Pro umístění nemocných bezdomovců nebo vykázaných lidí má vedení Ústeckého kraje v záloze prostory zámku v Liběšicích na Litoměřicku.

Pro umístění nemocných bezdomovců nebo vykázaných lidí má vedení Ústeckého kraje v záloze prostory zámku v Liběšicích na Litoměřicku. | foto: Iveta Lhotská, MAFRA

Nemocní lidé bez střechy nad hlavou nebo vykázaní se ubytují na zámku

  • 2
Kam s lidmi, kteří nemají bydliště, už se nakazili koronavirem nebo s nakaženým přišli do styku a musí být v karanténě? Tento problém musí řešit nemocnice i úřady. V zásadě jde o dva druhy lidí – bezdomovce a ty, které policie vykáže například kvůli týrání blízkých z bytu.

V Ústeckém kraji by pro ně v následujících týdnech měly fungovat tři ubytovny. První vytipované začnou fungovat po Velikonocích v Hliňanech na Ústecku a na okraji Děčína.

Na zámečku v Hliňanech v minulosti žili zdravotně postižení klienti, nyní sem zamíří bezdomovci. Objekt v současnosti narychlo Ústecký kraj vybavuje nábytkem, shání také personál.

„Zařízení musí fungovat jako sociální služba podobně jako azylové bydlení. Musí se lidem, kteří sem přijdou, vysvětlit, že jsou v karanténě a nesmí ho opouštět,“ uvedl náměstek hejtmana Martin Klika (ČSSD).

Se zajištěním nábytku pomáhají příspěvkové organizace kraje, například školy nebo internáty, které ho mají ve svých skladech, ale nepoužívají ho.

Krajský úřad zatím počítá s tím, že by v objektu jinak určeném pro zhruba padesátku osob přebývalo osm až deset lidí. Nepřetržitý chod budou zajišťovat sociální pracovníci, policie zajistí pravidelné kontroly.

„Policie nám nabídla i policisty-veterány, kteří jsou ochotni se zapojit do sociální služby, nyní řešíme detaily,“ podotkl náměstek.

Úředníci i politici si uvědomují, že bude dost těžké přimět člověka, který dosud žil celoročně na ulici, k trvalejšímu pobytu v zabezpečeném objektu na malé vsi.

„Čekáme na pokyny z ministerstva, abychom věděli, jakým způsobem můžeme zabezpečit, aby lidé v karanténě mohli být omezeni. Chceme to zajistit právě sociálními službami tak, aby s těmi lidmi vhodným způsobem pracovaly,“ poznamenal náměstek.

Starostka o chystané akci dlouho nevěděla

O tom, že se kraj připravuje v Hliňanech umístit lidi bez domova, se Jana Princová, starostka Řehlovic, pod které Hliňany spadají, dozvěděla neoficiálně. „Do úterka jsem neměla žádné informace,“ postěžovala si.

„Žádala jsem informace na krajském úřadu, ale nepřišlo bohužel nic a v úterý ke mně doputovala zpráva od místních lidí, že od středy příštího týdne bude objekt v provozu. Patří krajskému úřadu, samozřejmě si nemůžeme diktovat, co tam bude nebo nebude, ale každopádně chci vědět, jak tam bude zajištěn provoz a také bezpečnost lidí v obci,“ dodala starostka.

Místní mají strach, aby se lidé bez domova nepotulovali po vsi. Hovoří i o strachu z onemocnění covid-19, které koronavirus způsobuje.

„Věřím, že objekt bude natolik dobře zabezpečen, aby se bezdomovci, kteří tam budou pobývat, nedostali mimo areál. Ale nevíme, co bude následovat poté, až jim karanténa skončí a měli by odejít,“ uvedl jeden z oslovených starousedlíků.

Jako záloha může posloužit i neprodejný zámek

Dalším objektem, který je pro bezdomovce připraven, je budova v Krokově ulici v Děčíně. Městu ho k tomuto účelu pronajala Správa státních hmotných rezerv. Jeho prostory procházejí posledními úpravami a od příštího týdne je připraven přijmout první klienty.

V případě potřeby se nemocným otevře ještě administrativní budova Střední školy technické v Mostě-Velebudicích. „Tu bereme zatím jako záložní variantu, například pro rodiny s dětmi,“ sdělil Martin Klika.

V záloze má vedení kraje ještě prostory zámku v Liběšicích na Litoměřicku. „Jeho celkové zprovoznění by ale bylo asi příliš nákladné. Pokud by nastala nejvyšší nouze, otevřeme ho alespoň částečně,“ zmínil náměstek.

Vedení Ústeckého kraje má v záloze prostory zámku v Liběšicích:

20. listopadu 2017