„Všichni kandidáti správně porozuměli otázkám,“ říká Sellers. „Kvalita odpovědí ale byla rozdílná. Co se týče výslovnosti, tu měl nejlepší Michal Horáček. Správná byla i jeho gramatika. V solidní jazykové vybavenosti jsou na tom podobně Marek Hilšer, Pavel Fischer a Jiří Drahoš.“ Nejlepším vypravěčem byl podle Američana Petr Hannig.
Mluvit anglicky s rodilým mluvčím je odlišné od toho, jak obvykle komunikujeme v tomto jazyce během hodin angličtiny na základní, střední nebo vysoké škole.
John Sellers, Američan z Kansasu, který žije v Praze už několik let a učí angličtinu na ZŠ na náměstí Curieových, si připravil pro kandidáty snadné konverzační otázky, které navíc úzce souvisejí s jejich profesní nebo zájmovou minulostí.
V běžné komunikaci by problém neměli
Jiří Drahoš tak dostal dotaz na Akademii věd, Michal Horáček na sázení, Mirek Topolánek na sport, v případě Jiřího Hynka to byly šachy, Marka Hilšera medicína, Vratislava Kulhánka auta, Pavla Fischera se Američan ptal na českou národní povahu a Petra Hanniga na „šňupání“ s Ringem Starrem.
„Všech osm kandidátů je schopno angličtinu použít v běžné komunikaci,“ pokračuje John Sellers. „Nejvíce chyb jsem našel v projevu Jiřího Hynka, ale i on porozuměl otázce a nepochybuji, že by se dokázal bez problémů v angličtině domluvit.“
„Michal Horáček odpověděl stručně. Jeho výslovnost ale byla velmi dobrá. I v další části volné diskuse hovořil bez problémů s minimem chyb,“ hodnotil Sellers.
Slabší výslovnost, drobné chyby a nejlepší vypravěč
„Jiří Drahoš se dopustil několika drobných gramatických prohřešků. Ale jinak dokázal odpovědět solidně. Stejně jako Marek Hilšer, který ale trochu bojoval s výslovností,“ poznamenal učitel angličtiny.
Pavel Fischer mluvil podle Američana plynně, ale co se větné stavby týče, používal jednoduché fráze, takže v gramatice ani chybovat nemohl. „Na druhou stranu bylo poznat, že jde o velmi vzdělaného muže. Používal trefná, sofistikovaná slova.“
S angličtinou neměl problém ani bývalý premiér Mirek Topolánek. „Pár chyb jsem našel, ale i on by se snadno domluvil anglicky,“ doplňuje Američan.
Jednoduchou angličtinou, ale bez prohřešků, hovořil podle něj bývalý šéf mladoboleslavské automobilky Vratislav Kulhánek.
Rychle, ale s menšími chybami, na druhou stranu s klasickou britskou výslovností odpovídal Petr Hannig, který v šedesátých letech pobýval v Anglii. „Ukázal se určitě jako nejlepší vypravěč,“ uzavřel John Sellers.
Anglickou část superdebaty můžete zhlédnout v přiloženém videu. Úterní diskuse se zúčastnilo osm kandidátů, Miloš Zeman účast ve všech předvolebních debatách odmítl.
Podívejte se na celý záznam superdebaty iDNES.cz: