Volební místnosti se uzavřely v sobotu ve 14 hodin a hned se začalo se sčítáním...

Volební místnosti se uzavřely v sobotu ve 14 hodin a hned se začalo se sčítáním hlasů. Snímek je ze ZŠ Sázavská v Praze. (21. října 2017) | foto: Petr Topič, MAFRA

Volby v Bílině na Teplicku jsou platné, rozhodl ústecký krajský soud

  • 1
Výsledky loňských komunálních voleb v Bílině na Teplicku platí. Návrh na neplatnost hlasování zamítl ústecký krajský soud. Potvrdil tak své podzimní rozhodnutí. Podruhé se věcí musel zabývat na základě nařízení Ústavního soudu.

„Návrh na vyslovení neplatnosti hlasování jsme vyhodnotili jako nedůvodný. Zejména jsme se soustředili na problematiku kupčení s hlasy,“ sdělila soudkyně Markéta Lehká.

„Přes masivní dokazování skrze i četné svědecké výslechy jsme nedospěli k závěru, že by docházelo k tak masovému nepřípustnému uplácení voličů, aby byly zatemněny výsledky voleb,“ dodala Lehká.

Návrh ke krajskému soudu podal loni Pavel Musil, kandidát sdružení Nezávislí v Bílině, které po zisku 11,6 procenta hlasů získalo v 29členném zastupitelstvu tři křesla a skončilo v opozici.

Sám Musil se do zastupitelstva nedostal. Poukazoval právě mimo jiné na kupčení s hlasy voličů.

Soud loni v listopadu důkazy o možném uplácení voličů označil za neprůkazné. Musil dodal například několik videonahrávek, na nichž lidé uváděli, že dostávali stovky korun, když hodí hlas určitému subjektu.

Videa byla točena na základě návodných otázek, řekla soudkyně

Nebylo však na nich vidět tváře zpovídaných. Nebyla ani uvedena jména. Soudkyně Markéta Lehká tehdy namítla, že „videa byla točena na základě návodných otázek“.

Soud loni zároveň nevzal v potaz několik Musilových důkazů s tím, že je předložil zbytečně opožděně. Musil proto následně podal stížnost k Ústavnímu soudu a ten mu vyhověl s tím, že důkazy mohl bez problémů provést, aniž by hrozilo, že kvůli tomu nestihne rozhodnout v zákonné lhůtě.

„Krajský soud z nepřípustného důvodu zamítl důkazní návrhy. Nelze zamítnout ty návrhy, které bylo na tomto jednání možnost provést,“ uvedl Ústavní soud ve svém rozhodnutí. 

Krajský soud se proto musel nařízením Ústavního soudu řídit a dokazování doplnit. Proběhly desítky svědeckých výpovědí, které ovšem ke změně názoru senátu nevedly.

Řada svědků byla nedůvěryhodných, uvedla soudkyně Lehká

„Řada svědků byla nedůvěryhodných již jen kvůli svému postoji. Museli jsme využít opakovaná předvolání, byla zapotřebí i součinnost policie. Svědci si také rozporovali, a to jak navzájem, tak i v rámci svých vyjádření,“ uvedla Lehká.

Dodala, že někteří svědci, kteří tvrdili, že dostali úplatek, vůbec u voleb nebyli. Někteří ani neměli trvalý pobyt v Bílině.

Musil měl připomínky také k přípravám voleb. I ty označil soud za nedůvodné.

„Volební soudy by měly vystupovat aktivisticky jen v případech, že došlo ke křiklavému porušení zákona,“ dodala soudkyně Lehká.

Rozhodnutí soudu je pravomocné. 

Pavel Musil se jednání nezúčastnil. V telefonickém vyjádření se nechal slyšet, že takový verdikt očekával.

Rozhodnutí soudu uvítala starostka Bíliny

„Jako vedení města toto rozhodnutí kvitujeme. Žaloba stála na vodě,“ uvedla starostka Bíliny Zuzana Schwarz Bařtipánová s tím, že bezmála roční nejistota ohledně výsledků voleb rozhodně nebyla příjemná.

„Měli jsme na radnici interní usnesení, že například nebudeme rozhodovat o větších investicích,“ doplnila. 

Ve městě vládne koalice složená z vítězného ANO, ODS a uskupení Moje Bílina. Volbami se zabývala také policie, případ však odložila.