Úplněk

Vydáno 31.07.2023
Úplněk už od nepaměti vzbuzoval v lidech bázeň a víru v jeho magické schopnosti. Je to ale jen jedna z fází Měsíce. Jeho opakem je novoluní.

Měsíc v úplňku. Ilustrační foto | foto: AP

Slunce při úplňku osvětluje celou měsíční polokouli přivrácenou k Zemi. Měsíc v této fázi stojí na obloze přímo naproti Slunci. Úplňkový Měsíc zpravidla vychází hned po západu Slunce, uvádí web astronomie.cz.

Měsíc neobíhá kolem Země přesně po kruhové dráze, ale po mírně výstředné elipse. A tak je někdy k Zemi blíž (tato doba se označuje jako přízemí) a někdy trochu dál (tzv. odzemí). Čím více se doba přízemí kryje s okamžikem úplňku, kdy je osvětlena celá jeho přivrácená strana, tím větší měsíční kotouč na obloze vidíme.

Úplňkům, které se odehrávají poblíž přízemí, se někdy říká „superúplněk“ nebo „superměsíc“.

Někdy může nastat i takzvaný „modrý úplněk“. To je z USA importované označení pro úplněk, který je výjimečný jen postavením v kalendáři a nikoliv svou podobou.

„Rudý úplněk“ pak označuje situaci po úplném zatmění Měsíce, kdy se měsíční disk schová za zemský stín, ale mírně jej osvětluje červená část spektra slunečního světla.

Úplněk je od nepaměti spojen s mýty o vlkodlacích, náhlých záchvatech šílenství či zvýšeném množství sebevražd, výzkum ale odhalil souvislost mezi úplňkem a spánkem.

Autor:
Fotogalerie