Premium

Získejte všechny články
jen za 49  Kč / 1. měsíc

RNDr. Jiří Grygar exkluzivně pro Technet.cz: Trampoty s Plutem

Vážení čtenáři, Jiří Grygar se stal spolu s Marcelem Grünem další velkou kapacitou, s níž se budete pravidleně setkávat na stránkách Technet.cz. Oba známí popularizátoři vědy a především pak vesmíru budou komentovat nové objevy, vývojové trendy i slavná výročí ve svém oboru. Přejeme vám v jejich společnosti nevšední zážitky.

Jiří Grygar - Astrofyzik Jiří Grygar | foto: Knižní klub-Jovan Dezort

Když se astronomům podařilo v polovině XIX. stol. objevit planetu Neptun na základě teoretické předpovědi, šlo právem o triumf oboru s poetickým názvem nebeská mechanika. Nikdo netušil, že si tím astronomové zadělávají na polízanici, která - doufejme - skončila až letos v srpnu v Praze.

Brzy po objevu Neptunu se ukázalo, že se tato naprosto solidní planeta zhruba sedmnáctkrát hmotnější a téměř čtyřikrát větší než Země mírně odchyluje od předpověděné dráhy - jako by ji gravitačně vychylovala další, dosud neobjevená planeta. Astronomové však už věděli, jak na to; spočítali z těch odchylek, kde se další planeta nejspíš nachází - ale neuspěli. Počítali znovu, výpočty však nebyly jednoznačné, úspěch stále nepřicházel.

Teprve v r. 1930 uspěl outsider - mladý americký pozorovatel Clyde Tombaugh (1906-1997), jenž byl v astronomii samouk, ale zvolil tu nejlepší možnou strategii: systematicky prohlížel celý pás oblohy, do kterého se ostatní planety promítají (zvířetník) a dlouho očekávanou planetu nazvali astronomové Pluto.

Téměř okamžitě však vznikly pochybnosti, zda se Tombaugh opravdu strefil do černého, protože Pluto se v dalekohledu jevil mnohem slabší, než se očekávalo. Nebyl vidět jako kotouček, nýbrž jako bodová hvězda a jeho dráha nebyla kruhová, nýbrž velmi protáhlá (dokonce protínající dráhu Neptunu) a navíc šikmo skloněná k rovině oběhu ostatních planet. Proto sám Tombaugh v přehlídce oblohy dále pokračoval až do r. 1943 a celkem zkontroloval neuvěřitelných 90 milionů hvězd, aniž by nalezl „pořádnou“ planetu. Téměř určitě však vykonal největší přehlídku oblohy očima a jakoby mimochodem nalezl na 2000 planetek, přes 1800 proměnných hvězd a téměř stejné množství galaxií.

Slavný konec Pluta jako planety

Hlavní ránu představě, že Pluto je planeta, zasadil v r. 1978 jiný americký astronom James Christy, když zjistil, že kolem Pluta obíhá měsíc nazvaný Charon. V tu chvíli šlo ze zákonů nebeské mechaniky dobře určitě hmotnost obou těles - ukázalo se, že činí dohromady jen pětinu hmotnosti našeho Měsíce. Zákryty obou těles v letech 1985 - 1990 umožnily spočítat průměr Pluta, který činí jen 70% průměru Měsíce. V r. 1992 další dva američtí astronomové David Jewit a Jane Luuová objevili v prostoru za Neptunem nové těleso o něco menší než Pluto a tím zahájili éru objevů transneptunských těles, kterých dnes astronomové znají už přes tisíc.

Bylo tak naprosto jasné, že Pluto je prostě jedním z největších těles pásu transneptunských objektů, jehož existenci předpověděli Angličan Kenneth Edgeworth a Američan Gerard Kuiper už v polovině XX. stol. Konečně v r. 2003 skupina amerických odborníků pod vedením Michaela Browna nalezla v transneptunském pásu těleso o něco větší než Pluto, a to byla ta pověstná kapka, kterou číše trpělivosti přetekla: po velmi emotivní debatě světových astronomů na pražském astronomickém kongresu byla přijata definice planet sluneční soustavy, která zařadila Pluta tam, kam měl patřit od počátku: mezi trpasličí planety v Edgeworthově-Kuiperově pásu.

Nic to přirozeně nezměnilo na významu objevu Pluta Tombaughem - aniž to kdo tušil, stal se Tombaugh fakticky objevitelem nové složky čím dál tím komplexnější sluneční soustavy. Historie plná omylů tak má svůj happyend: naše vědomosti o docela blízkém vesmíru se významně prohloubily.

RNDr. Jiří Grygar, CSc. se narodil 17. března 1936 v polské obci Dziewietlice, studoval fyziku a astronomii na Přírodovědecké fakultě Masarykovy univerzity v Brně a na Matematicko-fyzikální fakultě Univerzity Karlovy. Začínal výzkumem vývoje hvězd a hvězdných soustav v Astronomickém ústavu ČSAV v Ondřejově. Poté přešel do Fyzikálního ústavu AV ČR, kde se nyní zabývá otázkami částicové fyziky. RNDr. Jiří Grygar stál u zrodu Evropské astronomické společnosti a má dokonce svou planetku: č. 3336 "Grygar". Mimo jiné byl v roce 1996 oceněn cenou Kalinga organizace UNESCO za popularizaci vědy.

Autor:
  • Nejčtenější

Za celosvětový kolaps IT systémů může nečekaně absurdní chyba

Nepovedená aktualizace bezpečnostního softwaru společnosti Crowdstrike způsobila pád počítačů a serverů s operačním systémem Windows do „modré obrazovky smrti“. Ani po restartu se nespustí. Některé...

19. července 2024  11:01,  aktualizováno  18:52

Uvězněni na vesmírné stanici. Boeing neví, kdy vrátí posádku zpět na Zemi

První testovací let nové vesmírné lodi Boeing Starliner CST-100 s posádkou neprobíhá tak, jak měl její výrobce spolu s NASA naplánováno. Cesta dvou astronautů na ISS a zpět měla původně trvat...

26. července 2024  12:59

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

OBRAZEM: Jugoslávské karavany byly zcela jiný level než ty z NDR, PLR a ČSSR

V roce 1965 se ve slovinském městě Novo Mesto začala psát historie továrně vyráběných jugoslávských a následně slovinských karavanů. Tak vznikla značka Adria, jejíž život se potom přenesl přes rozpad...

23. července 2024

Mistr vedlejších rolí Krška hrál geniálně alkoholiky a muže zlomených osudů

Herec Vladimír Krška, který se narodil před 100 lety, byl téměř čtyři desítky let členem souboru pražského Divadla na Vinohradech. Na jeho scéně vytvořil na osmdesát rolí.

22. července 2024

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

KVÍZ: Výlet do století páry. Poznáte, v jaké dnešní zemi jste?

V následujícím kvízu se podíváme na zajímavá místa zachycená na fotografiích v devatenáctém století. Úkolem je poznat, v jaké dnešní zemi se dané místo či objekt nachází.

26. července 2024

Možná jsme na Marsu našli dávný život, hlásí NASA. Nález potvrdí až na Zemi

Robotické vozítko Perseverance amerického Národního úřadu pro letectví a vesmír (NASA) našlo na Marsu kus horniny, který by mohl obsahovat zkamenělé mikroby. Jde o další významný krok v hledání...

27. července 2024  10:34

Konečná československá bilance z Paříže před 100 lety: 10 medailí a první zlato

Hry VIII. letní olympiády v Paříži, které skončily před 100 lety, 27. července 1924, potvrdily velký rozmach olympijského hnutí.

27. července 2024

První tryskový dopravní letoun de Havilland DH106 Comet vzlétl před 75 lety

První proudový dopravní letoun de Havilland DH106 Comet se poprvé dostal do vzduchu 27. července 1949. O necelé tři roky později už začal pracovat v běžném provozu, avšak konstrukční chyba znamenala...

27. července 2024

Uvězněni na vesmírné stanici. Boeing neví, kdy vrátí posádku zpět na Zemi

První testovací let nové vesmírné lodi Boeing Starliner CST-100 s posádkou neprobíhá tak, jak měl její výrobce spolu s NASA naplánováno. Cesta dvou astronautů na ISS a zpět měla původně trvat...

26. července 2024  12:59

Jak správně ochránit děti před úžehem? Omezte nosítka i šátky
Jak správně ochránit děti před úžehem? Omezte nosítka i šátky

Úžeh je přehřátí organismu, ke kterému dochází při nadměrnému vystavení těla přímému slunečnímu záření. Nejčastěji se projevuje malátností, bolestí...

Můj syn Xavier zemřel, říká Musk o transgender dceři. A chce zničit „virus woke“

Miliardář Elon Musk tvrdí, že byl podveden, když dovolil svému synovi stát se transgender ženou. V rozhovoru s...

Ruská kráska Sofja Lebeděva šla donaha v seriálu Vikingové: Valhalla

Bývalá gymnastka Sofja Lebeděva (30) potěšila fanoušky seriálu Vikingové: Valhalla, když se v jedné ze scén nového dílu...

Sto tun obilí za hodinu. Na Hané mají výjimečný kombajn, jeden z patnácti na světě

Až sto tun obilí dokáže za hodinu sklidit nový kombajn CR11 firmy New Holland, který vyjel do obilných lánů v okolí...

Rozvádím se, oznámila dubajská princezna na Instagramu manželovi a jeho milenkám

Dubajská princezna Mahra (30) a její manžel šejk Mana Bin Mohammed Al Maktúm (25) se po loňské svatbě rozvádí. Dcera...

Olympiáda je festival sexu pro sportovce, potvrzují bývalí účastníci

Olympijská vesnice mi dala za dva týdny víc sexu než zbytek mého života, tvrdí bývalý olympionik Matthew Syed....