Lounská radnice ještě s ukrajinskou vlajkou. | foto: Miroslava Strnadová, MF DNES

První krok koalice ANO s SPD v Lounech: z radnice zmizela ukrajinská vlajka

  • 107
Pouhý den po ustavujícím zastupitelstvu v Lounech zmizela z budovy radnice vlajka Ukrajiny. Tu tam nechalo umístit minulé vedení města jako vyjádření podpory Ukrajincům při ruské invazi. Nová koalice, kterou tvoří ANO, SPD, ČSSD a Lounští patrioti, ovšem argumentuje, že na tomto místě má být vlajka města.

„Nehledejte v sundání vlajky Ukrajiny něco převratného. Pouze vracíme na tradiční místo vedle vlajek ČR a EU vlajku Loun, města sebevědomého a hrdého, což samozřejmě neznamená, že bychom tím přestali podporovat statečný boj ukrajinského lidu a odsuzovat agresi Ruska,“ zveřejnila radnice na svých webových stránkách několik hodin po ustavujícím zastupitelstvu.

Šlo přitom o vůbec první zprávu pro veřejnost po jednání. Informace o tom, kdo byl zvolen do vedení města, o členech rady a zvolených předsedů výborů se tam objevila až později.

Na sociálních sítích vyvolal krok velkou vlnu reakcí. Část diskutujících krok podporuje, jiní se sundáním vlajky nesouhlasí a dávají ji do spojitosti s proniknutím SPD do rady města.

Vlajka byla na budově radnice od letošního února, kdy ruská vojska vpadla na Ukrajinu. Bývalého starostu Pavla Jandu (Pro lepší Louny) její odstranění mrzí.

„Ukrajina je stále okupovaná a umírají tam civilisté. Já jsem nejdříve spontánně vyvěsil vlajku Ukrajiny z okna své kanceláře a pak jsem navrhl pro městskou radu usnesení, aby byla vlajka vyvěšena na budovách úřadu jako symbol podpory. Mimochodem toto usnesení stále platí. Přijde mi nešťastné, že bez toho, aby usnesení bylo revokováno nebo změněno, tak se vedení města rozhodlo vlajku sundat. Nedodržují pravidla, na kterých samospráva stojí. Jestli vlajku chtějí sundat, je na jejich svědomí a vnímání světa,“ řekl Janda.

K záležitosti se na sociálních sítích vyjádřil předseda SPD Tomio Okamura.

„První výsledky pro SPD velmi úspěšných komunálních voleb. Zastupitelé SPD se stali součástí vládnoucích koalic v městech a obcích po celé republice. Z radnic mizí ukrajinské vlajky a nahrazují je české. Pro SPD je Česká republika a čeští občané na prvním místě,“ napsal na Facebooku.

Současný starosta Loun Milan Rychařík (ANO) samotné sundání vlajky nekomentoval s odkazem na vyjádření na webových stránkách. Ohradil se však proti Okamurově výroku.

„Odsuzuji agresi Ruska na Ukrajinu a kategoricky odmítám výrok Okamury,“ uvedl Rychtařík. „Louny jsou jedno z mála měst, kde stále funguje centrum pro pomoc uprchlíkům z Ukrajiny. Město to stále platí, přestože jiná města to zrušila. Ukrajina má naši plnou podporu,“ doplnil.