Generální rekonstrukce plavecké haly v Bílině by podle prvotních odhadů měla...

Generální rekonstrukce plavecké haly v Bílině by podle prvotních odhadů měla stát přibližně 160 milionů korun. | foto: Iveta Lhotská, MAFRA

Bílina řeší osud plavecké haly, ve hře je generální oprava i demolice

  • 2
Ze tří možných variant, jak naložit s nevyhovujícím stavem plavecké haly z roku 1973, budou vybírat zastupitelé Bíliny. Stávající bazén v ulici Žižkovo údolí je totiž řadu let v havarijním stavu a město nyní zvažuje, zda ho kompletně opraví, nebo jestli ho zbourá a postaví místo něj novou halu.

„Informovali jsme kolegy zastupitele, dali jsme jim podklady, které máme k dispozici, s tím, aby si to probrali ve svých zastupitelských klubech. Dál o tom budeme diskutovat na dalších jednáních,“ potvrdila starostka Bíliny Zuzana Schwarz Bařtipánová (ANO).

Zastupitelé mají před sebou tři možnosti. První je generální rekonstrukce v ceně přibližně 160 milionů korun, druhou pak demolice stávajícího objektu a následná výstavba nového bazénu za zhruba 190 milionů a třetí variantou je oprava nezbytných částí, které jsou v havarijním stavu.

„Zatím není nic rozhodnuto. Musíme si pečlivě nastudovat všechny podklady,“ sdělila starostka.

Město před časem oslovilo architekta Zdeňka Šťastného z projekční kanceláře Projekty CZ s požadavkem na zpracování investiční rozvahy, která zhodnotí současný stav objektu a porovná náklady generální rekonstrukce objektu a případnou demolici a výstavbu nového bazénu.

Z té vyplývá, že pokud se město rozhodne pro první variantu, dojde k výměně kompletního technického zázemí budovy, ale zůstane zachována nosná konstrukce, strop prvního nadzemního podlaží, konstrukce střechy a obvodový plášť.

Ten však vykazuje zásadní nedostatky – špatnou až chybějící parozábranu, tudíž by musel být opraven a doplněn o izolaci. A jelikož tato varianta počítá s obložením vnitřní strany bazénu nerezovým plechem, došlo by i ke ztrátě jedné plavecké dráhy.

Kdyby naopak došlo na demolici objektu a výstavbu nového, bude nové řešení navrženo v souladu s aktuálními předpisy a bude reagovat na požadavky plaveckého 25 metrů dlouhého bazénu se šesti drahami pro závodní sport. 

Ten by mohl sloužit i pro další disciplíny, jako jsou skoky do vody, sportovní potápění, podvodní ragby a vodní pólo, či složkám IZS pro výcvik záchranářských situací. Kromě kompletní výměny technického zázemí budovy je plánována i vířivka pro šest až osm lidí a oddělené parní komory pro muže a ženy.

Výhodou druhé varianty je i fakt, že odhady na demolici stávajícího objektu činí pouze milion korun, protože konstrukce budovy i vana bazénu jsou ocelové a tento materiál o hmotnosti přibližně 700 tun lze použít protiúčtem za výkup kovů. I tak ale předpokládaná cena investice šplhá až ke 190 milionům korun.

Stávající bazén již neodpovídá normám

Zastupitelé mají možnost hlasovat i „jen“ pro neodkladné řešení oprav. Podle správce objektu, kterým jsou městské technické služby, je však celkový stav haly špatný, nevyhovující současným normám a hygienickým podmínkám. 

Je potřeba akutně řešit nevyhovující chemické hospodářství, nástřik bazénu, prolezlé zárubně, nevyhovující dlažby, izolaci, opravu sprch, obklady, parní kabiny, ale i vzduchotechniku, elektroinstalaci či kanalizaci. V hale navíc chybí zázemí pro zaměstnance a kompletně nevyhovující je strojovna.

„Ještě letos bychom se měli definitivně rozhodnout, kterou cestou se vydáme. Přesný termín stanovený nemáme, ale čím dříve se rozhodneme, tím lépe, protože některé části plaveckého bazénu jsou už v opravdu havarijním stavu,“ přiblížila Schwarz Bařtipánová. 

Zároveň nastínila, že pokud nedojde k rekonstrukci haly či k výše uvedeným opravám havarijního stavu, hrozí i uzavření haly.