Úbytek vody postihl toky v Děčíně i v okolí.

Úbytek vody postihl toky v Děčíně i v okolí. | foto: www.mmdecin.cz

Kvůli suchu nesmějí lidé v Děčíně a Varnsdorfu brát vodu z řek

  • 11
Kvůli současnému suchu začal platit na některých místech Děčínska zákaz odběru z povrchových vod, tedy z potoků a řek. Nařízení se týká Děčína a Varnsdorfu i okolí těchto měst. Lidé nesmějí čerpat vodu na mytí aut, zalévání hřišť a trávníků nebo napouštění nádrží.

Zákaz ve Varnsdorfu a Děčíně vydaly úřady na základě oznámení Povodí Ohře, které zjistilo, že současné hodnoty průtoků v jeho správě jsou velmi nízké. Nařízení platí až do odvolání.

„Pro Děčín a okolí platí zákaz odběru vody z těchto třinácti toků: Bílý potok (Bystřička), Bobří potok, Bukovinský potok, Bystrá (Mistrovický potok), Kamenice, Fojtovický potok, Chřibská Kamenice, Kamenička, Lísecký potok, Merboltický potok, Olešnička, Ploučnice a Valkeřický potok,“ sdělila Romana Silvarová, vedoucí kanceláře děčínské primátorky.

Ve Varnsdorfu nesmějí lidé čerpat vodu z Mandavy, Lužničky a Chřibské Kamenice. Současné hodnoty průtoků jsou velmi nízké a potrvá-li tento stav, nastane ve vodních tocích kyslíkový deficit, vážné ohrožení vodních a na vodu vázaných ekosystémů a ohrožení zajištění funkcí vodního toku.

Zákazy platí i v sousedním regionu na Českolipsku v Libereckém kraji. „V Ústeckém a Karlovarském kraji se nám zatím daří zvyšovat hladinu vodních toků díky vodním nádržím,“ řekl mluvčí Povodí Ohře Jan Svejkovský. 

Zákaz odběru vody hrozí i podnikům

Nicméně podle něj stále hrozí, že bude průmyslovým podnikům zakázán odběr vody.

Sucho podobné tomu letošnímu panuje přes léto podle Svejkovského už od roku 2014. Oproti jiným rokům chybí zhruba 20 až 25 procent průměrných ročních srážek. Povodí se snaží pomáhat regulací u vodních nádrží. Například u Nechranic na Chomutovsku je minimální průtok osm metrů krychlových za sekundu.

„My chceme, aby tam teklo alespoň devět metrů krychlových za sekundu, na pohled to není velký rozdíl, ale při měsíčním objemu to už významný rozdíl je,“ uvedl Svejkovský.

Málo vody je stále také na dolním toku Labe, kde kvůli tomu nemohou plout větší lodě. Hladina Labe v Ústí nad Labem dnes dosahuje výšky 130 centimetrů. Oproti minulému týdnu je to sice o deset centimetrů více, ale pro dopravu velkých lodí to nestačí. Ekonomická je podle rejdařů plavba při 180 centimetrech.

,