Kratom je rostlina původem z Indonésie | foto: Kratom World

Pro mě jako pro sportovce je kratom lepší alternativa než kofein, říká Leo Brichta

  • Advertorial
Kratom – v posledních letech je tato rostlina původem z Indonésie skloňována napříč českými médii poměrně často. Mnoho lidí si pod tímto označením představí něco špatného, co hlavně u starší generace probouzí negativní emoce. Je to výplodem neznalosti, nebo si to tato surovina opravdu zaslouží?

Kratom (latinsky Mitragyna speciosa) je stálezelený strom příbuzný kávovníku původem z jihovýchodní Asie, který se stal díky svým stimulačním vlastnostem poměrně rychle populárním i v jiných částech světa. V Asii je již stovky, ne-li tisíce let hojně konzumován širokou veřejností nejen v každodenním životě, ale i při různých rituálech, a to jak ve formě čajů, žvýkáním čerstvých listů, či přímou konzumací usušených a nadrcených listů rozmíchaných ve vodě.

Postupem času překročil kratom hranice Asie a rozšířil se i do Ameriky a Evropy. V Americe se popularitě kratomu dostalo dřív a dnes ho můžete zakoupit v každém obchodě s tabákem i na leckteré čerpací stanici. V Evropě se kratom začal těšit popularitě později, teprve asi před dvěma lety.

Proč je surovina pocházející z tohoto asijského stromu celosvětově tak populární? Je to hlavně z důvodu toho, že hlavní účinnou látkou v kratomu je alkaloid mitragynin (pozn.: obsahuje více alkaloidů, avšak tento má největší zastoupení), který má po použití pro někoho pozitivní účinky na tělo a mysl.

Alkaloidní profil Mitragyna speciosa

Nižší dávky sušených listů mají stimulační efekt. I proto se kratom v asijských zemích tradičně používá ke zlepšení pracovní výkonnosti. Při pozření listů kratomu můžeme očekávat první účinky po cca 15 minutách – projevují se zvýšenou energií, komunikativností a pozorností. Vedlejší účinky jsou při nízkých dávkách obecně minimální, nicméně ne vyloučené.

„Dle asijské legendy se říká, že otec provdávající svou dceru ji raději přislíbí uživateli kratomu než kuřáku marihuany. Kuřák marihuany je totiž líný a celý den nic nedělá. Naopak uživatel kratomu je aktivní a pracuje celý den.“

Někteří uživatelé stimulační účinek kratomu často přirovnávají ke konzumaci větší dávky kofeinu, kdy ale na rozdíl od kofeinu nedochází po požití k obtížím s udržením pozornosti či k roztěkanosti. Proto je kratom velmi často vyhledáván vysokoškolskými studenty, manažery či dalšími profesemi, které pracují dlouhé hodiny a potřebují se neustále plně soustředit.

Při použití větších dávek (5 g a více) má kratom efekt spíše tlumící a uklidňující. Hojně je proto využíván třeba sportovci k již zmiňovanému uvolnění svalů po podaném sportovním výkonu v rámci rekonvalescence. V USA se kratom díky jeho tlumícímu účinku hojně využívá i při úlevě od abstinenčních příznaků opioidů či jako náhražka alkoholu.

„Pro mě jako pro sportovce je kratom lepší alternativa než nakopávače s velkým množstvím kofeinu. Nemám nyní žádné problémy se spánkem. Sám se považuji za rekreačního uživatele a podporuji microdosing. Když jsem opravdu unavený a mám před sebou velmi náročný trénink, dám si malou lžičku a trénuje se mi mnohem lépe,“ říká Leo Brichta, profesionální MMA zápasník, který se netají spoluprací se společností Kratom World, která má velké zastoupení obchodů po celé Evropě.

Leo Brichta, profesionální MMA zápasník

Uživatel by se však při konzumaci kratomu měl mít na pozoru. Bohužel stejně jako u kofeinu, nikotinu, alkoholu či běžně dostupných léků na bolest a antidepresiv si lze i na této surovině vypěstovat – při dlouhodobém užívání – závislost. Je tedy namístě rozvaha a správné informování. Mezi abstinenční příznaky patří nespavost, svalové křeče, bolesti hlavy a skleslost. Určitě se u kratomu, stejně jako u výše uvedených látek, nedoporučuje kombinování s jinými látkami či léky.

Že však kratom není jed a stojí za pozornost, potvrzuje i Světová zdravotnická organizace (WHO), která v nedávné době provedla rozsáhlejší studii kratomu a vyjádřila zájem o další výzkum jeho potenciálního medicínského využití.

Kratom World na veletrhu Cannafest

Společnost vlastnící značku Kratom World se tématem bezpečnosti užívání zabývá do hloubky. „Ke kratomu přistupujeme jako k potravině, i když se prodává jako sběratelský předmět – a podle toho s ním zacházíme a zpracováváme ho. Pravidelně surovinu testujeme na přítomnost závadných těžkých kovů nebo třeba plísní či salmonelózy, a to hned dvakrát. Poprvé před transportem z farem v Indonésii a podruhé v České republice. Kromě toho máme aktivní tým, který pravidelně provádí audity našich farem v Indonésii, odkud pochází většina kratomu na trhu. Toto opatření umožňuje sledovat kvalitu a zajistit správné a udržitelné podmínky pro pěstování a zpracování kratomu. Zákazníci si tak mohou být jisti, že výrobky, které zakoupí, jsou bezpečné a splňují nejvyšší standardy kvality. Pokud jste zvědaví na nabídku produktů nebo se zajímáte o bezpečnost a kvalitu kratomu, neváhejte navštívit oficiální webovou stránku Kratom World a zjistit více,“ říká Jan Němec ze společnosti Kratom World.