Premium

Získejte všechny články
jen za 49  Kč / 1. měsíc

Američané schválili, že budou platit za provoz ISS až do roku 2024

  14:26
Vesmírná agentura NASA dostala od Bílého domu souhlas s prodloužením provozu mezinárodní vesmírné stanice ISS. Její fungování bylo zatím zajištěno do roku 2020, ale nyní je reálné, že bude pracovat o čtyři roky déle.
Americký astronaut Jeffrey Williams u mezinárodní stanice ISS.

Americký astronaut Jeffrey Williams u mezinárodní stanice ISS. | foto: NASA

Mezinárodní vesmírná stanice (ISS) byla slouží jako vědecká laboratoř na oběžné dráze. Svůj účel začala skutečně plnit ovšem poměrně nedávno: ještě v roce 2008 se na stanici prováděly zhruba tři hodiny výzkumu týdně, dnes je to zhruba 50 hodin.

To nejlepší z ISS

Kometa Lovejoy na nad zemským obzorem na snímku, který ze stanice ISS pořídil...
Start Sojuzu s novou posádkou k ISS v listopadu 2013 na snímku s dlouhou...
Start rakety Antares s lodí Cygnus, která poprvé míří k ISS.
Raketoplán Endeavour připojený k ISS

Vesmírná vědecká laboratoř za celkem zhruba 150 miliard dolarů však před sebou měla nejistou budoucnost. Největší část provozních nákladů a nutných služeb (letového řízení, tréninku atp.) zajišťuje americká NASA.

"ISS jako celek nepatří žádnému státu a každá část je vlastněna tím státem, který ji postavil. To platí i pro vnitřní vědecké vybavení, datové služby, i čas kosmonautů," vysvětlil našemu serveru Michal Václavík z České kosmické kanceláře.

Evropa na ISS

V rámci volitelného programu ESA se na financování výstavby a provozu ISS podílí 11 z 20 členských států - Belgie, Dánsko, Francie, Itálie, Německo, Nizozemí, Norsko, Španělsko, Švédsko, Švýcarsko, Velká Británie.

Česká republika je společně s dalšími 14 členskými státy ESA zapojena do volitelného programu pro vědy o životě a fyzikální vědy, jehož hlavní náplní je vědecké využívání ISS. Z tohoto programu není hrazena výstavba ani provoz ISS, ale příprava a realizace vědeckých experimentů. Česká republika na období 2013-2016 přispívá částkou 1 milionu euro. Více o programu se dočtete na tomto webu.

V České republice jsou vědecká pracoviště, která mají zájem provádět výzkum na ISS, několik experimentů již proběhlo a probíhá, několik je jich v různé fázi přípravy.

Zdroj: Michal Václavík, Česká kosmická kancelář

Samotná Mezinárodní kosmická stanice je rozdělena na ruský a americký segment. Na tom americkém se však podílejí další vesmírné agentury a podle toho je rozdělen i podíl na nákladech. Podle Václavíka se vesmírné agentury amerického segmentu dohodly na následujícím rozdělení využívání zdrojů ISS: 76,6 % americká NASA, 12,8 % japonská JAXA, 8,3 % evropská ESA a 2,3 %  kanadská CSA.

Peníze do roku 2024

NASA původně přislíbila účast na tomto mezinárodním projektu jen do roku 2020. Stanice by v té době měla být téměř plně funkční, a Rusko proto uvažovalo, že dva své novější moduly použije jako základ další orbitální laboratoře.

Situace se změnila tento týden. Jak informovaly noviny Orlando Sentinel, Obamova administrativa předběžně souhlasila s prodloužením americké účasti v projektu i v letech 2020 - 2024. Zpráva se potvrdila ve středu 8. ledna, kdy rozhodnutí oznámili na tiskové konferenci představitelé NASA.

Rozhodnutí není zcela definitivní (musí ho schválit Kongres a potvrdit i prezident zvolený v roce 2016), ale přece jen je to jistá záruka pro ostatní partnery v projektu, kteří si prodloužení mise přejí a souhlasí s ním.

Slunce zastavilo zásobovače

První komerční let zásobovací lodi Cygnus ke stanici ISS se tento týden odkládal kvůli sluneční aktivitě. Intenzita kosmického záření byla za limity pro bezpečnou funkci nosiče Antares, který má zásobovací loď vynést.

Start byl nakonec stanoven na čtvrtek 9. ledna v 19:10 našeho času. Cygnus by pak měl k orbitálnímu komplexu dorazit v neděli kolem poledne.

Zajímavé bude, jak si s rozhodnutím poradí samotná NASA. Provoz ISS ji ročně stojí tři miliardy dolarů ze 17 miliard celkového rozpočtu, a pokud nedojde k navýšení rozpočtu, agentura bude muset udělat velmi těžká rozpočtová rozhodnutí, protože peníze chtěla převést na jiné projekty.

Šestnáct let nad námi

Životnost stanice ISS se prodlužovala už několikrát. Bushova administrativa počítala s koncem provozu v roce 2016 a Obama v roce 2010 prodloužil provoz do roku 2020.

První část Mezinárodní vesmírné stanice, ruský modul Zarja, se na oběžné dráze objevil v roce 1998. ISS je trvale "obydlena" od příchodu první posádky v listopadu 2000. Do projektu stanice je zapojeno pět vesmírných agentur: americká NASA, ruský Roskosmos, japonská JAXA, kanadská CSA a evropská ESA.

  • Nejčtenější

Za celosvětový kolaps IT systémů může nečekaně absurdní chyba

Nepovedená aktualizace bezpečnostního softwaru společnosti Crowdstrike způsobila pád počítačů a serverů s operačním systémem Windows do „modré obrazovky smrti“. Ani po restartu se nespustí. Některé...

19. července 2024  11:01,  aktualizováno  18:52

Uvězněni na vesmírné stanici. Boeing neví, kdy vrátí posádku zpět na Zemi

První testovací let nové vesmírné lodi Boeing Starliner CST-100 s posádkou neprobíhá tak, jak měl její výrobce spolu s NASA naplánováno. Cesta dvou astronautů na ISS a zpět měla původně trvat...

26. července 2024  12:59

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

OBRAZEM: Jugoslávské karavany byly zcela jiný level než ty z NDR, PLR a ČSSR

V roce 1965 se ve slovinském městě Novo Mesto začala psát historie továrně vyráběných jugoslávských a následně slovinských karavanů. Tak vznikla značka Adria, jejíž život se potom přenesl přes rozpad...

23. července 2024

Mistr vedlejších rolí Krška hrál geniálně alkoholiky a muže zlomených osudů

Herec Vladimír Krška, který se narodil před 100 lety, byl téměř čtyři desítky let členem souboru pražského Divadla na Vinohradech. Na jeho scéně vytvořil na osmdesát rolí.

22. července 2024

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

KVÍZ: Výlet do století páry. Poznáte, v jaké dnešní zemi jste?

V následujícím kvízu se podíváme na zajímavá místa zachycená na fotografiích v devatenáctém století. Úkolem je poznat, v jaké dnešní zemi se dané místo či objekt nachází.

26. července 2024

Konečná československá bilance z Paříže před 100 lety: 10 medailí a první zlato

Hry VIII. letní olympiády v Paříži, které skončily před 100 lety, 27. července 1924, potvrdily velký rozmach olympijského hnutí.

27. července 2024

První tryskový dopravní letoun de Havilland DH106 Comet vzlétl před 75 lety

První proudový dopravní letoun de Havilland DH106 Comet se poprvé dostal do vzduchu 27. července 1949. O necelé tři roky později už začal pracovat v běžném provozu, avšak konstrukční chyba znamenala...

27. července 2024

Uvězněni na vesmírné stanici. Boeing neví, kdy vrátí posádku zpět na Zemi

První testovací let nové vesmírné lodi Boeing Starliner CST-100 s posádkou neprobíhá tak, jak měl její výrobce spolu s NASA naplánováno. Cesta dvou astronautů na ISS a zpět měla původně trvat...

26. července 2024  12:59

KVÍZ: Výlet do století páry. Poznáte, v jaké dnešní zemi jste?

V následujícím kvízu se podíváme na zajímavá místa zachycená na fotografiích v devatenáctém století. Úkolem je poznat, v jaké dnešní zemi se dané místo či objekt nachází.

26. července 2024

Tajný trik na intimní hygienu v létě
Tajný trik na intimní hygienu v létě

Na trhu s intimní kosmetikou již existuje tolik produktů, ze kterých si můžeme vybrat: gely, emulze, pěny... My vám však pomůžeme s výběrem. Naše 3...

Můj syn Xavier zemřel, říká Musk o transgender dceři. A chce zničit „virus woke“

Miliardář Elon Musk tvrdí, že byl podveden, když dovolil svému synovi stát se transgender ženou. V rozhovoru s...

Ruská kráska Sofja Lebeděva šla donaha v seriálu Vikingové: Valhalla

Bývalá gymnastka Sofja Lebeděva (30) potěšila fanoušky seriálu Vikingové: Valhalla, když se v jedné ze scén nového dílu...

Sto tun obilí za hodinu. Na Hané mají výjimečný kombajn, jeden z patnácti na světě

Až sto tun obilí dokáže za hodinu sklidit nový kombajn CR11 firmy New Holland, který vyjel do obilných lánů v okolí...

Rozvádím se, oznámila dubajská princezna na Instagramu manželovi a jeho milenkám

Dubajská princezna Mahra (30) a její manžel šejk Mana Bin Mohammed Al Maktúm (25) se po loňské svatbě rozvádí. Dcera...

Olympiáda je festival sexu pro sportovce, potvrzují bývalí účastníci

Olympijská vesnice mi dala za dva týdny víc sexu než zbytek mého života, tvrdí bývalý olympionik Matthew Syed....