Stratocaching je na výstavě špičkového designu. Přijďte se podívat

  11:00aktualizováno  11:00
Přípravy experimentu Stratocaching pokračují. Modely gondoly a kapslí, které vypustíme z výšky přes 30 kilometrů nad zemí si můžete až do neděle prohlédnout na výstavě Designblok.

Pokud příroda dovolí, tak se už v listopadu společně vydáme do stratosféry. Na největším stratosférickém balónu vyneseme gondolu se speciálním nákladem. Více o projektu Stratocaching, do kterého se můžete zcela zdarma také přihlásit, najdete v tomto článku.

Jak se dostat na výstavu Designblok

Všechny potřebné informace najdete také na tomto odkazu.

Adresa:

  • Superstudio Nákladové nádraží Žižkov, hala C.

Otvírací doba:

  • Pá 11.10. 10–21 hod. 
  • So 12.10. 10–21 hod.
  • Ne 13.10. 10–19 hod. 

Co všechno také najdete na letošním Designbloku čtěte zde.

Do neděle 13.10. zatím máte možnost prohlédnout si design gondoly i kapslí (stratokešek) na vlastní oči. Vyrobili jsme přesný a zčásti funkční model. 

Vystaven je v lehce ponurých prostorách Superstudia Nákladové nádraží Žižkov v rámci akce Designblok. Najdete zde přesný model Dropionu 3.0 (gondoly balónu). Vytvořil jej designer Petr Bakoš a pro účely výstavy byl funkční model vyfrézován ze styroduru na CNC fréze.

Rozměry gondoly jsou skutečné a odpovídají 3D vizualizaci (viz přiložené video). Přesnou anatomii Dropionu vám představíme v dalším článku. Uvnitř totiž bude uschována veškerá elektronika i odměny pro vítěze, takzvané Stratocoiny.

Některé díly se ještě budou pro letovou verzi měnit, ale například stratokešky už mají téměř finální podobu. Ušité jsou z materiálu Tyvek a kromě ladění aerodynamiky je již výrazné změny nečekají. Na výstavě je však uvnitř místo GSM GPS lokátoru dřevěný špalík.

Fotogalerie

V modelu také chybí padák pro návrat Dropionu ze stratosféry a samozřejmě i balón. Ten je už na cestě do Česka. Dropion ponese na muškařské šňůře, která odpovídá požadavkům Úřadu pro civilní letectví.

Elektronické systémy jsou jen naznačeny. Skutečná je kamera GoPro Hero 3 v ochranném pouzdře. Ve finální verzi bude napájena externí baterií uvnitř modulu. Určitě také bude lépe připevněna.

Pro přímý přenos z letu bude použita i miniaturní IP kamerka Axis. Na výstavě máme zatím model Axis M-2014, který by se však takto do stratosféry vydat nemohl. Chybí mu totiž ochranný obal proti povětrnostním vlivům a zejména proti extrémnímu mrazu. Pro let navíc plánujeme použít ještě menší model, který testujeme.

Na třetím rameni Dropionu je vidět maketa vysílacího modulu pro stream přímého přenosu. Na první pohled obyčejný váleček ukrývá router a speciální anténu, navrženou odborníky z ČVUT. Oproti finální verzi chybí antény pro rádiový přenos telemetrických dat.

Uvnitř gondoly (Dropionu) bude umístěno 100 takzvaných Stratocoinů. Ty obdrží nálezci kapslí (Stratokešek). Unikátní suvenýr, který vycestuje do výšky přes 30 kilometrů nad zem nebude možné získat žádným jiným způsobem. Stratocoin je obdobou Geocoinu, tedy mince opatřené unikátním kódem - přesnou definici najdete zde.

Uvnitř gondoly (Dropionu) bude umístěno 100 takzvaných Stratocoinů. Ty obdrží...

Jeden z návrhů na Stratocoin.

Návrh Stratocoinů má na svědomí Studio 2D3D. Na Designbloku uvidíte celkem šest návrhů. Později budete moci hlasováním na Technetu sami vybrat finální design.

Pokud se vám projekt Stratocaching líbí, můžete se zdarma registrovat na stránkách Stratocaching.com.

První příležitost vidět na vlastní oči létající model Dropionu s balónem a veškerými technologiemi budete mít na Týdnu vědy od 4. do 8. listopadu na Národní třídě v Praze. Redakce Technet.cz tam bude mít jako již tradičně svůj stánek. 

Stratocaching je projekt serveru Technet.cz a občanského sdružení Žádná věda. Držte nám palce. Jako každý experiment, může i tento dopadnout různě.

Autoři:

Mohlo by vás zajímat: Černobyl

Černobylská havárie se stala 26. dubna 1986 v černobylské jaderné elektrárně na Ukrajině (tehdy část Sovětského svazu). Vzpomínka na tragédii v těchto dnech oživila televizní minisérie Černobyl.

Téma Černobyl v článcích Technet.cz:
Brzda místo plynu a plyn místo brzdy. To byl Černobyl
Havárie neskončí před rokem 2065. Černobyl polyká tuny vody a miliardy eur
Výbuch roztavil beton a tisícitunový poklop létal vzduchem. Černobyl 1986

Nejčtenější

Scéna jako z hororu. Na střeše mrakodrapu vrtule rozsekala cestující

Havárie vrtulníku N619PA na střeše budovy PAN AM 16.5. 1977

Části zdeformované vrtule se do ulic New Yorku řítily jako smrtící neřízené projektily. Vrtulník společnosti New York...

Třímachový zabiják letadlových lodí Suchoj T-4 byl velkým žroutem rublů

Suchoj T-4

Historie letectví se pozoruhodnými stroji jenom hemží. Jedním takovým byl i sovětský bombardér Suchoj T-4. Vznikl pouze...

Osudový omyl. První a poslední přistání proudového letadla v Olomouci

MiG-21F trupového čísla 0618 s nímž v Olomouci tragicky havaroval kadet Omran...

Bylo mu 23 let, když se u Přerova učil létat na vysoce výkonném letounu Mig-21F. Podcenil však zadání úkolu a při...

Kilogram má novou definici. Jeho fyzická podoba ztratila 50 mikrogramů

Kopie originálu kilogram z Paříže v americké laboratoři Sandia. Podobné vzory

Od 20. května začala platit nová definice kilogramu. Ta již nebude mít fyzickou podobu, ale bude odvozená od pevné...

Jarní aktualizace Windows 10 je ke stažení. Microsoft se moc nepředvedl

Světlý motiv v jarní verzi Windows 10  2019

Microsoft uvolnil ke stažení velkou jarní aktualizaci Windows 10. Nečekejte však žádné velké změny. Většina se odehrála...

Další z rubriky

Hodinky, které zachránily astronautům život, když vše ostatní selhalo

Budoucí legenda. Omega Speedmaster za nedlouho těmto hodinkám nikdo neřekne...

Před čtyřiceti devíti lety se ve vesmíru odehrála jedna z nejnapínavějších událostí. Havárie Apolla 13 mohla lehce...

SpaceX chystá ve čtvrtek ostrý start nejvýkonnější rakety Falcon Heavy

Falcon 9 Heavy

Po úspěšném testovacím letu se ve čtvrtek vydá do vesmíru na svou první pracovní misi raketa Falcon Heavy. Na oběžnou...

Raketa Falcon 9 se zásobovací lodí Dragon úspěšně odstartovala k ISS

Start rakety Falcon 9 společnosti SpaceX s lodí Crew Dragon. (2. března 2019)

Společnost SpaceX v sobotu z Floridy úspěšně vyslala raketu Falcon 9 s nákladní lodí Dragon, která nese 2,5 tuny zásob...

Najdete na iDNES.cz