Hasiči a záchranáři zasahují v domově pro postižené ve Vejprtech, který v neděli ráno vyhořel. Při požáru zemřelo osm lidí. (19. ledna 2020) | foto: Ondřej Bičiště, MF DNES

Kouřit chodili klienti ven, říká vedoucí vyhořelého domova ve Vejprtech

  • 151
Teď bude všechno jiné, říká vedoucí domova pro postižené ve Vejprtech, který byl v neděli na místě tragického požáru. Když v pět hodin ráno zvedl zvonící telefon, dozvěděl se stručnou a děsivou informaci: „Péťo, hoří!“ ozval se ve sluchátku hlas jeho podřízeného.

„Víc mi toho říct nestihl, protože utíkal zachraňovat. Já se oblékl, skočil do auta a uháněl na místo. Dorazil jsem něco před šestou. Mezitím jsem ještě informoval ředitele,“ líčil v neděli odpoledne Petr Vagaši, vedoucí vejprtského Domova pro osoby se zdravotním postižením Kavkaz, kde jsou klienti s mentálním postižením.

Fotogalerie

Když Vagaši dorazil na místo tragédie, uviděl spoustu hasičů. Kolem kmitali zdravotníci (o požáru jsme psali zde).

„Už jsem se nepodílel na vyprošťování. Snažil jsem se pomáhat záchranářům a mluvit s personálem, který se zhroutil, protože v tu chvíli už se vědělo, že jsou tam mrtví,“ pokračoval statný muž, jemuž tu a tam lehce přeskočil hlas.

„Za všechny zaměstnance můžu říct, že jsme přišli o část rodiny,“ řekl Vagaši. V Městské správě sociálních služeb Vejprty pracuje od června 2018, vedoucím Kavkazu je od prosince.

Podle něj jeho podřízení zkontrolovali pokoje, všechno bylo v pořádku. Potvrzuje informaci MF DNES, že pak odešli připravovat snídani, když za nimi přiběhl jeden z klientů s tím, že na patře je kouř.

Okamžitě se proto rozeběhli po budově a začali klienty budit, aby je mohli evakuovat. Práci jim znesnadňoval fakt, že všichni klienti jsou pod silnými léky.

„Co jsem dostal informace, tak všechno proběhlo zcela bez paniky,“ podotkl Vagaši.

Noční měli tři zaměstnanci. Jednoho záchranáři ošetřili na místě, další dva v nemocnici. V neděli odpoledne už byli všichni doma. V nemocnici zůstal místostarosta, který přiběhl pomoci.

O příčině požáru, který vypukl ve společenské místnosti, Vagaši nechtěl spekulovat. Odmítl ale, že by příčinou bylo kouření klientů. „Na budově B, o kterou jde, chodili klienti kouřit ven,“ uvedl.

„Ale samozřejmě vždy existuje riziko, že klient něco zapálí nebo že provede něco jiného. Klienti mají větší práva než děti ve školách a personál je má menší než učitelé. I když je klient nesvéprávný, tak mu například nemůžeme zabavit zapalovač. Toto je dům s otevřeným režimem, takže stejně tak třeba nesmíme na noc zamykat koupelny nebo klubovnu,“ dodal Vagaši.

Klienti, které v neděli postupně propouštěli z nemocnic, dostali oblečení od hasičů, které mají pro podobné nouzové situace.

„Bude to teď takové jiné. Na psychice zaměstnanců ta událost zanechá obrovskou stopu. Bude to pro ně hodně těžké, jakkoli se snaží být stateční,“ dodal Vagaši.

Karanténa v Česku

Karanténa v České republice byla prodloužena do 1. dubna do šesté hodiny ranní. Od čtvrtka 12. března platí také třicetidenní nouzový stav. Během těchto opatření platí zákaz volného pohybu na území celé republiky s výjimkou cest do zaměstnání, na nákup, k lékaři a dalších specifikovaných činností.

Roman Prymula, Jarmila Rážová, Ladislav Dušek, Petr Husa, Rastislav Maďar