(ilustrační snímek)

(ilustrační snímek) | foto: Karel Pešek, MAFRA

Jsou na Vandasově kandidátce, ale nevěděli to. Možné zneužití řeší policie

  • 89
Policie se chystá prověřit informace o zneužití jmen na kandidátce hnutí Čisté Ústí, jehož lídrem je Tomáš Vandas z DSSS. Řada lidí z krajského města tvrdí, že se jejich jména objevila na kandidátce, aniž by o tom věděli. Vandas zneužití jmen odmítá.

„Na základě informací, které byly zveřejněny v souvislosti s touto záležitostí, se věcí budeme z úřední povinnosti zabývat,“ sdělila v sobotu MF DNES krajská policejní mluvčí Alena Bartošová s odkazem na informace na sociálních sítích.

„Když mé rodině a přátelům přišly domů kandidátky, volali mi, že je tam moje jméno. Byla jsem v šoku. Já nic nepodepisovala, s ničím jsem nesouhlasila a o ničem nevěděla,“ tvrdí Nikola Kdolská na videu, které nyní putuje po Facebooku. Jméno mladé ženy figuruje jako číslo dvanáct na kandidátce hnutí Čisté Ústí do zastupitelstva Ústí nad Labem a vedle toho i pro neštěmický obvod.

„Souhlasí jméno, věk, bydliště, akorát nejsem studentka, ale stoprocentně jsem jediná Nikola Kdolská v Neštěmicích,“ líčí dál žena, která aktuálně ani nežije v Ústí, ale pobývá v americké Floridě.

Míní, že na kandidátce je i její babička a že i pro ni to bylo nemilé překvapení. „Slyšela jsem i o dalších jménech,“ dodává žena na videu s tím, že v politice se nikdy neangažovala a že nemá nic společného s žádným politickým uskupením. Redakci MF DNES se ji včera nepodařilo kontaktovat, pro server Blesk.cz se nicméně vyjádřila, že celou záležitost považuje za podvod a hodlá ji také dál řešit.

Podobných případů přitom může být podle Blesku ještě víc. Dalším takovým kandidátem je podle něj Michal Kolankiewicz. „Po jednom fotbale, kdy jsem seděl s jedním známým a jedním dalším člověkem, něco kolem toho padlo, ale nic jsem nepodepisoval, nedal jsem žádné údaje. A najednou mi lidé z okolí začali říkat, že jsem na kandidátce,“ cituje server muže, jenž prý hodlá z kandidátky odstoupit.

„Taťka to zjistil ráno a byl úplně na nervy, co to znamená, nic nepodepsal. A teď jsme objevili, že je tam strýc, který je po těžké mrtvici. Bydlí u babičky a skoro o sobě neví,“ přihlásila se pak další žena, která má podle svých slov na kandidátce hnutí některé své příbuzné.

Podle volebního zákona se může kandidát vzdát kandidatury písemným prohlášením doručeným příslušnému registračnímu úřadu do 48 hodin před zahájením voleb, tedy do středečního odpoledne.

Vandas: Podepsali nám to!

Jedničkou za Čisté Ústí na kandidátce pro městské zastupitelstvo je Tomáš Vandas, známá tvář Dělnické strany sociální spravedlnosti (DSSS). Podle něj je za vším snaha hnutí před volbami očernit. „Připadá mi to jako cílená kampaň s jasným cílem nás oslabit,“ okomentoval případ pro MF DNES.

„My jsme měli kandidátů naopak nadbytek, mohli jsme si vybírat. Něco takového rozhodně nemáme zapotřebí. Všichni naši kandidáti o své kandidatuře věděli a souhlasili s ní. Podepsali prohlášení kandidáta,“ pokračoval Vandas.

V minulosti už se prý setkal s tím, že lidé prohlášení kandidáta podepsali a následně začali tvrdit, že o ničem nevědí.

„Najednou třeba dostali obavy z toho, že by je mohl někdo popotahovat. Mám z politiky různé zkušenosti. I teď máme informace, že někdo obvolává naše kandidáty, aby kandidaturu stáhli, že to tak pro ně bude lepší,“ prohlásil ještě Vandas.