Za rozbití obličeje spoutaného muže dostal strážník místo vězení podmínku

  15:41aktualizováno  15:41
Ústecký strážník Pavel Jindra, jenž podle spisu ve služebním autě loktem udeřil spoutaného opilého muže a způsobil mu zlomeniny v obličeji, dosáhl zmírnění trestu. Zatímco okresní soud ho původně poslal na dva roky do vězení, od odvolacího krajského soudu nyní odešel s podmínkou.

Soud prvního stupně přecenil přitěžující okolnosti. Trest, který obžalovanému uložil, byl zcela evidentně nepřiměřený,“ uvedl Jiří Kroupa, předseda odvolacího senátu.

Fotogalerie

Jindrovi za ublížení na zdraví a zneužití pravomoci úřední osoby stanovil dvouletý trest odnětí svobody podmíněně odložený na zkušební dobu tří let.

Rozsudek je pravomocný. Lze se proti němu bránit mimořádným opravným prostředkem v podobě dovolání k Nejvyššímu soudu.

„Ani s tímto trestem nejsem spokojený, ale co můžu dělat,“ pokročil po vyhlášení verdiktu rameny Jindra. U městské policie stále pracuje.

Událost se odehrála v noci na 20. listopadu 2016. Poškozený si tehdy vyšel před jeden z barů v centru města zakouřit. Kolem v tu dobu projíždělo auto strážníků, které si spletl s taxíkem.

„Když jsem to auto viděl, chtěl jsem ho zastavit, skočit si dovnitř pro věci a nechat se odvézt domů. Mával jsem rukou a vkročil jsem do cesty, aby zastavilo,“ popsal dříve u soudu muž.

Strážníci vystoupili a situace nakonec vyvrcholila spoutáním daného muže.  Zároveň přivolali kolegy, aby ho odvezli na služebnu státní policie kvůli zjištění totožnosti. Muž jim totiž neukázal doklady.

„Měl jsem je uvnitř. Přiznávám, že jsem byl vulgární. Pak jsem se zamotal a omylem jim strčil do auta a oni mě povalili na zem, nasadili pouta a přivolali další posily,“ uvedl muž.

K podniku dorazil právě Jindra s kolegou. Spoutaného muže naložil do vozu a sedl si vedle něj. Pak ho údajně udeřil loktem do levé části obličeje.

„Přisedl si, a než jsme se rozjeli, přišla strašná rána. Nevím, proč to udělal. Asi proto, že je hloupý. Já nic nedělal. Naložení do auta jsem nebránil, nebyl jsem agresivní. Choval jsem se ukázněně,“ vyprávěl dříve poškozený. Utrpěl zlomeninu nosu a levé očnice. Má trvalé následky.

Obžalovaný strážník před ústeckým soudem v únoru 2018:

Strážník událost u okresního soudu popsal jinak. „Kolegové říkali, že ho nemůžou dostat do auta. Já ho po příjezdu naložil do toho našeho, přičemž on byl hodně agresivní. Snažil se kopat, proto jsem si sedl těsně vedle něj. On na mě řval, že mě nechá vyhodit,“ uvedl s tím, že ho určitě nepraštil vědomě.

„V té naší výstroji ani nejde takhle použít loket, jste v ní takový upnutý,“ podotkl. Dodal, že až na služebně státní policie si všiml, že má poškozený u nosu krev a že ke zranění možná přišel při předchozím zákroku kolegů.

Jeden ze státních policistů, který měl tehdy službu, u soudu uvedl, že poškozený vypadal, jako kdyby ho přejel vlak a že říkal, že ho „zmlátili policajti“. Právě státní policisté podávali trestní oznámení.

Nejčtenější

Stát podporuje lenost a zneužívání dávek, říká šéfka ústecké sociálky

Ivana Šťastná, vedoucí sociálního odboru ústeckého magistrátu.

Ministerstvo práce a sociálních věcí chystá nový systém vyplácení sociálních dávek. Návrhy připomínkuje vedoucí...

Děti z tábora na Lounsku otrávila bakterie, která v jídle produkuje jed

Že jíte doma těstoviny celkem často? Na Valentýna vyberte ty ve tvaru srdíček a...

Hygienici objevili ve vzorcích potravin z kuchyně dětského tábora v Žerotíně na Lounsku, kde tři desítky dětí postihly...

Při srážce s autem vykolejil na Lounsku rychlík, škoda je dvacet milionů

Nehoda na přejezdu u Hořetic na Lounsku (16. července 2019)

Na Lounsku vjelo osobní auto před rychlík z Mostu do Plzně. Vážně vypadající nehoda nakonec skončila jen jedním lehkým...

Co může za sesuv na D8? Podle odborníků déšť a nezajištěný zářez

Podle odborníků z Technické univerzity Ostrava se ve svahu objevily trhliny už...

Nezajištěný zářez trasy dálnice ve svahu a silný déšť jsou podle odborníků z Technické univerzity Ostrava hlavními...

Pod lipami v Ústí ležely desítky čmeláků, zřejmě uhynuly vyčerpáním

Čmeláci pod lipami v Ústí zřejmě uhynuli vyčerpáním

Desítky mrtvých čmeláků a včel se v minulých dnech objevily v ulici Sociální péče na sídlišti Severní Terasa v Ústí nad...

Další z rubriky

Není voda, přesto přívoz ve Velkém Březně posadila na břeh velká vlna

Přívoz ve Velkém Březně má dvojí potíže, nejprve přišel o kotevní lano, teď...

Loď na suchu a sezona téměř na odpis. Velké problémy letos provázejí přívoz přes řeku Labe ve Velkém Březně nedaleko...

Senior zavraždil v teplickém bytě ženu, pak spáchal sebevraždu

Ilustrační snímek

Policie od víkendu prošetřuje násilnou smrt muže a ženy v Teplicích. Obě mrtvoly byly v bytě panelového domu na tamním...

Lákali chudé do Anglie a udělali si z nich otroky, viní žalobce manžele

Ústecký krajský soud začne brzy řešit rozsáhlý případ vykořisťování

Ústecký krajský soud začíná řešit případ manželů, kteří podle obžaloby vylákali do Anglie nejméně desítku krajanů na...

NÁZORY: Jaké léky pro děti vzít na dovolenou?
NÁZORY: Jaké léky pro děti vzít na dovolenou?

Jaké léky s sebou berete na dovolenou pro děti?

Najdete na iDNES.cz