Zvodeň je zjednodušeně řečeno vodní útvar, který vzniká v podzemí, když horninami protékající srážková voda narazí na nepropustnou vrstvu a začne se nad ní hromadit.
Vyskytuje se například právě v okolí vodních toků a voda je odtud relativně snadno dostupná, k jejímu dosažení stačí udělat vrty do hloubky jen několika desítek metrů.
Vrty primárně slouží k zásobování bazénů vodou.
Byly zde už v minulosti, postupem času se však většina z nich stala nefunkčními. Proto dochází k vyhloubení nových.
„Výrazně nám šetří náklady,“ sdělila Michaela Bubeníčková z tiskového oddělení litoměřické radnice.
Podle Pavla Gryndlera, vedoucího litoměřického odboru životního prostředí, se nejméně viditelná, ale nejvýznamnější investice týká vyhloubení pěti nových vrtů, které zásobují bazény vodou.
„Vrty o průměru 20 centimetrů dosáhnou hloubky 25 metrů a ukryty budou bezpečně v uzavřené části koupaliště, kde se nachází i čistička bazénové vody,“ uvedl Gryndler s tím, že cena jednoho vrtu je 174 800 korun bez DPH.
„Město částku uhradí z vlastních prostředků. V rámci těchto prací zároveň provede další padesátimetrový vrt v ulici Mezibraní. Zajistí závlahu nové zeleně, jejíž výsadbu město chystá. Radnici přijde na více než 200 tisíc korun,“ přiblížil Gryndler s tím, že práce by měly být hotové do konce dubna.
Koupaliště mělo závlahový systém do povodní v roce 2002, při nich byl ale zničen a k jeho obnovení už nedošlo, protože v dalších letech byla tráva dobře zásobována spodní vodou a krásně zelená. Až loni jeho absenci trávníky v celém plaveckém areálu výrazně pocítily.
Další novinkou letošní sezony je zakoupení tepelného čerpadla, které vytopí provozní budovy a sauny. Výrazně tak dojde ke snížení nákladů na elektřinu. „Čerpadlo již začalo fungovat. Jde o dvě zařízení, která město celkem vyšla na 846 tisíc korun,“ poznamenala Bubeníčková.
Litoměřické koupaliště se otevře 8. května
Otevření koupaliště je letos plánováno na 8. května s tím, že v průběhu května budou v provozu pouze dva bazény s přihřívanou vodou a sportoviště. Až v teplejších měsících dojde ke zpřístupnění všech bazénů.
Dobrou zprávou je, že až na permanentky zůstanou letošní ceny vstupného stejné jako v minulém roce. Dospělí tak zaplatí za den na koupališti 60 korun, děti a důchodci 30 korun.
Cena permanentky se oproti roku 2018 zvýší pro dospělé o dvě stovky na 1 200 korun a pro děti a důchodce o stokorunu na 600 korun.
V loňském roce na koupaliště zavítalo i díky velmi teplému počasí téměř 60 tisíc lidí, to je skoro o polovinu více než v předchozím roce.