Planetka Ultima Thule ve 3D pro brýle filtrující barevné složky pro levé a...

Planetka Ultima Thule ve 3D pro brýle filtrující barevné složky pro levé a pravé oko. | foto: NASA/Johns Hopkins University Applied Physics Laboratory/Southwest Research Institute

NASA ukončila přelet nejvzdálenější planetky, kterou kdy navštívila

  • 44
Sonda New Horizons, která 1. ledna přeletěla nad planetkou v Kuiperově pásu, se nyní na pět dní odmlčí kvůli překážce v podobě Slunce. I tak bude trvat asi čtrnáct dní, než astronomové analyzují došlá data. Ta nová potvrzují předchozí zjištění, ale neodpovídají na řadu otázek.

Vědci z NASA zveřejnili další poznatky o planetce 2014 MU69 známé pod přezdívkou Ultima Thule, kterou na Nový rok „navštívila“ sonda New Horizons. Je to však spíše soubor otázek, které čekají na odpovědi.

03.ledna 2019 v 20:41, příspěvek archivován: 03.ledna 2019 v 21:57

VIDEO: Zoom with a view: Made from two images taken 38 minutes apart, here is #UltimaThule! The "Thule" lobe is closest to the @NASANewHorizons spacecraft. As Ultima Thule is seen to rotate, hints of the topography can be perceived. @NASA https://t.co/fKsyL

Pro zobrazen? videa mus?te m?t zapnutou podporu JavaScriptu

Zoom with a view: Made from two images taken 38 minutes apart, here is #UltimaThule! The "Thule" lobe is closest to the @NASANewHorizons spacecraft. As Ultima Thule is seen to rotate, hints of the topography can be perceived. @NASA https://t.co/fKsyLeW9pY https://t.co/5S9zZ5d3Eg

Vědci dosudnenalezli žádná data o atmosféře, ale to neznamená, že na planetce žádná není. Zatím dorazil jen zlomek pořízených dat, a tak si na definitivní odpověď budeme muset počkat několik týdnů až měsíců. 

Při hledání oběžnic či případného prstence u Ultima Thule vědci využili například zesvětlení snímků.

Stejné je to s odpovědí na otázku, zda má Ulitma Thule nějaký prstenec nebo oběžnici. Velice pravděpodobné je, že planetka nemá takovou „výbavu“ s poloměrem vetším než zhruba 1,6 kilometru. Jen pro připomenutí, Ultima Thule je podle současných poznatků složena ze dvou spojených koulí o délce 33 kilometrů. Ultima má 19 kilometrů napříč a menší Thule pak průměr 14 kilometrů.

Astronomové z nových dat potvrdli, že se planetka barevností nijak nevymyká dalším podobným objektům v Kuiperově pásu a zároveň mají obě spojené koule stejnou barvu.

Planetka Ultima Thule ve 3D pro steroskopické brýle, jako je například Google Cardboard.

NASA zároveň na svých stránkách zveřejnila snímky, které za pomoci stereoskopických brýlí umožní vidět objekt ve 3D. 

Konec přeletu a pětidenní odpočinek

NASA ve čtvrtek zároveň oznámila, že oficiálně ukončila devítidenní režim, ve kterém byla sonda při průletu kolem 2014 MU69, a ukončila tak soubor příkazů s tím spojených.

03.ledna 2019 v 18:43, příspěvek archivován: 03.ledna 2019 v 21:55

We've just confirmed encounter mode exit which means we've offically ended the 9-day flyby set of commands! Wahoooooooo!@@NASANewHorizons @JHUAPL

Sonda nyní nebude moci komunikovat s řídicím střediskem. Mezi ní a Zemi se na několik dní postaví Slunce. Přenos dat se obnoví 10. ledna, čímž začne dvacetiměsíční stahování informací a zbývajících vědeckých dat ze sondy.

Jak bylo řečeno na tiskové konferenci, bude trvat několik týdnů, než se objeví lepší snímky. Sonda pořídila stovky fotografií a zaznamenala další důležitá data. Ty, které dosud vědci získali, budou analyzovat asi čtrnáct dní. Vypočítají z nich například přesnou dráhu průletu sondy nad planetkou.

Samotná sonda poháněná jadernou energií je nyní ve výborném stavu a měla by fungovat ještě minimálně patnáct až dvacet let. O tom, zda dostane další úkol, je nyní předčasné hovořit.