Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Létají potichu a vidí nepřítele. Na Ukrajinu míří robotické nano drony

Jednou z velmi potřebných součástí ukrajinské obranné strategie jsou drony, dodávané ze zahraničí. Uprostřed bombastických zpráv o velkých typech, které nesou rozličné zbraně, s nimiž hrdinsky ničí jedno ruské postavení za druhým, by však neměla zapadnout nenápadná zpráva o tom, že na Ukrajinu míří stovky robotických nano dronů. Právě ty totiž dnes ovlivňují pozemní boj nejvíce.

Když v lednu 2019 oznámila americká armáda, že k jednotkám rozeslala prvních šest desítek systémů nano dronů Black Hornet, nevzbudilo to velký zájem, přestože už v té době měly drony tohoto typu za sebou roky úspěšné služby v zahraničních armádách, kde doslova změnily operační postupy na bojišti. Miniaturní bezpilotní vrtulník totiž poskytuje i tak malým prvkům, jako jsou pěší oddíly, výrazné zvýšení situačního povědomí a umožní jim provádět taktický průzkum, aniž by se museli dostávat do zvýšeného rizika samotní vojáci.

Dron Black Hornet 3, který výrobce, společnost FLIR Systems, nazývá také „Personal Reconnaissance Systém“ (“Osobní průzkumný systém“), váží pouhých třiatřicet gramů a je dlouhý šestnáct centimetrů. Kompletní systém se dodává s dokovací stanicí pro dva drony, která je chrání, když se nepoužívají, a také s ručním zařízením s dotykovým displejem a ovladačem.To vše, spolu s řadou dalších drobnějších součástí a také uživatelskou příručkou, přijde k jednotce v odolném kontejneru s pěnovou výstelkou. Základní komponenty potřebné k používání Black Hornetu v terénu se přitom vejdou do batohu vojáka.

Každý Black Hornet má dvě denní videokamery a termovizní kameru. Všechny tyto systémy mohou pořizovat i statické snímky pro další analýzu. Při nočních operacích dron spojuje kanály z obou svých elektrooptických a termovizních systémů, aby vytvořil co nejvěrnější obraz. To operátorovi usnadňuje jak identifikaci nepřátel, tak zkoumání dalších zájmových objektů ve tmě.

Nano dron, který míří na Ukrajinu, může zůstat ve vzduchu až 25 minut a má maximální dosah něco přes dva kilometry, což operátorovi umožňuje vyslat jej daleko před svou pozici, aby hledal hrozby a prohledával cílové objekty. Dron je přitom velmi tichý, což vojákům umožňuje používat jej pravidelně ve dne i v noci, aniž by se museli obávat, že by mohl prozradit jejich polohu.

Jak to všechno začalo

První verze dronů Black Hornet začaly používat britské ozbrojené síly v Afghánistánu na začátku roku 2012, přičemž v roce 2017 byl typ stažen z používání ve prospěch větších bezpilotních letounů, jako je například Lockheed Martin Desert Hawk III, které nabízejí podstatně větší schopnosti než první generace PD-100. Sami Američané jej začali testovat v roce 2014 a od té doby byl ve službě nebo minimálně na testech v téměř třech desítkách zemí.

Původního výrobce koupila v roce 2016 společnost FLIR Systems, a i proto je nejnovější Black Hornet na hony vzdálený původnímu PD-100, když má výrazně robustnější konstrukci a lepší výkon. Ačkoli je dron velmi malý jak rozměry, tak výkony, na webu výrobce najdeme pro civilní zájemce tento text:
„Informace obsažené na této stránce se týkají obranného zboží podléhajícího kontrole pro vývoz podle Společného vojenského seznamu EU. Přeprodej v rozporu s norskými právními předpisy je zakázán. Před vývozem je vyžadována vývozní licence norského ministerstva zahraničních věcí.“

První verze dronů Black Hornet, ještě od původního výrobce, byly nabízené i na civilním trhu. O jejich zařazení do prodeje se minimálně pokoušely i velké řetězce se spotřební elektronikou.

Tento text je zejména pro případné české zájemce zajímavý i proto, že první variantu dronů nabízely (nebo minimálně měly snahu nabízet) i některé české eshopy s volně dostupnou elektronikou (např. Alza.cz). Dnes již na jejich seznamu tento dron samozřejmě není.

V roce 2018 společnost FLIR Systems představila vícenásobnou dokovací stanici až pro osm Black Hornetů, které by uživatel mohl namontovat i na vozidlo. Zejména obrněná vozidla obvykle nabízejí špatnou viditelnost, když je osádka uvnitř vozidla, což může zvýšit její zranitelnost vůči pěchotě útočící z mrtvých úhlů, a to zejména v omezených prostorech, jako je městské prostředí. Systém FLIRVRS (osm Black Hornetů s dokovací stanicí), by podle výrobce mohl pomoci snížit riziko, že se nepřátelské síly dostanou na dostřel vozidlu nebo konvoji, a to zejména při boji v nepřehledné městské zástavbě.

Technické charakteristiky

Black Hornet má spojení na přímou viditelnost, stejně jako možnost navigace mimo přímou viditelnost pomocí GPS. Operátor může bezpilotní vrtulník řídit pomocí ovladače ručně a sledovat jeho činnost na dotykovém displeji prostřednictvím kamer umístěných v přídi vrtulníku. Dron je také schopen poloautonomního provozu, kdy sleduje předem nastavené body cesty a může se vrátit k uživateli podle programu nebo na vyžádání. Má také funkci, která jej pošle zpět ve směru polohy operátora, pokud se zasekne nebo je přerušeno spojení.

Průměr rotoru: 123 mm
Celková délka: 168 mm
Hmotnost: 33 g
Denní pozorovací přístroje: dvě denní kamery
Noční pozorovací přístroj: termální kamera spojená s výstupem denní kamery; možnost přisvícení LED diodou
Rozlišení videa: 640 × 480px denní; 160 × 120 noční
Rozlišení fotografií: 1600 × 1200 denní, 160 × 120 noční
Výdrž: 25 minut
Maximální rychlost: 6 m/s
Dosah signálu: 2 km

Black Hornet v české armádě

Drony Black Hornet používá už minimálně dvacet armád NATO a zhruba deset dalších mimo alianci, počet vyrobených kusů atakuje hranici dvaceti tisíc. Mezi uživatele se brzy dostane i Ukrajina, protože právě nyní Velká Británie spolu s Norskem ohlásily, že ukrajinské armádě dodají 1 200 kusů těchto bezpilotních prostředků.

V české armádě jsou nano drony společnosti FLIR zavedené minimálně od roku 2017, a to v rámci 601. skupiny speciálních sil, která je dle vydaných fotek použila už na spojeneckém cvičení Dark Shadow 2017. V roce 2019 ministerstvo obrany objednalo pro armádu dalších osm sad dronů v hodnotě cca 18 milionů korun, přičemž podle neoficiálních informací šly tyto průzkumné prostředky jak ke 601. skupině speciálních sil, tak ke 102. průzkumnému praporu.

Podle zpráv ze Slovenska uvažuje slovenská armáda o tom, že systémem VRS bude chtít osadit svá bojová vozidla pěchoty. V takovém případě, vzhledem k tomu, že obě země vybraly BVP CV90 a plánují je nakoupit společně, se dá očekávat, že další průzkumné oči získají i čeští motostřelci.

  • Nejčtenější

Zázrak! NASA po pěti měsících obdržela od sondy Voyager smysluplnou zprávu

v diskusi je 171 příspěvků

23. dubna 2024  13:37

Když se v únoru letošního roku stále nedařilo navázat smysluplnou komunikaci s jedním z...

Herečce Slávce Budínové by bylo 100 let. Zemřela opuštěná, bez zájmu veřejnosti

v diskusi je 29 příspěvků

21. dubna 2024

Před 100 lety, 21. dubna 1924, se v Ostravě narodila známá česká herečka Slávka Budínová.

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Unikátní exkurze. Nahlédněte do francouzské jaderné ponorky před vyplutím

v diskusi je 16 příspěvků

20. dubna 2024

Není obvyklé, aby reportéři mohli nahlédnout do jaderné ponorky v aktivní službě. Agentura AP nyní...

Proč umělá inteligence lže a proč kvůli ní zhloupneme. Počítačový expert vypráví

v diskusi je 17 příspěvků

22. dubna 2024

Premium Zatímco průmyslová revoluce zaváděla masivní využití strojů, které nahradily lidské svaly, nyní...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Byla to druhá nejjasnější hvězda. V budoucnu může svítit jako druhý Měsíc

v diskusi je 17 příspěvků

21. dubna 2024

Velmi neobvyklá hvězda éta Carinae v devatenáctém století náhle zjasnila a stala se druhou...

Pomník Jana Žižky na Vítkově vznikal skoro 30 let

v diskusi je 1 příspěvek

27. dubna 2024

27. dubna 1924 zahájil Spolek pro zbudování pomníku Jana Žižky na Žižkově veřejnou sbírku na jeho...

Přistávat s vrtulníkem je jako balancovat na míči a zůstat při tom něžný

v diskusi nejsou příspěvky

27. dubna 2024

Mysli na to, že při záchraně druhých nesmíš sebe ani nikoho jiného ohrozit. Tak zněla jedna z...

Učili jsme se od alpských záchranářů, líčí pilot počátky letecké záchranky

v diskusi jsou 3 příspěvky

26. dubna 2024

Exkluzivně Za kniplem vrtulníku strávil přes 9 250 hodin. Stál u zrodu letecké záchranné služby, létal s...

Sphere jako osmý div světa? Zábavní komplex ve Vegas je technologický zážitek

v diskusi je 17 příspěvků

25. dubna 2024

Uvidíte v ní famózní obraz s nejvyšším rozlišením na světě, do uší zahraje sto šedesát tisíc...

Quality Hotel Brno Exhibition Centre
RECEPČNÍ

Quality Hotel Brno Exhibition Centre
Jihomoravský kraj
nabízený plat: 30 550 - 30 550 Kč

Bývalý fitness trenér Kavalír zrušil asistovanou sebevraždu, manželka je těhotná

Bývalý fitness trenér Jan Kavalír (33) trpí osmým rokem amyotrofickou laterální sklerózou. 19. dubna tohoto roku měl ve...

Herečka Hunter Schaferová potvrdila románek se španělskou zpěvačkou

Americká herečka Hunter Schaferová potvrdila domněnky mnoha jejích fanoušků. A to sice, že před pěti lety opravdu...

Tenistka Markéta Vondroušová se po necelých dvou letech manželství rozvádí

Sedmá hráčka světa a aktuální vítězka nejprestižnějšího turnaje světa Wimbledonu, tenistka Markéta Vondroušová (24), se...

Horňáci versus dolňáci. Víme, čemu muži dávají přednost, a je to překvapení

Ženské tělo je pro muže celkově velmi atraktivní a nabízí jejich očím mnoho zajímavých partií. Největší pozornosti se...

Za vytlačení z linky do Brna musí Student Agency zaplatit náhradu 21 milionů

Společnost Student Agency provozující autobusy a vlaky pod označením RegioJet musí zaplatit bývalému konkurentovi 21...