevírá, alespoň podle prognózy, náruč vztahům, které zahrnují...

Společnost se pohybuje, stereotypy a diktáty se rozpadají, rostou možnosti svobodné volby, lidskými vztahy stále víc...

Digisexuálům stačí k milování roboti. Bude jich stále víc, míní experti

Konstruktér Sergi Santos a jeho sexuální robotka Samantha. Prý má ráda, když jí...

Netouží po sexu s lidskými bytostmi, přitahují je roboti a robotky. Jejich řady rostou a odborníci jen konstatují, že...

Najdete na iDNES.cz