Žena skočila s tříletou dcerou z okna, soud poté svěřil děvčátko otci

  13:23
"Bývalá partnerka se mstí, mé dceři hrozí ublížení na zdraví," varoval Miloslav Šujan, otec holčičky, kterou po rozchodu soud svěřil do péče labilní matce. Úřady však na to vůbec nereagovaly. Vyústění situace dopadlo málem tragicky - devětatřicetiletá žena si pustila plyn a poté vyskočila s dcerou ze třetího patra.
Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Michal Klíma, MAFRA

Událost se stala druhou lednovou sobotu. Dítěti se při pádu naštěstí nic nestalo, matka skončila ve vážném stavu v nemocnici. Šujan, otec dítěte a bývalý partner ženy si krátce před tímto činem přišel dítě vyzvednout.

"Sám jsem úřady několikrát upozorňoval na to, že dítěti hrozí ublížení na zdraví, že se matka mstí a dceru používá jako rukojmí. Sociálka mi neodpověděla a soud vůbec neřešil, že je partnerka ve špatném psychickém stavu," uvádí Miloslav Šujan, bývalý partner zraněné ženy a otec holčičky.

Sedmatřicetiletý muž si v den neštěstí přišel pro svoji dcerku, se kterou chtěl strávit víkend. Žena mu ale dítě nechtěla vydat, což prý zdaleka nebylo poprvé - tato situace se podle Šujana mnohdy neobešla bez asistence policie. Žena mu dcerku nechtěla půjčovat a dlouhodobě bránila bývalému partnerovi ve styku s ní.

Vše vyvrcholilo jejím zoufalým činem. "Po celou dobu mi nešlo o nic jiného než jednou za 14 dní vidět svoje dítě," říká Šujan.

Jeho trápení začalo před více než dvěma lety, když ještě společně bydleli v Praze. Po vleklých neshodách a problémech se muž rozhodl vztah s matkou své dcerky ukončit. Podle jeho tvrzení měla žena dlouhodobé psychické problémy, po narození dítěte navíc začala pít.

"Její stav se neustále zhoršoval. Uzavírala se do sebe, nechtěla se stýkat s lidmi, s dítětem vůbec nechodila ven, protože okolní prostředí vnímala jako nepřátelské. Jako partneři jsme přestali fungovat, spíš jsme spolu jen bydleli," popsal Šujan.

Žena se začala bývalému manželovi mstít

Žena se s odchodem partnera na oko smířila a vypadalo to, že se spolu dohodnou i na výchově dítěte. Otec navrhl, že bude dcerku vídat jednou za 14 dní o víkendu, v péči ji ale bude mít matka.

"Pak se ale ukázalo, že rozchod nese těžce. Ne, že by byla nešťastná, spíš jsem cítil, že má vztek. Tehdy začaly veškeré problémy, byl jsem označen za násilníka a vykázán z bytu. Z její strany šlo zcela jasně o mstu," dodává.

Z jeho zkušenosti je pro ženu velmi snadné zbavit se muže tímto způsobem. "Moc se o tom neví, ale tátové, kteří mají omezený styk s dětmi, by o tom mohli vyprávět. Žena si zajde k lékaři, nechá si potvrdit, že byla napadena, ačkoli třeba ani nemá žádné tělesné příznaky. Moje partnerka uvedla, že nemůže hýbat krkem, což se prokazuje poměrně obtížně."

"Doktor to ale zanesl do lékařské zprávy. Pak si zašla na sociálku, kde řekla, že má ze mě strach, že už to trvá dlouho, že ji biju. S těmito dvěma papíry pak stačí zajít na policii, ta už dál nic nevyšetřuje, na základě těchto dvou dokumentů prostě rozhodne o vykázání z bytu," líčí muž.

Krátce nato, počátkem roku 2010, se jeho bývalá přítelkyně i s dítětem odstěhovala do Děčína. "Od prosince 2009 do července 2010 mi neumožnila dcerku vůbec vidět. Psal jsem jí emaily, SMS, zkoušel jsem jí volat, ale vůbec nereagovala," vzpomíná Šujan.

Soud nakonec přidělil dcerku otci

V červenci 2010 soud konečně uznal jeho žádost za platnou a umožnil mu styk s dcerou každý lichý víkend. Žena se mu ale snažila kontakt s dcerou komplikovat i nadále - několikrát bývalému partnerovi ani neotevřela dveře.

Pravdivost jeho tvrzení naznačuje i vyjádření děčínské sociálky. Ta s rodinou navázala spolupráci krátce po příchodu do města. Potvrdila, že Miloslav Šujan s úřadem aktivně spolupracoval.

"Převážná část práce byla namířena na spolupráci s matkou s cílem, aby se začal uskutečňovat kontakt otce s dcerou, jak bylo stanoveno v soudním rozhodnutí," uvedla mluvčí děčínského magistrátu Romana Silvarová. Matku s největší pravděpodobností poté, co skokem z okna ohrozila život dítěte, čeká policejní vyšetřování.

"Vlastně se to tím trochu vyřešilo - soud mi na žádost sociálky dcerku přidělil do péče. Budu s ní teď nějaký čas doma a budeme zkoušet spolu fungovat," uzavírá Šujan.

  • Nejčtenější

Kdybych s ní neměl sex, byl bych bez jídla, řekl chlapec o obžalované matce

17. června 2024  12:55

Mladík, kterého podle obžaloby od jeho sedmi let roky zneužívala matka, vypověděl, že sex s ní...

Zrušit vesnický obchod se jim nechtělo, udělali z něj sámošku 21. století

22. června 2024  13:37

První vesnický bezobslužný obchod se smíšeným zbožím v Ústeckém kraji, který je otevřený 24 hodin...

{NADPIS}

{LABEL} {POPISEK}

Řidič se třemi promile se zaklínil s autem na peronu, smetl ho vlak

16. června 2024  10:12,  aktualizováno 

Více než tři promile alkoholu nadýchal padesátiletý řidič, který v neděli ráno způsobil srážku s...

Pavel navštívil největší ghetto. To je kára, obdivovaly děti prezidentské auto

20. června 2024,  aktualizováno  18:06

Prezident Petr Pavel pokračoval v návštěvě Ústeckého kraje. Během čtvrtečního programu se podíval...

{NADPIS}

{LABEL} {POPISEK}

Město dva dny předem oznámilo velkou uzavírku, zmatení řidiči jezdí do zákazů

18. června 2024  6:42

Řada dopravních omezení, která si v Litoměřicích vynutila čekání v kolonách a dlouhé objížďky,...

Před 11 lety poklepali, stále nic nestojí. Justiční areál v Ústí zůstává vizí

23. června 2024  8:19

Když v říjnu 2013 poklepával tehdejší prezident Miloš Zeman na základní kámen nového justičního...

Zrušit vesnický obchod se jim nechtělo, udělali z něj sámošku 21. století

22. června 2024  13:37

První vesnický bezobslužný obchod se smíšeným zbožím v Ústeckém kraji, který je otevřený 24 hodin...

Fila je pro mě inspirací. V Teplicích chci mít pozici jako on, přeje si Horský

22. června 2024  9:40

Nebude mít lehkou roli. Útočník Filip Horský, posila fotbalových Teplic z Liberce, má nahradit...

Zelenka natáčí v Ústeckém kraji seriál Limity, Háma kvůli němu shodil vlasy

21. června 2024  15:36

Jak se ze severočeského podnikatele stane ikona ekologických protestů a z manželského sporu...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Putine, běž do prd*le, zahlásil na koncertě Rod Stewart. Němci zpěváka vypískali

S překvapivou vlnou nevole se na svém nedělním koncertu v Lipsku setkal rockový král Rod Stewart. Během vystoupení se...

Výhru ze Survivoru utratil Mikýř za rozhovor v prázdné O2 areně, vydělal miliony

Martin „Mikýř“ Mikyska (30) vytěžil své vítězství v reality show Survivor Česko & Slovensko 2024 na maximum. Povedl se...

Ostuda bratrů Bendigů v AZ-kvízu. Jan se vymlouval na trému z Mareše

Ve speciálním díle AZ-kvízu s názvem ČT art kvíz se proti sobě utkali bratři Jan a Marsell Bendigovi. V soutěži se jim...

Tvrz koupil za 76 tisíc a daroval ji manželce. Pak ruinu 20 let opravoval

Pavel David zahlédl v dubnu roku 2003 v novinách inzerát: „Prodám tvrz za 76 000 Kč.“ Ještě ten den si jel zříceninu...

Rok od zkázy ponorky Titan. Vyplouvají děsivá zjištění i nové otázky

Před rokem, 18. června 2023, se v severním Atlantiku ztratila ponorka Titan společnosti Ocean Gate. Pátrání potvrdilo...