Nebezpečná ruina školy láká bezdomovce i děti, Chomutov ji nechá zbourat

  • 3
Chomutovská radnice nechá zbourat zbylou část bývalé základní školy na Kamenném vrchu. Opuštěné místo obývají bezdomovci, nebezpečné je i pro děti. Na demolici město vyčlenilo 30 milionů korun.

Vstup na vlastní nebezpečí. Nápis v angličtině na černé tabulce v pařátech je jednoznačným vzkazem. Ruiny základní školy na Kamenném vrchu v Chomutově jsou sice obehnány vysokým pletivovým plotem, ten však zvědavce nezadrží. Zeje v něm několik děr.

Pohled do základní školy na Kamenném vrchu v Chomutově

Podle nepořádku v podobě různého oblečení, kusů nábytku a jiného vybavení, zbytků potravin a dalšího harampádí lze tušit, že místo, byť budova je bez oken a dveří, není úplně opuštěné.

„Přebývají tam bezdomovci. Večer sem vůbec nechodím,“ konstatuje paní Marie, která nedaleko venčí svého psa.

Základní škola byla uzavřena v roce 2004, od té doby chátrá. Několik pokusů o prodej nevyšlo, nenašlo se ani jiné smysluplné využití. Před čtyřmi lety se město rozhodlo část školy zbourat, po demolici zmizelo několik pavilonů. Ale část školy zůstala a „žije“ si svým způsobem dál.

„Jde o problémovou lokalitu, strážníci tam jezdí denně v rámci hlídek,“ uvedl ředitel městských strážníků Tomáš Douda.

O tom, že tam pobývají bezdomovci, strážníci vědí. „Jsou to bezdomovci, ale i další závadové osoby a také děti, které místo láká. Vybavuji si i případ, kdy tam hořelo a strážníci oheň zlikvidovali,“ dodal.

Když tam strážníci na někoho narazí, vykážou ho. Na místě však nemohou být 24 hodin denně.

O využití plochy se bude jednat

„To oplocení stálo spoustu peněz a je k ničemu. Je tam několik děr. Jsou tam bezdomovci, lezou tam různá individua. A také děti, pro které je to dobrodružné lákadlo. Jednou jsem strážníka, který sem přijel, upozornil, že vevnitř jsou děti, dovnitř nešel. Mělo se to zbourat už dávno,“ říká další obyvatel ze sousedství.

Likvidaci zbylých budov chtělo město dokončit s finanční dotací. „Dohoda byla taková, že vzhledem k finanční náročnosti prací a velkému zásahu do rozpočtu města se počká na dotační zdroj. Ale žádný grant na tento typ demolice vypsán nebyl. Vzhledem k současnému stavu budovy, kdy se její stav rychle zhoršuje, jsme se rozhodli do rozpočtu na příští rok zařadit prostředky na kompletní demolici,“ uvedl náměstek primátora David Dinda (Nový Sever).

Město na to vyčlenilo 30 milionů korun a na demolici vypíše výběrové řízení, ze kterého vzejdou skutečné náklady. Uvolněná plocha má být zatravněna a o jejím budoucím využití se bude jednat.