Majitelka zámku v Peruci a Ústecký kraj se přou o galerii Emila Filly

  10:34aktualizováno  10:34
Mezi majitelkou zámku v Peruci a Ústeckým krajem se v úterý naplno rozhořel spor o Pamětní síň Emila Filly. Výstavní prostor v jižním křídle zámku je již dva roky uzavřený kvůli opravě památky. Ta měla skončit letos, majitelka ale termín posunula na neurčito kvůli větší náročnosti celé rekonstrukce.

Pavel Ondráček a jeho partnerka zvažovali, že zámek v Peruci prodají. Nyní se tam znovu pracuje. Opravuje se střecha, vyměňují okna a barví fasáda. | foto: MAFRA

Hejtmanství tvrdí, že majitelka odmítá prostory, na které má kraj věcné břemeno, předat.

V úterý si zástupci kraje a krajské příspěvkové organizace Galerie Benedikta Rejta, která odkaz Emila Filly spravuje, přijeli do Peruce vyzvednout klíče od pamětní síně, současně si chtěli prostory prohlédnout.

Fotogalerie

Hejtmanství přizvalo i novináře. Majitelka se ale nedostavila, ačkoliv ji k tomu kraj podle slov tiskové mluvčí vyzval.

„Chceme ještě jednou zopakovat, že bychom rádi, kdyby s námi kdokoliv, ať už právní zástupci, nebo paní majitelka, začali alespoň jakkoli komunikovat,“ uvedla na místě mluvčí kraje Lucie Dosedělová.

Za majitelku zámku Dominiku Matušovou veřejně vystupuje její partner a podnikatel Pavel Ondráček, vlastník zámku a středověké krčmy v Dětenicích. Tvrzení Ústeckého kraje o nekomunikaci odmítá.

Umělecká díla jsou vystavena v jiné galerii

„Kraj i ředitelku galerie Alici Štefančíkovou jsme několikrát informovali, že devastace zámku je mnohem rozsáhlejší, než jsme předpokládali, a že rekonstrukce nabrala zpoždění a stále pokračuje,“ podivil se Ondráček.

Emil Filla v Peruci

Světoznámý český kubistický malíř Emil Filla dostal část zámku po návratu z koncentračního tábora a zůstal tu do konce života. Jeho rodina pak darovala státu obrazy, jež tu namaloval, a veškerý nábytek s podmínkou, že budou vystaveny právě v Peruci.

„O úterním setkání jsme byli informováni, ovšem nebylo vůbec avizováno, že bychom měli síň předávat, a z časových důvodů jsme se omluvili. Vzhledem k probíhající rekonstrukci a sanačním pracím by nebyla ani prohlídka z bezpečnostních důvodů možná,“ dodal.

Pamětní síň Emila Filly se uzavřela v červnu 2016. Umělecká díla a vybavení byly odvezeny do depozitáře lounské galerie Benedikta Rejta. Obrazy byly posléze vystaveny v galerii, kde jsou k vidění dodnes.

Původně měla rekonstrukce jižního křídla skončit do letošního června a díla Emila Filly, který na zámku pobýval po návratu z koncentračního tábora, tam měla být znovu vystavena.

Ředitelka galerie zvažuje právní kroky

To ale není kvůli stále pokračující renovaci možné. Stav jižního křídla zámku, stejně jako celého komplexu, je totiž v reálu mnohem horší, než se myslelo. Podle Ondráčka kraj, respektive Galerie Benedikta Rejta jako provozovatel síně nedodržovala základní hygienické standardy.

„Odpady ze sociálního zařízení byly napojeny do sklepů z 12. století. Celá léta tam tekly splašky a je s podivem, jak nositel kultury dokáže roky ničit kulturní památku. Odčerpání obrovské hmoty není snadné, statický posudek říká, že byly narušeny základy křídla, a řešíme, co s tím,“ popsal již dříve Ondráček.

Alica Štefančíková označila tvrzení za lživá. „Poradím se s odborníky a podle toho zvážíme další kroky, ale budeme se bránit,“ řekla.

Právní kroky zvažuje i majitelka zámku. Zřejmě bude po Galerii Benedikta Rejta požadovat finanční kompenzaci za zničení těchto prostor.

Na zámek v Peruci se vrátily ukradené obrazy Emila Filly

Autor:

Nejčtenější

Dycky Most!, Litvinoff a další hlášky, které se mezi lidmi chytly

Martin Hofmann a Zdeněk Godla při setkání herců ze seriálu Most! ve zdejším...

Hláška Dycky Most! z populárního seriálu si získala velkou popularitu mezi lidmi. Je na propagačních předmětech, létá...

Výbuch před 30 lety rozbil v Ústí tisíc oken, nejspíš za ním stála StB

V atriu ústeckého krajského národního výboru vybuchly 8. února 1989 dvě nálože....

Mnohacentimetrová vrstva skla na zemi, vysypaná okna a kráter v záhonu. Přesně před 30 lety, 8. února 1989, vybuchly v...

Uhelné Podkrušnohoří se promění v krajinu jezer a zásobárnu vody

Jezero Milada je hluboké až 24,7 metru, dlouhé 3,2 kilometru a široké 0,7...

V krajinu obřích jezer, z nichž tři budou mít rozlohu přes tisíc hektarů a budou sloužit jako strategická zásobárna...

Na kostele se nahnula hvězdice, při jejím sundávání se našla tajná schrána

Z kostela nejsvětější Trojice v obci Jiřetín pod Jedlovou museli hasiči sundat...

Nejdelší žebřík, který mají krajští hasiči k dispozici, museli využít tento týden v Jiřetíně pod Jedlovou. Hrozilo...

Jirkovští strážníci dostali kvůli chybě na mzdách milion navíc

peníze, ilustrace

Policie řeší případ neoprávněného vyplácení mezd městským strážníkům v Jirkově. Ti v letech 2015 až 2017 dostali navíc...

Další z rubriky

Směna divadla a muzea vyvolává otazníky, zejména ohledně financování

Vedení Ústí a vedení kraje uvažují o směně dvou výrazných kulturních institucí...

Magistrát Ústí nad Labem se vrhá do zvláštní výměny. Známé a svými projekty proslulé ústecké muzeum by podle...

Jít na průmku je cool, láká Děčín studenty na techniku

Studenti děčínské průmyslovky předvádí auto na vodíkový pohon

Děčínským firmám chybí stovky technických pracovníků a musí odmítat zakázky. Vedení města proto se sedmi velkými...

V celém Ústí i Trmicích přestanou od března vyplácet doplatky na bydlení

Lidé se bojí, že v rozsáhlém domě v Trmicích bude ubytovna pro sociálně slabé....

Ústecký magistrát vyhlásil bezdoplatkovou zónu na celém svém území i v blízkých Trmicích. To znamená, že místní lidé,...

Najdete na iDNES.cz