Aktivisté opustili rypadlo v lomu Vršany u Mostu, hrozí jim pokuty

  • 53
Po necelých třech dnech slezlo osm aktivistů a aktivistek Greenpeace z vrcholku rypadla v hnědouhelném lomu Vršany u Mostu. Policisté, kteří celou akci od středy monitorovali, je po identifikaci propustili. Za neoprávněné vniknutí do dolu hrozí aktivistům pokuty.

„Dobrovolníci a dobrovolnice Greenpeace dnes v dopoledních hodinách sundali transparent Konec doby uhelné, sbalili věci a uklidili po sobě. Zhruba v jednu hodinu pak slezli na zem, kde je čekala policie,“ uvedl odpoledne Lukáš Hrábek, tiskový mluvčí Greenpeace.

„Po identifikaci a věcné domluvě byli protestující vykázáni z dolu a propuštěni na svobodu. Za vniknutí do dolu jim hrozí pokuty. Přímo na rypadle strávili aktivisté a aktivistky Greenpeace 58 hodin,“ doplnil Hrábek.

Na místo se hned po sestupu aktivistů vydali také těžaři. „Nyní ohledáváme místo a vyčíslíme vzniklé škody, které budeme následně vymáhat,“ řekla Eva Maříková, mluvčí těžební společnosti Sev.en Energy, které lom patří.

Hrábek také znovu zdůraznil, co bylo cílem protestu. „Záměrem akce Greenpeace bylo poukázat na problematiku těžby a spalování uhlí a potřebu stanovit si rychlý plán na odstoupení od uhlí, který bude doprovázet podpora uhelných regionů a lidí pracujících dnes v uhelném průmyslu,“ řekl.

„Myslím, že aktivisté a aktivistky Greenpeace dělali co mohli - kromě vyvěšení transparentu s nápisem Konec doby uhelné několikrát vysílali živě přímo z rypadla, odpovídali na otázky a na sociálních sítích konfrontovali přímo politiky,“ dodal.

Aktivisté na vrcholku důlního rypadla strávili dvě noci, tu na dnešek poznamenal déšť.

„Dnešní noc nebyla o tolik horší než ta včerejší. Jedinou změnou bylo, že pršelo, ale nebyl to žádný výrazný déšť. Bylo to pro nás trochu náročnější, protože celý předchozí den byl náročný. Kvůli sluníčku a větru jsme totiž byli trochu dehydratovaní,“ řekl dnes ráno Jan Freidinger, který se protestu na vrcholku rypadla účastnil.

Ve čtvrtek se protestující aktivisté věnovali komunikaci na sociálních sítích.

„Večer pak na rypadle aktivisté a aktivistky pouštěli papírové draky s obličeji ministra životního prostředí Richarda Brabce a ministra průmyslu a obchodu Karla Havlíčka. Podmínky k pouštění draků byly na rypadle ideální,“ podotkl Hrábek.

2. září 2020

Aktivisté se rozhodli během pátku protest na rypadle ukončit. „Okolo desáté hodiny začneme se sundáváním banneru a akce tady na rypadle skončí,“ sdělil ráno Freidinger.

Aktivisty už od středy monitorovala policie. „Je tu policejní auto, které má na takové tyči dvě kamery a patrně nás také odposlouchávají. Přístup policie je velmi korektní a samozřejmě chápeme, že nás monitorují,“ podotkl ráno Freidinger.

Co se stane, až sestoupí, aktivisté tušili docela jasně. „Jsme si skoro stoprocentně jisti, že až sestoupíme dolu, tak nás policie zadrží. Policie už se nechala slyšet, že jsme spáchali dva přestupky. Pronikli jsme sem do dolu a zároveň někteří z nás neuposlechli policejní výzvu. V době, kdy tuto výzvu dávali, totiž polovina z nás spala,“ uvedl ráno.

Podle Freidingera protest na rypadle sice končí, ale akce proti těžbě uhlí budou pokračovat dál. „Zítra se uskuteční demonstrace Za budoucnost bez uhlí před nejšpinavější českou uhelnou elektrárnou v Počeradech,“ předeslal.