Obsah tohoto volebního letáku, který se objevil v Mostě, zkoumá policie.

Obsah tohoto volebního letáku, který se objevil v Mostě, zkoumá policie. | foto: Romea.cz

Volební slogany o havěti v Mostě začalo řešit státní zastupitelství

  • 22
Kauzou možného rasistického podtextu kampaně hnutí Otevřená radnice Most před říjnovými komunálními volbami se začalo zabývat státní zastupitelství. Případ si v těchto dnech vyžádalo od mosteckého magistrátu, který ho dostal „na stůl“ od policie poté, co věc uzavřela jako přestupek.

MF DNES to ve čtvrtek potvrdila mluvčí mostecké radnice Alena Sedláčková.

Subjekt, který nakonec ve volbách neuspěl, se „proslavil“ heslem Jen deratizační prostředky na tu havěť nestačí. Na facebookovém profilu jednoho z kandidátů se pak u hesla objevil také slogan Nulová tolerance nepřizpůsobivým.

Zástupci hnutí se tehdy bránili, že měli na mysli v Mostě přemnožené štěnice či potkany a že ke spojení hesel došlo nešťastnou náhodou.

Policie záležitost uzavřela se závěrem, že „uvedený plakát je možno chápat jako kompozici směřující proti Romům, ale v daném případě se nejedná o žádnou konkrétní nenávistnou výzvu proti nějaké skupině, aktivitě, omezování práv a svobod“. Státní zastupitelství jí nyní může věc vrátit.

Lídr hnutí z podzimních voleb Karel Novotný se k posunu v případu odmítl vyjádřit s tím, že má jednání. V minulosti na sebe upozornil výrokem na sociálních sítích, že „cikáni jsou medúzy – otravný a k ničemu“.

Tehdy působil jako náměstek průmyslu a obchodu a byl v ČSSD. Ze strany posléze odešel.

Na předvolební kampaň si stěžovali i Romové z Chanova. Čtyřem tamním obyvatelům vadila i hesla Sdružení Mostečané Mostu, které například slibovalo výstavbu vesnice pro lůzu nebo mělo slogan Nepřizpůsobivé není třeba řešit, ale vyřešit. Soudy však jejich stížnosti zamítly.

Osmička Otevřené radnice je představitelem Čonoro

V souvislosti s celou záležitostí nastal v posledních dnech rozruch i kolem osmičky kandidátky Otevřené radnice Most Pavla Pöschla. Je totiž představitelem neziskové organizace Čonoro, která deklaruje cíl zlepšit život Romů na Mostecku. Řada názorů se tomu právě s ohledem na vyšetřování hesel v kampani podivuje. Pöschl se vůči tomu chce bránit.

14.října 2018 v 13:46, příspěvek archivován: 14.února 2019 v 14:43

„Všichni chtějí hovořit o Romech, ale nikdo s Romy,“ stojí na facebookovém profilu Čonora. Profiluje se tu jako „nestátní nezisková organizace založená z romské iniciativy s vizí, že není nutné přijímat pasivní pomoc od ‚bílých‘, ale že sami dokážeme situaci na Mostecku zlepšit.“

Spolek má nabízet například sociální poradenství či vzdělávací kurzy, provozuje také komunitní centrum. Jak přitom Pöschl řekl před pár dny Českému rozhlasu, funguje bez dotací a vše hradí ze svého.

Pöschl se podle obchodního rejstříku stal členem Čonora už loni na konci září. MF DNES se ho snažila zeptat, jak vnímá nynější poukazování na to, že na jedné straně je ve spolku a na druhé straně kandidoval za hnutí, jež prošetřovala policie.

Odmítl se ale vyjádřit jak ke kandidatuře, tak k fungování Čonora. Jen podotkl, že v této záležitosti podal na tři zpravodajské servery trestní oznámení.

„Výsledkem jejich práce jsou překroucené informace. Udělali si z toho polívku, jakou chtěli. A navíc zveřejnili mé soukromé fotografie. Už nemám zájem o čemkoli mluvit,“ řekl do telefonu s tím, že nemá zájem ani o osobní setkání. „Na pravou míru vše uvedu u soudu,“ dodal.

17. ledna 2017