Historici našli v „sudetském pokladu“ přídělové lístky i dosud lesklé mince

  9:27aktualizováno  9:27
V ústeckém muzeu historici třetí den otevírali pečlivě zabalené balíky s věcmi, které ukryli před odsunem sudetští Němci. Ve čtvrtek v nich našli několik dětských her, objevila se i visačka s motivem NSDAP, lesknoucí se mince či katalog známek. Otevírání balíků bude pokračovat v pondělí, kdy má skončit.

Po čtvrtku zbývá odhalit 28 balíků, dosud v nich převažovaly věci denní potřeby. „Proto když se na ty věci dívám, musím se oprostit od pohledu kurátora. Pak jsou ty nálezy zajímavé, jako cenné tak vnímám například textilie,“ uvedl restaurátor muzea Jiří  Belis.

Historik ve čtvrtek také z balíků vytáhl „prazvláštní spací pytel“ s čepicí, kladívkem a kleštěmi, povlaky s iniciálami A. H. či katalog známek z roku 1941. „Je vidět, že pán byl opravdu filatelista,“ podotkl Belis. Čtvrteční objevy doplnily ozdobné svíce, výtisky novin Welthandel z roku 1937 a 1938 nebo účetní kniha.

„Zdá se, že to je karetní hra. Je to kvarteto s vojenskou tematikou. Těžko říct, jestli pro děti, nebo pro dospělé,“ uvažoval nad jedním z balíků Belis. Narazil i na sadu hracích obrázků s pohádkovými motivy, další krabice pak ukrývala barevné herní prvky, které se mohly skládat do různých obrazců.

Fotogalerie

Z drobné červené kabelky vypadlo hnědé pouzdro, které bylo plné mincí. Šlo o směs jednofenikových mincí i mosazných platidel, které se užívaly za války. „Některé mince jsou zajímavé tím, že mají ještě mincovní lesk, což u zinku nebývá tak časté,“ podotkl Belis.

Restaurátora také zaujal flakon, jenž byl stále cítit parfémem. „Flakon je z broušeného kobaltového skla, je to poměrně luxusní provedení. Rozprašovací balonek je ztvrdlý, nicméně stále voní. Uvnitř je ještě zbytek nějaké rezavé tekutiny,“ popisoval nález.

Čtvrteční objevy byly pestré. V krabicích se skrývaly různé textilie, Bible z roku 1867, visačka NSDAP, plán Lipska, dámské ozdoby či náhrdelníky. Z válečné doby se také uchovaly přídělové lístky.

Restaurátor Belis se pak pozastavil nad tím, co zatím v balících ukryté naopak nebylo. „Obvykle bývají v domácích věcech osobní až intimní předměty, to tady zatím schází,“ poznamenal.

Otevírání balíků bude pokračovat v pondělí, které by mělo být posledním dnem objevů. „Chceme to vzít už na jeden zátah. Dnes to trvalo déle, protože zdržovalo hodně drobných věcí, které jsme nacházeli,“ vysvětlil. 

Původní majitel by měl přijet v půli srpna

Z právního hlediska věci patří státu, nicméně třiaosmdesátiletý Rudi Schlattner, který skrýš pod střechou vily v Libouchci nedávno sám prozradil, je ani nepožaduje. Na úkryt upozornil jen proto, aby nepřišly vniveč. Muzeu chce také pomoci s jejich identifikací.

„Přijet by měl v polovině srpna, jeho svědectví bude velmi cenné,“ poznamenal ředitel muzea Václav Houfek.

Ukryté věci podle Schlattnera nepatřily jen jeho rodině, ale i některým z desítek lidí, včetně uprchlíků před ruskou armádou, kteří ve vile před odsunem žili.

Rozbalování probíhá pomalu, protože každý nález je třeba vyfotit. Restaurátor ústeckého muzea Jiří Belis za první dva dny stihl otevřít 59 z celkem sto třinácti balíků. Mimo čas přímého přenosu muzejníci vybalené věci zapisují do dokumentace.

Reportáž z úterý, prvního dne rozbalování:

Autor:

Nejčtenější

Chomutov v problémech, Jágr trefil Kladnu výhru. Pardubice také slaví

Jaromír Jágr se spoluhráči z Kladna slaví vítězství v baráži.

Kladno díky dvěma brankám Jaromíra Jágra porazilo v 7. kole baráže Chomutov 3:1 a odskočilo mu v tabulce o hokejovou...

Pardubice slaví udržení po divoké výhře, blízko extralize je i Kladno

Pardubičtí hokejisté (zleva: Petr Sýkora, Tomáš Rolinek, Brian Ihnacak) slaví...

Zachráněno! Hokejisté Pardubic si v 9. kole baráže o Tipsport extraligu zajistili účast v nejvyšší soutěži i pro příští...

Soudce Berka nastoupil do vězení, doma byl patnáct let za půlku platu

Jiří Berka u táborského soudu (5. září 2006)

Výkonu soudcovské funkce byl zproštěn v dubnu 2003, za zmanipulované konkurzy byl odsouzen v listopadu 2018 na sedm...

Růžička: Nemáme hráče jako Jágr. Já a Litvínov? Slyšel jsem toho už hodně

Trenér Chomutova Vladimír Růžička sleduje utkání v Plzni.

Leckdo by čekal, že bude nevrlý a úsečný. Že se mu nebude chtít mluvit. Vladimír Růžička však po páteční prohře s...

Zdrcení Piráti. Podepsali jsme si ortel. Padáme, vědí v Chomutově

Zatímco chomutovský Petr Koblasa smutní, hokejisté Pardubic slaví setrvání v...

Hokejové extralize v Chomutově zvoní hrana. Po úterním domácím krachu 5:7 s Pardubicemi se udržení přesunulo z oblasti...

Další z rubriky

Teplárna pohrozila majitelům domů soudem za to, že se od ní odpojili

Liberecká teplárna připravila modernizaci zastaralého parovodu. Projekt počítá...

Firma Termo Děčín je připravená hnát k soudu Stavební bytové družstvo Děčín a další majitele domů kvůli odpojování od...

VIDEO: Freediver udržel hlavu čtyři minuty v míse s vodou, má nový rekord

Freediver překonal světový rekord v umyvadlovém potápění

Desítky lidí sledovaly v úterý večer show teplického freedivera Davida Vencla. Známý sportovec a mistr republiky v...

Dubí otevřelo nové vzdělávací komunitní centrum určené nejen pro Romy

Dubí otevřelo vzdělávací centrum nejen pro Romy

Sedm měsíců po zahájení stavby otevřelo město Dubí komunitní centrum v městské části Pozorka, která je označována za...

Najdete na iDNES.cz