Sobota 25. září 2021, svátek má Zlata
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Sobota 25. září 2021 Zlata

Hvězda československého leteckého průmyslu L-39 Albatros dosud nezapadla

aktualizováno  13:34
Jeden z nejslavnějších československých letounů Aero L-39 Albatros poprvé vzlétl 4. listopadu 1968. Své nezastupitelné místo si vybojoval i v historii světového letectví.

Století československé techniky

Sledovat další díly na iDNES.tv

Když v srpnu 1961 vyhrálo Aero Vodochody (v letech 1955 až 1965 Středočeské strojírny) se svým L-29 Delfin nad sovětským a polským konkurentem soutěž na jednotný cvičný proudový letoun Varšavské smlouvy, otevřely se před ním nové netušené možnosti. RVHP pasovalo Československo na hlavního dodavatele letadel této kategorie (že se toho nakonec Poláci nedrželi a doma si hýčkali tu svou „jiskřičkou“, zde řešit nebudeme).

L-29 Delfin se sériově vyráběl v letech 1962 až 1974 v úctyhodném celkovém objemu více než 3600 exemplářů. A ještě než se ta sériová výroba Delfinu vůbec spustila, už se v hlavách konstruktérů začaly objevovat myšlenky na jeho nástupce, kterým se stal neméně legendární L-39 Albatros. Začátkem roku 1964 byl vydán „Návrh předběžných takticko-technických požadavků pro vývoj výcvikového systému L-39“.

Fotogalerie

L-39 Abatros

Vývoj L-39 vedl hlavní konstruktér Ing. Jan Vlček, který se už významně podílel na devětadvacítce, a vedoucí projekce Ing. Karel Dlouhý. Zprvu byla ve hře i varianta obsahující dva letouny, pro základní výcvik modernizovaný Delfin pod označením L-129 a pro pokračovací výcvik L-39 M1 (s šípovou náběžnou hranou křídla a VOP) dosahující maximální rychlostí Mach 1 až 1,2 (odtud to označení M1 i zamýšlený název Machtrenér).

Naštěstí zvítězila o poznání střízlivější varianta s jedním univerzálnějším letounem L-39, prohánět pilotní žáky transsonickými rychlostmi v čistě cvičných strojích totiž nebylo nutné. U nového stroje se snažili jeho tvůrci vyvarovat malých neřestí předchozího L-29, kterými byly poněkud slabší tah motoru než optimální a do jisté míry vyšší spotřeba paliva.

Před zahájením sériové výroby první verze označené jako L-39C vzniklo sedm prototypů (písmeno C v typovém označení se táhlo z označení vybrané třetí varianty návrhové studie na začátku vývoje L-39, žádný L-39 ve verzi A nebo B tedy neexistuje). Z těch sedmi prototypů, označených písmenem X a pořadovým číslem, posloužily dva k pozemním pevnostním zkouškám a pět jich bylo letových.

Zrodil se Albatros

První letový prototyp L-39 X-02, s imatrikulací OK-32, poprvé vzlétl 4. listopadu 1968 po deváté hodině ranní z továrního letiště Aera Vodochody. V jeho předním kokpitu seděl zkušený zkušební pilot VZLÚ (Výzkumný a zkušební letecký ústav) Ing. Rudolf Duchoň. Ještě téhož dne, a to už za veliké slávy před hosty, kteří se předtím zúčastnili přednášky hlavního konstruktéra o novém cvičném stroji, a před stovkami zaměstnanců Aera se konal let druhý, let oficiální předváděcí.

„Letoun L-39, pilotovaný opět ing. Rudolfem Duchoněm, se po hladkém startu na chvíli pozorovatelům ztratil z očí, aby se vzápětí v nízkém průletu s rozsvícenými reflektory objevil nad hlavami přihlížejících. Při dalších průletech předvedl minimální rychlost, stoupání a neplánovaný, avšak velmi aplaudovaný výkrut“, uvádí o nezapomenutelném předváděcím letu web l-39.cz, kde se můžete seznámit s mnoha zajímavostmi o této legendě československého leteckého průmyslu.

Prototyp L-39 X-02

Prototyp L-39 X-02

Na fotografii pořízené po prvním oficiálním letu L-39 zleva: Ing. Jan Vlček,...

Na fotografii pořízené po prvním oficiálním letu L-39 zleva: Ing. Jan Vlček, Ing. Rudolf Duchoň a Ing. Karel Dlouhý

Typ bylo třeba trochu doladit a ve značně vytíženém podniku (do roku 1974 výroba L-29, do roku 1972 výroba MiG-21F-13, generální opravy Su-7) připravit novou výrobní linku. Sériová výroba L-39C Albatros se rozbíhala od roku 1971.

Elegance s vysokou užitnou hodnotou

Dvoumístný cvičný Albatros se sedadly žáka a instruktora je určen pro základní i pokračovací výcvik, se schopností do značné míry zabezpečit i část pokračovacího výcviku vykonávaného na dvoumístných verzích bojových strojů, což má mimo jiné pozitivní vliv i na finanční náročnost přípravy vojenských pilotů.

Albatros umožňuje nácvik bojových obratů, nácvik přepadu pozemních i vzdušných cílů, nácvik střelby (v základní cvičné verzi fotokulometem) a bombardování a v neposlední řadě létání za nulové viditelnosti.

Jednomotorový proudový dolnoplošník, který na první pohled uchvátí i nestranného pozorovatele nebývalou elegancí, má i svou rurální stránku – zkrátka a dobře může operovat i z nezpevněných travnatých ploch.

K pohonu slouží lehký dvouproudový motor sovětského původu typu Ivčenko AI-25TL s maximálním tahem 16,85 kN. Maximální rychlost letounu činí 750 km/h, operační dostup 11500 m a dolet 1100 km (výkonové parametry platí pro L-39C).

Za pozornost stojí vystřelovací sedadla domácí konstrukce VS-1 BRI. Sofistikovaný systém vyvinul VZLÚ. Navrhnout vystřelovací sedadlo není tak jednoduché, jak by se mohlo na první pohled zdát, a Československo se zařadilo mezi hrstku zemí, kde taková sedadla vznikala. Sedadlo VS-1 BRI umožňovalo opustit letoun v celém rozsahu výšek, od nulové až po praktický dostup letadla do rychlosti 910 km/h. Specifikace sedadla uvádí bezpečné rozsahy výšek pro opuštění letadla 0 až 50 m při rychlostech 150 až 500 km/h a 50 až 12000 metrů při rychlostech 150 až 910 km/h.

Výroba, verze a uživatelé

Sériová produkce L-39, který se během času objevil v několika souběžně vyráběných verzích, se konala v letech 1971 až 1997 v celkovém počtu 2892 kusů včetně prototypů.

Aero L-39C ruského letectva

Aero L-39C ruského letectva, kterému zůstala většina původně sovětských strojů.

Základní nejpočetnější verze L-39C se vyráběla po celou tu dobu, ze 2267 kusů „céčka“ jich 2081 odebral Sovětský svaz.

Na přání zahraničních zákazníků vznikla cvičná a lehká bojová verze L-39ZO, od roku 1975 do roku 1986 bylo dodáno do Libye, Sýrie, Iráku a NDR (Východní Německo) úhrnem 347 exemplářů. Oproti L-39C s dvojicí podkřídelních závěsníků s kapacitou po 125 kg měl L-39ZO pod pevnostně zesíleným křídlem závěsníky čtyři, s únosností vnitřních po 500 kg a vnějších po 250 kg užitečného nákladu. Samotné letové výkony zákonitě poněkud poklesly.

Prototyp Albatrosu verze ZO (L-39 X-11) sklidil zasloužený úspěch na Pařížském aerosalonu v roce 1977, a to především excelentním akrobatickým vystoupením v podání zkušeného pilota Juraje Šouce. Albatros tam také oslnil svou krásou, toho roku tam prý nic hezčího vystaveno nebylo.

L-39 X-11 (prototyp Albatrosu verze ZO) sklidil zasloužený úspěch na Pařížském...

Vylepšenou cvičnou a lehkou bojovou verzi vyvinutou z L-39ZO pak představuje L-39ZA, které bylo v období 1980 až 1997 vyrobeno 248 kusů. Hlavním znakem se stal odnímatelný letecký dvouhlavňový kanon GŠ-23, ráže 23 mm, umístěný pod trupem.

Specialitou se stalo osm jednomístných L-39V z roku 1976 určených pro vlekání vzdušných terčů KT-04. Za pilotem, v místě původního zadního kokpitu, se nacházel navíjecí buben s ocelovým vlečným lanem o průměru 5 mm, lano vystupovalo z letounu spodem.

Vzdušný terč KT-04 a letoun Aero L-39V určený k jeho vlekání

Vzdušný terč KT-04 a letoun Aero L-39V určený k jeho vlekání

Albatrosy se dostaly v různých množstvích do více než pěti desítek zemí a ve většině z nich stále létají. Řada těchto zemí nepatří mezi primární uživatele, kam byly stroje dodány z Československa, ale pořídily si je z druhé ruky. Například Maďarsku je prodalo sjednocené Německo (před sjednocením je používalo východoněmecké letectvo). Další uživatelské země vznikly rozpadem uživatele původního a stroje tzv. podědily. Původní Albatrosy sovětské se pak kromě Ruska objevily v řadě dalších nástupnických zemí. Ostatně ani nemusíme chodit tak daleko.

Albatrosy v letectvu československém, českém a slovenském

Československé letectvo se stalo samozřejmě prvním uživatelem cvičných L-39C Albatros. Tato verze mu byla dodávána v letech 1971 až 1989 v šestatřiceti kusech.

Stroje L-39C prvních sérií se dodávaly v krásném barevném schématu tvořeném kombinací bílé a pastelově šedé barvy s červenými doplňky. Pozdější série už dostaly „ošklivý“ kamuflážní nástřik, který se při generálních opravách aplikoval i na ty původní bílo-šedé.

V roce 1976 přišla šestice L-39V pro vlekání vzdušných cílů. A „kanonových bojovníků“ L-39ZA se pro naše letectvo nakoupilo v letech 1980 až 1990 třicet kusů.

V okamžiku dělení republiky už byly ty počty logicky nižší: 25 L-39C, 6 L-39V a 26 L-39ZA. České letectvo pak po bratrském dělení začínalo se 17 L-39C, 4 L-39V a 17 L-39ZA a slovenské s 8 L-39C, 2 L-39V a 9 L-39ZA. Ale dnes už jsou ty počty zase někde jinde, to člověk albatrosa za celý rok třeba ani nepotká.

Na Slovensku realizovaly Letecké opravny Trenčín mírnou modernizaci šesti L-39C na L-39CM a stejného počtu L-39ZA na L-39ZAM, ale opět zdaleka ne všechny jsou dnes v provozu.

Aero L-39C československého letectva

L-39C československého letectva

L-39 Albatros

L-39ZA českého letectva

Slovenská akrobatická skupina Biele Albatrosy

Bývalá slovenská akrobatická skupina Biele Albatrosy

Aero L-39CM Albatros

L-39CM slovenského letectva s výzdobou na počest stíhače Otto Smika

Super Albatros

Koncem osmdesátých let vzlétl tzv. Super Albatros, tedy lehký bojový a cvičný L-39MS. Od klasických L-39 se lišil už v základu, tedy konstrukcí draku se zesíleným a delším trupem. K pohonu byl určen nový motorem Lotarev DV-2 o maximálním tahu 21,57 kN, díky tomu měl letoun o něco vyšší výkony, například maximální rychlost 870 km/h. Na vývoji motoru spolupracovala sovětská Ivčenkova kancelář se ZVL Považská Bystrica, kde se pak tyto motory pro Super Albatrosy i vyráběly.

Úsměv může vybudit význam použitých zkratek, kde MS znamenalo Modernizace Super a DV u motoru Dněpr (sovětský partner sídlil v ukrajinském Záporoží, kudy protéká Dněpr) a Váh (řeka protékající Považskou Bystricou, což asi není pro nikoho tajemstvím).

L-39MS pro Egypt

L-59E Super Albatros pro Egypt

L-39MS pro Tunisko

L-59T Super Albatros pro Tunisko

Šest sériových L-39MS se objevilo ve výzbroji našeho letectva. Hlavní část produkce šla pod typovým označením L-59 na export, konkrétně 48 L-59E do Egypta a 12 L-59T do Tuniska. Aniž bychom rozebírali důvody, těmto strojům se takové obliby jako původním Albatrosům nedostalo. 

Dalším vývojem Super Albatrosu vznikl lehký bitevník L-159 Alca, což už je vyloženě bojový stroj (byť lehký) s mnohem větší bojovou hodnotou než L-59E/T.

Nastupuje L-39NG

V říjnu 2018 představilo Aero Vodochody zcela nový letoun L-39NG, kde NG znamená Next Generation. Typové označení napovídá, že L-39NG vychází z aerodynamické koncepce původních L-39, ale tím to končí. Nový stroj využívá soudobé technologie a vybavení, pohon obstarává vysoce moderní americký motor Williams FJ44-4M.

Moderní L-39NG bude schopný plnit roli lehkého bitevníku a jednotného a komplexního letounu pro plnohodnotný výcvik pilotů moderních vzdušných sil. Avionika letounu je připravena pro výcvik budoucích pilotů letounů čtvrté a páté generace.

Aktualizace: doplněna pasáž o Pařížském aerosalonu v roce 1977

  • Nejčtenější

Podívejte se, jak do Česka dorazil poprvé bojový letoun 5. generace

Návštěvníci letošních Dnů NATO v Ostravě budou moci vidět na vlastní oči zatím jediný komerčně dostupný bojový letoun...

Windows 11 se blíží, ale vy si je možná nebudete moci nainstalovat

Premium Už za čtrnáct dní bude na trh oficiálně uvedena nová verze operačního systému Windows, která má nahradit Windows 10....

ZX Spectrum, kapesní kalkulačka. Zemřel vynálezce Sinclair, bylo mu 81 let

Ve věku 81 let zemřel Clive Sinclair, který stál u zrodu kapesní kalkulačky. Přispěl rovněž k rozšíření osobních...

Nejdříve šok a pak horečnatá práce. Jak se vyklízelo nebe 11. září 2001

Okolnosti teroristických útoků z 11. září 2001 provedených dopravními letadly v USA jsou známé do nejmenších detailů....

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

V Japonsku se řadí jinak než v Rusku. V Plzni ladí automatické převodovky

Automatická převodovka v autě nás už nepřekvapí. Je ale zajímavé, jak velký vliv má na celkový dojem, jaký v nás...

Mizejí už i chodníky. Ústecké ghetto se vymyká, čeká ho nový režim

Premium Ve čtvrti Mojžíř v Ústí nad Labem, která se za dvacet let změnila ze solidního sídliště v ghetto, nastane nový režim....

Zabaveno. Policie hon na Savova nevzdává, vzala mu nemovitosti a sto milionů

Premium Kontroverzní podnikatel František Savov je už sedm let obviněn v případu obřích daňových úniků a zhruba stejnou dobu se...

Vlak do Chorvatska klidně zruším, pokud problémy s ním neustanou, tvrdí Jančura

Premium Skupina Student Agency se během léta zvedla z covidového dna, přesto za sebou táhne půlmiliardový účet a chybí jí i...

  • Další z rubriky

První příběhy vojenských dopravních letadel nás zavedou i do Afghánistánu

„Dřou fest“, ale každý se raději podívá na stíhačku, nebo v tom horším případě dokonce na bombardér. Řeč bude o...

Tálibán ukořistil český „ďáblův kočár“ i letadla, o nichž česká armáda jen sní

Česká republika dodala v průběhu let afghánské armádě tisíce tun munice, dělostřeleckou techniku, a dokonce bitevní...

Tady se mělo umírat a ne bydlet. Vojenský bunkr místo chaty přesto láká

Ministerstvo obrany již řadu let nabízí zájemcům k prodeji takzvané řopíky neboli bunkry lehkého opevnění, které měly...

Nejúspěšnější sovětské ponorky druhé světové války měly německý původ

Dieselelektrické ponorky typu S jsou považované za nejlepší sovětské předválečné ponorky. Celkem potopily 82 770 brutto...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Jsem zohavená, říká Linda Evangelista. Po kryolipolýze je k nepoznání

Topmodelka Linda Evangelista se rozhodla bojovat s projevy stárnutí pomocí kryolipolýzy a skončila podle svých slov...

Anife Vyskočilová má chatu v Suchdole s krásným výhledem na Prahu

Vzpomínáte si na poslední díl seriálu Sanitka, natočený podle skutečné události, kde na zahrádkářskou kolonii v...

Nechávat teď ležet peníze na účtu v bance je holý nerozum

S rostoucí inflací si teď láme hlavu nejedna domácnost s volnými penězi. Řeší otázku, kam peníze uložit, jak je...

Lucie Šafářová a Tomáš Plekanec se vzali, ukázali fotky z veselky

Přestože na jaře prohlašovali, že kvůli drahému rozvodu hokejisty Tomáše Plekance do svatby nebudou investovat,...

Zhubla téměř 50 kilo, teď se zpěvačka Adele pochlubila novou láskou

Během posledních tří let se zpěvačce Adele (33) podařilo zhubnout téměř padesát kilogramů. Britka prožila od rozvodu s...