Premium

Získejte všechny články
jen za 49  Kč / 1. měsíc

V čem se liší ruská a americká část ISS? Nahlédněte do kolébky astronautů

Kolín nad Rýnem (Od zpravodaje Technet.cz) - Tréninkové centrifugy dosahující přetížení až 6 G, příprava biologických experimentů i modely Mezinárodní vesmírné stanice v měřítku 1:1. Navštívili jsme jedno z nejvýznamnějších center Evropské kosmické agentury, kolínské centrum astronautů.
Columbus

Columbus | foto:  Petr Topič, MAFRA

Mezinárodní vesmírná stanice (ISS) nedávno oslavila 20 let nad Zemí a před několika dny se z ní vrátila tříčlenná posádka. Vedoucím mise byl Němec Alexander Gerst, který z Kazachstánu zamířil přímo do Evropského centra astronautů (EAC). Kousek za kolínskou metropolí tu na něj čekal tmavý tichý kamrlík.

„Než jsme ho pustili před kamery a mikrofony, setkal se tu po roce odloučení s rodinou. Kromě psychiky je však důležitá i fyzická stránka, tedy aby si jeho tělo začalo znovu zvykat na pozemskou gravitaci,“ vysvětluje nám mikrobioložka Ruth Hemmersbachová v místě, kde se připravují budoucí evropští astronauti na výlety do kosmu.

Potápění i kurzy ruštiny

Za dobu dvacetileté existence vyslalo vědeckotechnické centrum na orbit desítku astronautů. Ty z uchazečů vybírá, školí a následně se o ně stará po návratu. Aby se astronauti mohli zapsat do historie, musí projít dlouhodobým výcvikem právě zde v EAC. Výzkumníci tu dlouhé měsíce testují, jak zvládají nadměrnou fyzickou zátěž a možné hrozby, které čekají 400 km nad Zemí.

Němec Alexander Gerst, jehož mise skončila. Vedle něj Sergej Prokopjev.

Rotují třeba v centrifuze, na jejímž konci se při rychlosti 45 otáček za minutu vyvine přetížení až 6 G. „Nedávno jsme testovali jednoho člověka na 4 G při 27 otáčkách za minutu a museli test po dvaceti sekundách přerušit. Bylo to na něj zkrátka moc,“ vysvětluje u kovového kolotoče vedoucí technik.

Potenciální astronauti se učí na 1:1 modelech pro vedení experimentů či opravování částí. A to navzdory tomu, že imitace lodi jsou v některých aspektech zkreslené (místo drátu je zde řetěz) či jako v případě ovládacích panelů zcela chybí a jsou nahrazeny fotkou.

Imitaci stavu beztíže si adepti zkoušejí v obřím bazénu, do nějž se ponoří spolu s vybraným modulem a několik hodin si zkoušejí motoriku a znalosti. Nebo se připravují v místnosti, v níž se dá korigovat hladina tlaku (např. ve skafandru je tlak zhruba třetinový). Ovšem jakkoli se v centru připraví, realita na orbitě je dost odlišná.

A nejde jen o fyzickou zátěž. V lékařském centru je psychologická část, která se zaměřuje na duševní pohodu astronautů. Dále také neznalí podstupují intenzivní kurz ruštiny, protože například na ruských modulech nebo ovládacích panelech lodi Sojuz najdete azbuku. Ačkoli je v posádce většinou jeden Rus, rusky musí umět všichni, protože k obsluze jsou zapotřebí minimálně dva.

„Měli jsme tu projekci Gravitace. A děsně jsme se řehtali, když si (Sandra Bullocková) sundá oblek nebo obsluhuje loď sama. To je zkrátka hloupost. Podobně jako když ve filmech vidíte, že se rozhouká červené světlo a astronaut je za 15 minut v obleku a venku něco opravuje. Příprava a adaptace lidského těla na opuštění lodi v kosmu trvá hodiny až dny,“ říká s úsměvem náš průvodce Lothar Mies.

Evropské centrum astronautů (EAC)

Efektivní Rusové a efektní Američané?

Ačkoli na rozšiřování, udržování i zásobování ISS se podílí kromě Evropy i Kanada a Japonsko, je stanice rozdělena na dvě části podle ústředního tandemu; ruskou a americkou.

Dělení sice není vyloženě striktní, protože státy v rámci spolupráce sdílejí komponenty i technologie, ale oficiálně existuje. A proto zatímco na Zemi supervelmoci rozděluje Beringova úžina, na orbitě je spojuje hermetizovaný tunel PMA 1.

„Akorát na sebe nedělají ramena raketami, ale kdo má větší solární panely,“ vtipkujeme u modelu s kolegou. Charakteristické dlouhé panely jsou totiž na americké části a ruské mají jen zlomkovou plochu. Jsou tedy Rusové efektivnější, nebo méně spotřebují?

Většinu spotřeby energie na ISS pokrývají právě americké panely, které převádějí elektřinu i do ruské části přes konvertory CHTs. Ovšem všechny ruské moduly jsou teoreticky energeticky nezávislé díky vlastním menším panelům, kdyby se ze Země rozhodlo o rozpojení od americké části.

Rozkládací stůl v ruské části

Americko-ruských rozdílů je však na stanici mnohem víc. Poměrně známé jsou odlišné skafandry, kdy ruský je jeden kus plus rukavice, zatímco americký je z několika částí. Málokdo ovšem už ví, že třeba v ruské i americké části astronauti využívají různou vodu. Zatímco Rusové dezinfikují stříbrem, Američané se spoléhají na jód.

Při procházení modelu také zjišťujeme, že v americké části nenajdete stůl, a astronauti proto musí jíst, kde se dá. Případně přelétnout přes moduly na ruskou část, kde kromě křesťanských a komunistických obrázků najdete i rozkládací stůl (uvnitř něj samozřejmě nechybí úchytky na pohyblivé části, aby se vám nerozlétly po celé stanici). Na socializaci tak z tohoto pohledu (pro někoho paradoxně) více dbají Rusové.

  • Nejčtenější

Za celosvětový kolaps IT systémů může nečekaně absurdní chyba

Nepovedená aktualizace bezpečnostního softwaru společnosti Crowdstrike způsobila pád počítačů a serverů s operačním systémem Windows do „modré obrazovky smrti“. Ani po restartu se nespustí. Některé...

19. července 2024  11:01,  aktualizováno  18:52

Uvězněni na vesmírné stanici. Boeing neví, kdy vrátí posádku zpět na Zemi

První testovací let nové vesmírné lodi Boeing Starliner CST-100 s posádkou neprobíhá tak, jak měl její výrobce spolu s NASA naplánováno. Cesta dvou astronautů na ISS a zpět měla původně trvat...

26. července 2024  12:59

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Možná jsme na Marsu našli dávný život, hlásí NASA. Nález potvrdí až na Zemi

Robotické vozítko Perseverance amerického Národního úřadu pro letectví a vesmír (NASA) našlo na Marsu kus horniny, který by mohl obsahovat zkamenělé mikroby. Jde o další významný krok v hledání...

27. července 2024  10:34

OBRAZEM: Jugoslávské karavany byly zcela jiný level než ty z NDR, PLR a ČSSR

V roce 1965 se ve slovinském městě Novo Mesto začala psát historie továrně vyráběných jugoslávských a následně slovinských karavanů. Tak vznikla značka Adria, jejíž život se potom přenesl přes rozpad...

23. července 2024

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Mistr vedlejších rolí Krška hrál geniálně alkoholiky a muže zlomených osudů

Herec Vladimír Krška, který se narodil před 100 lety, byl téměř čtyři desítky let členem souboru pražského Divadla na Vinohradech. Na jeho scéně vytvořil na osmdesát rolí.

22. července 2024

Možná jsme na Marsu našli dávný život, hlásí NASA. Nález potvrdí až na Zemi

Robotické vozítko Perseverance amerického Národního úřadu pro letectví a vesmír (NASA) našlo na Marsu kus horniny, který by mohl obsahovat zkamenělé mikroby. Jde o další významný krok v hledání...

27. července 2024  10:34

Konečná československá bilance z Paříže před 100 lety: 10 medailí a první zlato

Hry VIII. letní olympiády v Paříži, které skončily před 100 lety, 27. července 1924, potvrdily velký rozmach olympijského hnutí.

27. července 2024

První tryskový dopravní letoun de Havilland DH106 Comet vzlétl před 75 lety

První proudový dopravní letoun de Havilland DH106 Comet se poprvé dostal do vzduchu 27. července 1949. O necelé tři roky později už začal pracovat v běžném provozu, avšak konstrukční chyba znamenala...

27. července 2024

Uvězněni na vesmírné stanici. Boeing neví, kdy vrátí posádku zpět na Zemi

První testovací let nové vesmírné lodi Boeing Starliner CST-100 s posádkou neprobíhá tak, jak měl její výrobce spolu s NASA naplánováno. Cesta dvou astronautů na ISS a zpět měla původně trvat...

26. července 2024  12:59

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Můj syn Xavier zemřel, říká Musk o transgender dceři. A chce zničit „virus woke“

Miliardář Elon Musk tvrdí, že byl podveden, když dovolil svému synovi stát se transgender ženou. V rozhovoru s...

Ruská kráska Sofja Lebeděva šla donaha v seriálu Vikingové: Valhalla

Bývalá gymnastka Sofja Lebeděva (30) potěšila fanoušky seriálu Vikingové: Valhalla, když se v jedné ze scén nového dílu...

Sto tun obilí za hodinu. Na Hané mají výjimečný kombajn, jeden z patnácti na světě

Až sto tun obilí dokáže za hodinu sklidit nový kombajn CR11 firmy New Holland, který vyjel do obilných lánů v okolí...

Rozvádím se, oznámila dubajská princezna na Instagramu manželovi a jeho milenkám

Dubajská princezna Mahra (30) a její manžel šejk Mana Bin Mohammed Al Maktúm (25) se po loňské svatbě rozvádí. Dcera...

Olympiáda je festival sexu pro sportovce, potvrzují bývalí účastníci

Olympijská vesnice mi dala za dva týdny víc sexu než zbytek mého života, tvrdí bývalý olympionik Matthew Syed....