Čestmír Vančura

Čestmír Vančura | foto: Jan Salač, MAFRA

Vančurovo hnutí Zlín 21 skončilo druhé, v koalici ale zřejmě nebude

  • 1
Před čtyřmi lety bylo hnutí Zlín 21 vedené podnikatelem Čestmírem Vančurou v krajském městě politickým nováčkem, který vznikl na poslední chvíli. Přesto překvapivě skončilo na třetím místě se ziskem 15,05 procenta. Teď ukázalo ještě větší sílu, když dosáhlo na 17 procent a skončilo druhé.

„Celostátně se nám asi podařilo získat nejvíce hlasů z nezávislých kandidátů v republice,“ všiml si advokát Jaroslav Juráš, spoluzakladatel hnutí a čtyřka na kandidátce.

„Ale nejásáme, to je také pravda. Je to způsobené hlavně tím, že v naší kandidátce jsou lidé, kteří jsou ve svém podnikání a práci nejlepší na úrovni republiky, nikoliv jen ve Zlíně nebo na Moravě. Kladou si vyšší cíle a jen obtížně se spokojí s druhým místem,“ vysvětlil Juráš.

Očekávání hnutí totiž byla větší a směřovala k zisku přes 20 procent a především možnému vstupu do vládnoucí koalice. Zatím to však vypadá, že ANO složí vedení města bez účasti Vančury a spol.

„Příští koalici nepovažujeme v této chvíli za uzavřenou, byť máme různé zprávy. Budeme jednat s ANO i dalšími stranami, nechceme to uzavírat. Koalice se dá udělat i bez ANO, ovšem to by musely chtít další subjekty,“ řekl Vančura.

„Ideálně by se měla respektovat vůle voličů, to by bylo nejférovější. Dostali jsme silný a významný mandát a vidíme, že na řešení problémů, které nás ve společnosti čekají, bude každá dobrá ruka a hlava potřeba,“ doplnil.

Kandidátka Zlín 21 složená z podnikatelů, manažerů, právníků, specialistů, vysokoškolských pedagogů nebo vedoucích pracovníků bude mít v novém zastupitelstvu sedm křesel. Tedy stejně jako dosud. „Přál bych si, abychom měli osm mandátů a mohli ukázat na straně koalice sílu našich lidí. Ale výsledek beru také jako satisfakci za naši čtyřletou práci,“ podotkl zastupitel Tomáš Dudák.

Výsledky pro vaši obec

Hnutí má za sebou čtyři roky v nevděčné roli opozice, ze které rozhodování na radnici prakticky nemohlo ovlivnit. Za zbytečné je ale nepovažují. „Myslím si, že se naše působení odrazilo v práci města, na přípravě materiálů a v jeho přemýšlení nad problémy. Výrazně jsme pomohli s fotbalovým i hokejovým stadionem, zúčastňovali jsme se jednání komisí, upozorňovali racionálně na problémy. Chtěli jsme ukázat, že se to dá dělat i jinak, a to se asi podařilo,“ uvedl Juráš.

„Pro mě to nebyla zbytečná práce. Tlačil jsem vedení města k tomu, aby mělo dlouhodobou strategickou vizi, a to se zlepšilo. Z mého pohledu je do budoucna důležité, aby město spolupracovalo s univerzitou,“ sdělil zastupitel a bývalý rektor Petr Sáha.

Před volbami Vančura naznačil, že by potenciálem lidí na kandidátce nechtěl příliš plýtvat. Nyní říká, že Zlín 21 byl dosud umírněnou opozicí, a pokud by v ní zůstal, vyjadřoval by se více adresněji.

„Myslíme si, že jsme byli až moc konstruktivní a nevyhraňovali se způsobem, kterým jsme měli. Budeme se bavit o tom, jak s tím naložit,“ naznačil Juráš. „Už nechceme přebírat spoluzodpovědnost za řízení města. Teď říkáme: dobře, když za to máte zodpovědnost, tak to musíte odpracovat a vymyslet sami, nikoliv s námi,“ dodal.