„Během bojového dne naše rakety a dělostřelecké jednotky ostřelovaly čtyři velitelské pozice nepřátelských jednotek a čtyři dopravní tepny,“ citoval Jižní velení ukrajinských sil ruskojazyčný server BBC. Palbu ukrajinské síly zaměřily na mosty v okupované Chersonské oblasti a podle velení je poškodily tak, aby co nejvíce omezily jejich použití.
Ukrajinské letectvo udeřilo na 16 ruských opěrných bodů, skladů munice a míst, kde Moskva shromažďuje jednotky, zbraně a další vybavení.
Válka na Ukrajině
Sledovat další díly na iDNES.tvInformace poskytnuté jednou z bojujících stran v době konfliktu nelze nezávisle ověřit.
Britská vojenská rozvědka ve středu nicméně uvedla, že ukrajinské jednotky využily poměrně slabou pozici ruské obrany a na některých místech zatlačily ruské vojáky zpátky. Útoky Ukrajinců na okupační jednotky podle Londýna pokračují na několika frontách na jihu země.
Rusko se nyní pravděpodobně pokusí mezery v linii zaplnit záložními jednotkami a je možné, že nasadí jednotky s pouze omezeným výcvikem, píše britská rozvědka.
O vyřazení mostů v Chersonské oblasti z provozu informuje v nové analýze i americký Institut pro studium války (ISW), podle kterého Ukrajinci rovněž útočí na pontonové přívozy přes Dněpr.
Ukrajinské i ruské zdroje podle analytiků informovaly o tom, že ukrajinské síly zasáhly pontonový most vystavěný ruskými jednotkami nedaleko významného Antonivského silničního mostu.
Antonivskyj most pro Rusy představoval důležitou zásobovací trasu a umožňoval jim přístup na území, jež okupují na západním břehu řeky Dněpr. V uplynulých týdnech ho ale opakovaně zasáhly ukrajinské síly a ruská vojska i místní obyvatelé byli po jeho zničení odkázáni na přívozy.
Ukrajinská protiofenziva, kterou Kyjev bez větších detailů oznámil na začátku tohoto týdne, si podle institutu jako ucelený proces vyžádá delší čas. Kreml pravděpodobně využije prodlevy mezi vyhlášením protiofenzivy a zpětným dobytím města Cherson i taktickým mlčením Kyjeva o aktivitách jeho jednotek k tomu, aby ukrajinský postup vykreslil jako neúspěšný, píše ISW.
Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj už dříve uvedl, že nikdo zodpovědný o vojenských plánech Kyjeva neprozradí nic konkrétního. Ruským vojákům doporučil z okupovaných území utéct.
Inspekční mise vyrazila do Záporožské elektrárny
Členové inspekční mise Mezinárodní agentury pro atomovou energii (MAAE) ve středu vyrazili z Kyjeva do Ruskem okupované Záporožské jaderné elektrárny, kde hodlají strávit několik dní. Informovala o tom agentura DPA s odvoláním na šéfa MAAE Rafaela Grossiho. Z ostřelování jaderného zařízení se v posledních týdnech viní Ukrajina a Rusko navzájem.
Čtrnáctičlenná delegace MAAE vedená Grossim přicestovala do Kyjeva v úterý. Inspektoři neuvedli, jak dlouho jim bude 450 kilometrů dlouhá cesta do největší jaderné elektrárny v Evropě trvat. „Původně, podle jejich informací, je očekáváme zítra ráno,“ uvedl šéf okupační správy Enerhodaru Alexandr Volga.
„Strávíme tam několik dní,“ citovala DPA z Grossiho vyjádření krátce předtím, než kolona deseti bílých vozidel OSN opustila Kyjev. Šéf okupační správy v Záporožské oblasti Jevhen Balickyj (rusky Jevgenij Balickij) ještě v úterý hovořil o tom, že program inspektorů v elektrárně je naplánován pouze na jeden den.
Zařízení je v posledních týdnech pod palbou, ze které se navzájem viní Ukrajina i Rusko. V chodu ji stále udržují ukrajinští zaměstnanci, jsou ale pod dohledem ruských jednotek a expertů.
MAAE už dříve uvedla, že cílem mise je posoudit fyzické poškození elektrárny, funkčnost bezpečnostních systémů a pracovní podmínky zaměstnanců a rovněž provést „naléhavá ochranná opatření“.