Diskuze

Násilí, horory, erotika. I to jsou české pohádky, říká jejich sběratel

Etnolog Jaroslav Otčenášek již patnáct let pracuje na monumentálním vydání všech lidových pohádek z českých zemí. Pro koho byly určeny? Z jakého důvodu mnohé připomínají horory? A proč by z nich nemělo zmizet zlo? „Moje oblíbená je Čarodějnice v lese, kterou v jejím domě navštíví mladá žena. Často jde o její vnučku nebo neteř ze vsi, kterou napadne, že by měla zajít za svou příbuznou, již léta neviděla. Dostane se jí obvykle trojího varování, aby to nedělala. Ona neposlechne a do lesa se vydá,“ vypráví folklorista.
Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.
DP

Josef Štefan Kubín se s tím nepáral:-)

0 0
možnosti
PS

Vidíte jak se ten svět vyvíjí . Našim dětem se zase nelíbilo to že všechny pohádky jsou na “jedno brdo” a chtěli změnu - co kdyby to bylo všechno jinak? Tak jsem si vymýšlel a zmiňované klasiky oblékal do “nových kabátů”. U našich dětí to mělo úspěch. Po víc jak 20 letech mě poprosili abych to sepsal. Můžete se podívat na http://www.152kralovstvicko. cz a knihu si objednat.

1 0
možnosti

Nežil v lese s jelenem Smolíček, a Budulínka odnesla liška?

2 0
možnosti
PH

No, pátrám v paměti, kdysi jsem četla Špalíček pohádek, a máte asi pravdu. Budulínek žil s babičkou a dědečkem, a odnesla ho liška. Smolíček žil s jelenem a toho zase odnesly jeskyňky. Aspoň takhle si to vybavuju.

0 0
možnosti
PH

Výborný a moc zajímavý rozhovor! Ukazuje, jak se naše chápání situace s dobou mění. Třeba u té pohádky, jak dívku roztrhá čarodějnice, což má být poučení, že neposlechla. Dneska bychom spíš naopak ocenili její odvahu a aktivitu.:-)

A co se týče pohádek s dobrými konci, tak si pamatuju, jak jsem dostala coby asi 10letá knihu severských pohádek Jak jsem plul ke královně severu. Paní se tam tajně stýkaly s čeledíny, pak skočily do bažiny, byla jsem z toho úplně perplex...

2 0
možnosti
KK

Tenhle rozhovor jsem přečetl jedním dechem.

R^

5 0
možnosti
PN

Děkuji za rozhovor, zajímaly by mě ty pohanské pohádky, ale ty jsou asi nenávratně ztraceny. Netušil jsem, že pohádky mají kořeny ve 14 až 16 století a co bylo dřív je pryč.

3 0
možnosti
HB

Cimrman se však nespokojuje jen s kritikou, ale dává příklad vlastními tvůrčími činy. Tady je nutno přiznat, že řada jeho pohádek vzbudila odpor, zejména u dětí. Skutečně, mám na mysli třeba jeho pohádku Jak chudák do ještě větší nouze přišel, nebo jeho syrový pohádkový horor O 13 tchyních a neuspěl ani celkem roztomilý Kašpárkův hrobeček.

11 0
možnosti