V lounské Galerii Benedikta Rejta.

V lounské Galerii Benedikta Rejta. | foto: MAFRA

Galerii v Lounech ozdobily další obrazy Emila Filly, jeho raná tvorba

  • 0
Galerie Benedikta Rejta v Lounech zpřístupnila další výstavní patro. V prvním podlaží suterénu ukazuje rané výtvarné práce Emila Filly a dalších osobností z vlastní galerijní sbírky. Představuje i unikátní soubor kreseb a porcelánu z okruhu ruské umělecké skupiny Unovis, který v nedávné době získala.

Galerie, která patří k nejprestižnějším výstavním prostorům na severu Čech, byla uzavřena od roku 2014 do loňského června kvůli problémům se statikou. Ty nastaly po dlouhodobém zatékání vody do budovy z okolních pozemků a městské kanalizace. 

Do dalších, právě otevřených prostor mohou tak návštěvníci po více než roce od jejího znovuotevření.

Na některých místech stále nejsou opravené omítky. Statik, který si objekt před otevřením těchto prostor prohlédl, to nedoporučil, aby mohl sledovat postup průsaků vody. Na stěnách jsou stále umístěna měřicí čidla. 

„Podařilo se nám ale vše zajistit tak, aby prostor byl vhodný k výstavám,“ uvedla ředitelka galerie Alice Štefančíková.

Nová expozice z velké části navazuje na dlouhodobou výstavu v přízemí galerie, kde je vystavena pozdní tvorba Emila Filly. Jde o obrazy, které vytvořil při svém pobytu na zámku v Peruci na Lounsku v letech 1947–1953. 

Návštevníci uvidí i kresby a porcelán ruské revoluční avantgardy

„Novou expozici jsme pojali v širším kontextu, aby prezentovala to nejlepší z naší galerijní sbírky. Představuje díla Filly z ranějšího období, je zde celkem šest obrazů ze 30. a 40. let. Návštěvníci také uvidí díla dalších významných osobností – Karla Nepraše, Aloise Wachsmanna, Jiřího Načeradského, Zdeňka Pešánka a dalších. Poprvé pak vystavujeme i unikátní soubor z okruhu umělecké skupiny Unovis,“ popsala Štefančíková.

Soubor kreseb a porcelánu ruské revoluční avantgardy dávala galerie dohromady poslední čtyři roky. Zahrnuje například porcelánové čajové soupravy podle návrhu Kazimira Maleviče, talíře malované Vasilijem Kandinskim, Nikolajem Suetinem nebo Iljou Čašnikem a kresby Ivana Puniho, Borise Endera, Lva Judina, Alexandra Vesnina a dalších autorů. 

Talíře, šálky i mléčenky sloužily umělcům spíše jako podklad pro volné abstrakční kompozice. Měly se dostat do domácností všech společenských vrstev, to se ale nestalo a vzniklo jen málo zkušebních kusů. 

Vystavené kresby představují vzory látek, kostýmy, návrhy výzdoby agitačních tramvají a ulic a podněcují k co nejobšírnějšímu uměleckému pojetí revolučního života a společnosti.

K výstavě chystá galerie pravidelný doprovodný program, mají se tam opět konat koncerty a přednášky. Každého návštěvníka provede celou galerií průvodce a jednotlivé expozice mu představí.