Prodej sazenic na Mírovém náměstí v Ústí nad Labem.

Prodej sazenic na Mírovém náměstí v Ústí nad Labem. | foto: Iveta Lhotská, MAFRA

Bude nás ubývat. Pěstitele sazenic straší rostoucí ceny i nezájem mladých

  • 51
Také do cen sazenic se promítá zdražení vody, energií a hnojiv. Někteří pěstitelé snižují velikosti ploch pro pěstování, nebo dokonce přecházejí k jiným produktům. Problém vidí i v suchu nebo v nezájmu mladých.

Ročně prodá asi 30 tisíc sazenic zeleniny, kromě rajčat, kedlubnů, zelí a paprik nabízí i celer, květák či okurky. Letos musel Václav Bukovský z Českých Kopist na Litoměřicku ceny sadby zvýšit.

Můžou za to nejen vyšší náklady za elektřinu a vodu, ale i nárůst cen hnojiva, substrátu či plastových obalů. „Třeba sazenice papriky po dvou kusech jsme loni měli za 25 korun, letos za 30,“ říká.

Co vypěstuje, přesto prodá. „Nakupovat chodí ti, co mají zahrádky, a v čím dál větší míře i lidé, kteří si udělají zahrádku na balkoně,“ přibližuje. Jenže jak dodává, a není zdaleka sám, předpěstovaných rostlin je letos méně než loni.

Řada zelinářů kvůli prudce rostoucím cenám téměř všeho snížila pěstitelské plochy, někteří pak dokonce zcela přecházejí na rentabilnější pěstování obilovin.

„Dnešní mladí tuhle práci dělat nechtějí, hrabat se v hlíně a píchat rostliny do kelímků. Až my staří skončíme, skončí i prodej jarní sadby,“ je přesvědčen.

Černě vidí budoucnost i Zdeněk Hrdlička z Dolánek nad Ohří na Litoměřicku, který na čtyřech hektarech pěstuje pod fóliovníky zeleninu a prodává ji do velkoobchodů.

„Pokud se nezvednou výkupní ceny, budeme další, kdo s pěstováním zeleniny skončí. Nám se náklady rapidně zvyšují, ale výkupní ceny jsou buď stejné, nebo i nižší než v předchozích letech. Dlouhodobě je to neudržitelné,“ míní Hrdlička.

Stříkat vodu na pole? Nemožné

„Nahoru nešla jen voda nebo elektrika, například hnojiva se zdražila trojnásobně. Myslím, že zemědělců bude spíše ubývat, nikdo se do toho nehrne,“ doplňuje.

Ve Svádově u Ústí nad Labem pěstuje na více než jednom hektaru jahody Ladislav Štrympl. Balení jahod si zákazníci koupí za stejnou cenu jako loni. „Cenu jsme zatím nechali stejnou i přesto, že náklady rostou. Obávám se ale, že ten největší zlom přijde až v příštím roce,“ poznamenal Štrympl.

Podle jeho názoru přitom nelze všechny zvýšené náklady zakalkulovat do ceny. „Mohlo by se pak stát, že neprodám,“ vysvětluje. „Když zájem nebude, budeme pěstovat míň,“ je rozhodnutý.

Vedle nárůstu cen teď vidí další problém i v dlouhotrvajícím suchu. „Můžeme si vyprávět, za kolik chceme nebo budeme prodávat, ale jestli nezaprší, bude hůř,“ obává se o letošní úrodu. „Stříkat vodu na pole není už dnes kvůli její ceně vůbec možné,“ poznamenal.