Správce majetku města Úštěk Mirko Mojžíšek ukazuje na místo, kde dříve stál

Správce majetku města Úštěk Mirko Mojžíšek ukazuje na místo, kde dříve stál topol. | foto: Ondřej Kůs

Vykácení topolů na pláži v Úštěku vyšetřuje policie, škoda bude velká

  • 6
Policisté vyšetřují vykácením 22 topolů na pláži jezera Chmelař v Úštěku. Stromy nechal v zimě pokácet bez souhlasu radnice jeden z místních obyvatel, Petr Ipser. Kácení proběhlo na území CHKO České středohoří, jejíž správa událost původně prověřovala.

"Došli jsme k závěru, že se nemusí jednat o přestupek, ale o trestný čin. Proto jsme dali podnět na policii," řekl vedoucí správy CHKO Jaroslav Obermajer.

Ochranáři mají podezření na spáchání trestného činu poškození a ohrožení životního prostředí. "Oznámení jsme obdrželi a zabýváme se jím," potvrdila policejní mluvčí Pavla Kofrová.

Karel Ipser pokácel bez povolení 22 topolů.

Obermajer přiblížil, že správa CHKO škodu neposuzovala striktně podle finanční hodnoty padlých topolů.

"Neodhadovali jsme ji v penězích, ale v narušení přírodních hodnot. To bylo velké," řekl Obermajer.

Škodu vyčísluje soudní znalec v oboru dendrologie Marek Hanuš. Ten zatím nechtěl specifikovat, jaké výše dosáhne. Omezil se na obecné konstatování, kdy se hodnota dřevin navyšuje.

"Pokud to nebyla lesní půda, což je tento případ, tak to bude dražší. Posuzování vlastní hodnoty stromů, které jsou považovány za okrasné a mají i jiné funkce než jen poskytování dříví, je složitější," uvedl Hanuš.

Topoly padly bez souhlasu radnice

Kácení se odehrálo na přelomu roku na pozemcích první pláže u Chmelaře, které patří státu. Úřad pro zastupování státu ve věcech majetkových sice Ipserovi povolení dal, ovšem za podmínky, že mu kácení povolí odbor životního prostředí úštěckého městského úřadu.

Muž se však na souhlas radnice neptal a více než dvacítku stromů rovnou pokácel. Letos se tak návštěvníci první pláže jezera budou muset bez stínu topolů prvně obejít (o kácení zde).

Ipser tvrdil, že topoly byly za hranicí své životnosti a mohly někoho zranit. "O ty stromy se vůbec nikdo nestaral. Kdyby tudy někdo procházel a spadla na něj větev, mohlo by ho to zabít," zdůvodnil Ipser před časem, co ho ke kácení vedlo. Zároveň tvrdil, že dřevo z topolů rozdal.

Redakci se podařilo zjistit, že zřejmě zfalšoval podpis na žádosti o kácení topolů, kterou mu státní úřad odsouhlasil. Žádost totiž obsahovala i podpis Ipserovy manželky, která však o ničem nevěděla a souhlas mu k tomu neposkytla.

Vztahy mezi radnicí a Ipserem nejsou ideální. Muž měl od města v pronájmu šest rekreačních chatiček na pláži v kempu na druhé straně jezera. Městu nyní došla trpělivost a nájem mu ukončilo.

"Úštěckým službám dluží za vodu a nájem zhruba třicet tisíc korun," zdůvodnil krok města starosta Pavel Kundrát.