Majitelka zámku v Peruci a Ústecký kraj se přou o galerii Emila Filly

  10:34aktualizováno  10:34
Mezi majitelkou zámku v Peruci a Ústeckým krajem se v úterý naplno rozhořel spor o Pamětní síň Emila Filly. Výstavní prostor v jižním křídle zámku je již dva roky uzavřený kvůli opravě památky. Ta měla skončit letos, majitelka ale termín posunula na neurčito kvůli větší náročnosti celé rekonstrukce.

Pavel Ondráček a jeho partnerka zvažovali, že zámek v Peruci prodají. Nyní se tam znovu pracuje. Opravuje se střecha, vyměňují okna a barví fasáda. | foto: MAFRA

Hejtmanství tvrdí, že majitelka odmítá prostory, na které má kraj věcné břemeno, předat.

V úterý si zástupci kraje a krajské příspěvkové organizace Galerie Benedikta Rejta, která odkaz Emila Filly spravuje, přijeli do Peruce vyzvednout klíče od pamětní síně, současně si chtěli prostory prohlédnout.

Fotogalerie

Hejtmanství přizvalo i novináře. Majitelka se ale nedostavila, ačkoliv ji k tomu kraj podle slov tiskové mluvčí vyzval.

„Chceme ještě jednou zopakovat, že bychom rádi, kdyby s námi kdokoliv, ať už právní zástupci, nebo paní majitelka, začali alespoň jakkoli komunikovat,“ uvedla na místě mluvčí kraje Lucie Dosedělová.

Za majitelku zámku Dominiku Matušovou veřejně vystupuje její partner a podnikatel Pavel Ondráček, vlastník zámku a středověké krčmy v Dětenicích. Tvrzení Ústeckého kraje o nekomunikaci odmítá.

Umělecká díla jsou vystavena v jiné galerii

„Kraj i ředitelku galerie Alici Štefančíkovou jsme několikrát informovali, že devastace zámku je mnohem rozsáhlejší, než jsme předpokládali, a že rekonstrukce nabrala zpoždění a stále pokračuje,“ podivil se Ondráček.

Emil Filla v Peruci

Světoznámý český kubistický malíř Emil Filla dostal část zámku po návratu z koncentračního tábora a zůstal tu do konce života. Jeho rodina pak darovala státu obrazy, jež tu namaloval, a veškerý nábytek s podmínkou, že budou vystaveny právě v Peruci.

„O úterním setkání jsme byli informováni, ovšem nebylo vůbec avizováno, že bychom měli síň předávat, a z časových důvodů jsme se omluvili. Vzhledem k probíhající rekonstrukci a sanačním pracím by nebyla ani prohlídka z bezpečnostních důvodů možná,“ dodal.

Pamětní síň Emila Filly se uzavřela v červnu 2016. Umělecká díla a vybavení byly odvezeny do depozitáře lounské galerie Benedikta Rejta. Obrazy byly posléze vystaveny v galerii, kde jsou k vidění dodnes.

Původně měla rekonstrukce jižního křídla skončit do letošního června a díla Emila Filly, který na zámku pobýval po návratu z koncentračního tábora, tam měla být znovu vystavena.

Ředitelka galerie zvažuje právní kroky

To ale není kvůli stále pokračující renovaci možné. Stav jižního křídla zámku, stejně jako celého komplexu, je totiž v reálu mnohem horší, než se myslelo. Podle Ondráčka kraj, respektive Galerie Benedikta Rejta jako provozovatel síně nedodržovala základní hygienické standardy.

„Odpady ze sociálního zařízení byly napojeny do sklepů z 12. století. Celá léta tam tekly splašky a je s podivem, jak nositel kultury dokáže roky ničit kulturní památku. Odčerpání obrovské hmoty není snadné, statický posudek říká, že byly narušeny základy křídla, a řešíme, co s tím,“ popsal již dříve Ondráček.

Alica Štefančíková označila tvrzení za lživá. „Poradím se s odborníky a podle toho zvážíme další kroky, ale budeme se bránit,“ řekla.

Právní kroky zvažuje i majitelka zámku. Zřejmě bude po Galerii Benedikta Rejta požadovat finanční kompenzaci za zničení těchto prostor.

Na zámek v Peruci se vrátily ukradené obrazy Emila Filly

Autor:

Nejčtenější

Při srážce s autem vykolejil na Lounsku rychlík, škoda je dvacet milionů

Nehoda na přejezdu u Hořetic na Lounsku (16. července 2019)

Na Lounsku vjelo osobní auto před rychlík z Mostu do Plzně. Vážně vypadající nehoda nakonec skončila jen jedním lehkým...

Co může za sesuv na D8? Podle odborníků déšť a nezajištěný zářez

Podle odborníků z Technické univerzity Ostrava se ve svahu objevily trhliny už...

Nezajištěný zářez trasy dálnice ve svahu a silný déšť jsou podle odborníků z Technické univerzity Ostrava hlavními...

Pod lipami v Ústí ležely desítky čmeláků, zřejmě uhynuly vyčerpáním

Čmeláci pod lipami v Ústí zřejmě uhynuli vyčerpáním

Desítky mrtvých čmeláků a včel se v minulých dnech objevily v ulici Sociální péče na sídlišti Severní Terasa v Ústí nad...

Lákali chudé do Anglie a udělali si z nich otroky, viní žalobce manžele

Ústecký krajský soud začne brzy řešit rozsáhlý případ vykořisťování

Ústecký krajský soud začíná řešit případ manželů, kteří podle obžaloby vylákali do Anglie nejméně desítku krajanů na...

Vysoká hra chomutovských patriotů. Piráti mají nové vlastníky

Fanoušci Chomutova a jejich vzkaz vedení klubu, majitelům Veverkovým.

Hokejový Chomutov má nové majitele. Klub, který sestoupil do první ligy, nově vlastní skupina patriotů. Zástupci sedmi...

Další z rubriky

Zámek Stekník na Lounsku nově zpřístupnil komnaty posledního majitele

Zámek Stekník - Dámský pokoj. Obývala ho Hana Déteindre a na komodě jsou vidět...

Nově zpřístupněné soukromé a reprezentační prostory na zámku Stekník na Lounsku vypadají, jako by je stále obývala...

Nevěstě zmizel v trampském srubu kufr peněz, pátrání ztížila opilost hostů

Kufr z přepadení v Náchodě jako jeden z důkazů (16.9.2015).

Po kufru plném peněz pátrali policisté na netradiční svatbě v Duchcově. Oslava se odehrávala o víkendu v trampském...

Severočeská Přísečnice zažila vzestupy i pády, nakonec ustoupila vodě

Krušnohorské městečko Přísečnice muselo v 70. letech 20. století ustoupit...

Zaniklé horské městečko Přísečnice dnes připomíná jen jméno přehrady v Krušných horách na Chomutovsku. Vyprávění jeho...

Najdete na iDNES.cz