Středa 21. dubna 2021, svátek má Alexandra
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Středa 21. dubna 2021 Alexandra

Všechny devětatřicítky. Výlet u příležitosti významného kontraktu

U příležitosti čerstvé vietnamské objednávky na nový cvičný letoun československé konstrukce L-39NG si obrazem a filmem připomeňme slávu původního Albatrosu stejného typového čísla. Ta sláva stále nevyhasla, stejně jeho motor, vždyť stovky těchto letadel jsou stále v aktivní službě.

Vietnam si hodlá pořídit rovný tucet cvičných proudových letounů typu Aero L-39NG, jehož první prototyp se poprvé odlepil z továrního letiště 22. prosince 2018. Kontrakt s vietnamským ministerstvem obrany sjednala firma Omnipol, která je strategickým partnerem Aera Vodochody. Dodání letounů je naplánováno na roky 2023 až 2024, kontrakt samozřejmě zahrnuje i přeškolení letového a neletového personálu, dále náhradní díly.

Export do Vietnamu můžeme po jeho realizaci počítat i za dobrou referenci. Letectvo Vietnamské lidové armády se řadí k těm lepším na světě. Ono na tom není nic divného, vždyť v době jeho největšího rozvoje v 60. až 70. let ho pomáhali budovat Sověti i Američané. Zatímco ti první dodávali materiální vybavení, zajišťovali ti druzí, a to především na vlastní náklady, ostrý bojový výcvik.

Aero L-39NG

Ale vraťme se do dnešního Vietnamu. Profesionalita leteckého personálu zůstává, typy bojových letounů už má modernější než z dob válečných. Z bojových letounů disponuje (2020/2021) vietnamské letectvo 42 stíhačkami Su-27/30 (+5 dvoumístných cvičných-bojových) a 34 stíhacími bombardéry Su-22.

Nás však zajímají typy cvičné. Vietnam už má dlouholeté (počítáno na dekády) zkušenosti s československými stroji Aero L-39C. A aby zde nevznikla mýlka, je třeba zdůraznit, že dnešní a vietnamskou stranou aktuálně objednaný L-39NG (kde NG znamená new generation) je zcela nové konstrukce a po původní devětatřicítce podědil pouze aerodynamickou koncepci - jinými slovy jsou si tyto stroje z externího pohledu do velké míry podobné (byť na první pohled rozeznatelné).

Aero L-39 Albatros vietnamského letectva

Aero L-39C Albatros vietnamského letectva

Vietnamské letectvo má dnes 26 kusů L-39C, které slouží u 910. výcvikového pluku. Jen pro zajímavost dodejme, že pluk dostal v 80. letech čestné jméno „Julius Fučík“. A právě k tomuto pluku by měly příštího a přespříštího roku směřovat nové L-39NG.

Už v roce 2019 si Vietnamci objednali v Rusku také dvanáct cvičných strojů Jak-130. Nakonec by tedy měli mít ve výzbroji dva typy cvičných proudových letadel. Lehčí L-39NG bude mít nižší náklady na palivo, což bude na druhou stranu například vykoupeno nižším nákladem pum (oba letouny jsou použitelné i jako lehké bojové).

Jak již bylo uvedeno, L-39NG je prakticky zcela nový typ a po širokém úkroku stranou v podobě lehkého bitevníku L-159 jde o nástupce původního cvičného typu L-39 Albatros. A tak se podívejme stručně na legendární albatrosy, především pak formou obrazovou.

Legendární Albatros

Prototyp Albatrosu se poprvé vznesl už začátkem listopadu 1968. Československo v té době bylo generálním dodavatelem cvičných proudových letadel pro státy Varšavské smlouvy (s výjimkou Polska), tento post si vydobylo předchozím neméně slavným typem L-29 Delfín. O vzniku typu L-39 Albatros a jeho verzích zde bude pojednáno velice stručně, podrobněji je téma zpracováno v článku: Hvězda československého leteckého průmyslu L-39 Albatros dosud nezapadla.

Video - unikátní záběry první sériové verze L-39C:

Sériová výroba Albatrosu, který se během času objevil v několika souběžně vyráběných verzích, běžela v letech 1971 až 1997 v celkovém počtu 2 892 kusů včetně prototypů.

První sériová verze se označovala L-39C. Na přání zahraničních zákazníků vznikla cvičná a lehká bojová verze L-39ZO, která dostala místo o dva podkřídelní závěsníky víc a měla jich tak čtyři. Následovalo vylepšení na verzi L-39ZA, která dostala navíc pod trup odnímatelné pouzdro s dvouhlavňovým 23mm kanonem. Specialitou se stalo osm jednomístných L-39V z roku 1976 určených pro vlekání vzdušných terčů KT-04.

Koncem osmdesátých let vzlétl tzv. Super Albatros, tedy lehký bojový a cvičný L-39MS. Od klasických L-39 se lišil silnějším motorem a zesílenou konstrukcí trupu, který byl navíc prodloužen. Super Albatros obdržel pro export označení L-59.

Už v novém tisíciletí realizovaly na Slovensku Letecké opravny Trenčín mírnou modernizaci šesti L-39C a stejného počtu L-39ZA z výzbroje slovenského letectva. Tak vznikly verze L-39CM a L-39ZAM.

Fotogalerie

Historie a verze letounu Aero L-39

Prototyp L-39 X-02

Prototyp L-39 X-02

Na fotografii pořízené po prvním oficiálním letu L-39 zleva: Ing. Jan Vlček,...

Na fotografii pořízené po prvním oficiálním letu L-39 zleva: Ing. Jan Vlček, Ing. Rudolf Duchoň a Ing. Karel Dlouhý

Vzdušný terč KT-04 a letoun Aero L-39V určený k jeho vlekání

Vzdušný terč KT-04 a letoun Aero L-39V určený k jeho vlekání

Slovenská akrobatická skupina Biele Albatrosy

Bývalá slovenská akrobatická skupina Biele Albatrosy

Video - historie výroby proudových letadel v Aeru:

Původní L-39 v aktivní službě v roce 2020

Podle shrnutí seznamu letadel jednotlivých leteckých sil světa vydávaného každoročně magazínem Flight International je v současnosti vedeno ve službě 598 letounů L-39 Albatros v letectvech 29 států. Ze cvičných proudových strojů je před ním pouze britský Hawk s 610 exempláři.

Fotogalerie

Aktuální uživatelé původního typu L-39

Aero L-39 Albatros bulharského letectva

Aero L-39 Albatros bulharského letectva

Aero L-39 Albatros bangladéšského letectva

Aero L-39 Albatros bangladéšského letectva

Letouny Aero L-39 Albatros ukrajinského letectva

Letouny Aero L-39 Albatros ukrajinského letectva

Aero L-39CM Albatros

Aero L-39CM Albatros slovenského letectva

Nejvíce albatrosů má stále ruské letectvo, udávaný počet je 180. V pětici na albatrosy nejbohatších je dále Sýrie s 60 kusy, Alžírsko s 55 kusy, Ukrajina se 47 kusy a Thajsko se 33 kusy. Některé zdroje udávají čísla odlišná, zpravidla nižší, což může například znamenat ponížení o stroje uskladněné. Trochu překvapí Sýrie, když si člověk vzpomene na fotografie zničených letadel na tamních letištích během posledních let.

Život v civilu

Řada albatrosů po skončení své vojenské kariéry putovala a putuje do civilu. U civilních uživatelů dnes létají v počtu bohatě převyšujícím čtvrt tisícovky kusů, většina z nich zcela očekávaně v USA. Devětatřicítky tam jsou velice žádané, a to i z titulu jediného dostupného proudového cvičného stroje druhé generace. Devětatřicítku si můžete ve Spojených státech pořídit za 200 až 300 tisíc dolarů, což určitě není pro každého. Kromě volných finančních prostředků jsou limitem i předpoklady zdravotní a hlavně se musíte do toho kokpitu vejít.

Video - akrobatická skupina Breitling s L-39 nad Prahou:

V legendárním leteckém závodě konaném každoročně v září v nevadském Renu byla dokonce pro L-39 zavedena nová kategorie, protože předtím tam proudové stroje „neznaly“. V prvních letech v nové kategorii soutěžily pouze albatrosy, dnes i další typy cvičných proudových strojů. Nic to však nemění na tom, že některý z albatrosů kategorii Jet zpravidla vyhraje. Ano, v roce 2019 zvítězil delfín, ale to stejně „zůstalo v rodině“.

Fotogalerie

Albatros při leteckém závodě v Renu
Albatros při leteckém závodě v Renu. Mnohé soutěžní Albatrosy jsou do jisté...
Albatros při leteckém závodě v Renu
Hejno albatrosů v Renu, jen to vpravo dole je TS-11 Iskra.
Letecké závody kolem pylonů v Renu v roce 2014, pohled na „výstavku“ letadel na...

Letecké závody kolem pylonů v Renu v roce 2014, pohled na „výstavku“ letadel na letišti. Zdaleka všechno to samozřejmě nejsou stroje startující v soutěži, například nesoutěžní F-22 či A-10 poznáme všichni. Zajímavějším poznatkem potom je, že nejpočetnějším typem na fotografii je L-39 Albatros (ale ani všechny jeho exempláře nejsou ze startovního pole soutěže, viz minimálně akrobatická skupina ve spodní partii snímku).

Pravnučky nočních čarodějnic

Neohrožené Noční čarodějnice

Příslušnice 46. gardového nočního bombardovacího leteckého pluku hrdě přijaly...

Na závěr fotografického průřezu historie a současnosti devětatřicítek se ještě jednou vydejme do Ruska, když jich bylo do Sovětského svazu exportováno nejvíc.

Již řadu let slouží i na vojenských letadlech ženy, a to i na bojových. Dneska bychom dokonce těžko hledali letectvo, kde žádnou nemají. A neslouží pouze na stíhačkách, kde by se to pro elegantnost a mrštnost takových strojů dalo především očekávat , ale například u amerického letectva překvapí, kolik žen tam létá na „surových“ protitankových A-10 „Warthog“.

Fotogalerie

Výcvik ruských pilotek na Albatrosech

Výcvik ruských pilotek na letounech Aero L-39 Albatros

Výcvik ruských pilotek na letounech Aero L-39 Albatros

Výcvik ruských pilotek na letounech Aero L-39 Albatros

“Tak vzhůru do oblak, ale do šesti budete doma. Seřiďte si hodinky.“

Výcvik ruských pilotek na letounech Aero L-39 Albatros

“Albatros je super letadlo. Na Su-27 se moc netěším. Raději bych na Su-34 i se Světlanou.“

Výcvik ruských pilotek na letounech Aero L-39 Albatros

“Kontakt!... Teda chci říct oční kontakt.“

Výcvik ruských pilotek na letounech Aero L-39 Albatros

Pilotku ani květinou nesestřelíš.

Výcvik ruských pilotek na letounech Aero L-39 Albatros

Loučíme se s vámi z vojenské letecké školy v Krasnodaru.

Fagradalsfjall online

Sledujte živě aktivní sopku na Islandu. Erupce začala po týdnech otřesů 19. března a zláště pak v noci nabízí fascinující podívanou.

  • Nejčtenější

Už se nemusíte bát pomalého zapínání nebo restartování PC

Jedním z nejvíce frustrujících problémů počítačů s operačním systémem Windows se může stát jeho pomalé spouštění. Od...

Bitevníkem načerno. Nenápadný vojenský dříč dostal zuby přes odpor letců

OV-1 Mohawk se stal během své kariéry platformou pro sofistikované průzkumné systémy, ale osvědčil se i v jiných...

Poslední bojový letoun armády USA byl něco mezi sporťákem a stíhačkou

Firma Grumman je známá především námořními letouny. Mezi typy, které jsou neprávem na okraji zájmu, patří nenápadný...

Vrtulníček Ingenuity se poprvé proletěl nad Marsem

Inženýři NASA upravili časování u spouštění jednotlivých příkazů malého marsovského vrtulníčku a nic už tak nebránilo ...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Sraženiny po vakcínách: jak vznikají, jak jsou časté a jak se projevují

Začíná být jasné, že některé vakcíny proti covidu-19 mají nečekané vážné vedlejší účinky, které klinické studie...

Jsme inspektoři, ohlásili se agenti do Vrbětic. Později se ozval výbuch

Premium Přijeli do muničních skladů ve Vrběticích a prokázali se jako zaměstnanci ostravské firmy Imex Group. Jednalo se však o...

Muž z IMEX group: Do beden k odeslání by se ve Vrběticích nikdo nedostal

Premium Sklady ve Vrběticích na Zlínsku, které podle českých tajných služeb vyhodili do povětří ruští tajní agenti, měla...

Války budoucnosti mohou probíhat v lidské mysli, říká bezpečnostní analytička

Premium Její znalosti sice využívají vojáci a jeden kolega ji prý s nadsázkou navrhl jmenovat čestnou generálkou britské...

  • Další z rubriky

Pilot s bombardérem vyrazil do centra Londýna. A proletěl Tower Bridge

Kdo se v pátek 5. dubna 1968 v poledne pohyboval v centru Londýna, nemohl věřit svým očím a uším. Těsně nad věžemi...

Ruská špionka pomohla manželovi zneškodnit protisovětskou opozici

Premium Zrod Sovětského svazu neznamenal okamžitý konec opozice. Ta se v emigraci snažila připravit na případný konflikt. Její...

Dostali stovky letců do zahraničního odboje, sami skončili pod gilotinou

Na jednom z domů v ulici Na Poříčí v Praze je poněkud omšelá pamětní deska, na níž jsou vyryta tři jména: Vladimír...

„Stíhací ferrari“ má problém. Je až příliš výkonné a exkluzivní

Program amerických „neviditelných“ letounů F-35 prochází zřejmě nejhlubší krizí od svého zahájení, když o výrazném...

Příprava na léto: Otestujte opalovací mléko WoodenSpoon, které si oblíbili i Harry s Meghan
Příprava na léto: Otestujte opalovací mléko WoodenSpoon, které si oblíbili i Harry s Meghan

Dopřejte svému dítěti královskou ochranu před slunečními paprsky. 80 maminek otestuje minerální opalovací mléko Baby & Family SPF 30 od...

Královna se rozloučila s Philipem bílými květinami a vlastnoručním vzkazem

Královna Alžběta II. se rozloučila s mužem, který stál po jejím boku celých 73 let. Posledními vzkazy pro prince...

Hráče vyloučili z turnaje, protože měl příliš vysoko nastavený jas obrazu

Známý streamer Tfue přišel o vítězství v turnaji o dvanáct tisíc dolarů kvůli tomu, že měl příliš vysoko nastavený jas...

Z Philipova pohřbu odcházeli bratři William a Harry v důvěrném hovoru

Na hradu Windsor byl v sobotu pohřben princ Philip, manžel královny Alžběty II. Velká pozornost se upírala také na...

Bojím se, že papírové peníze v Česku skončí do pěti let, říká ekonom

Premium Mezinárodní měnový fond již před pár lety poukázal na to, že by papírové bankovky či kovové mince mohly z ekonomiky...

Je to podraz, říká organizátor koncertů Cesta ze tmy. S projektem končí

Už za týden měl prostory pražské Lucerny rozeznít první koncert ze série Cesta ze tmy. Ministr zdravotnictví Petr...