Premium

Získejte všechny články mimořádně
jen za 49 Kč/3 měsíce

Příští rok vyletí nová česká družice. Práci s ní si mohou vyzkoušet školy

Již příští rok by se měl do volného kosmu vydat nanosatelit, který vyšle česká platforma Planetum, jež sdružuje Planetárium Praha, hvězdárnu Ďáblice a Štefánikovu hvězdárnu. Významný podíl na vývoji a výrobě mají také Výzkumný a zkušební letecký ústav (VZLU) a český startup Spacemanic.
Jak vypadá vnitřek CubeSatu formátu 1U, můžete vidět u předchozího projektu, na...

Jak vypadá vnitřek CubeSatu formátu 1U, můžete vidět u předchozího projektu, na kterém startup Spacemanic pracoval. | foto: Spacemanic

Do vesmíru by se podle současných plánů měl 28. června 2022 vydat již desátý satelit s rodokmenem z Česka, potažmo Československa. Na oběžnou dráhu jej má vynést raketa Falcon 9 společnosti SpaceX. Družice Planetum1 patří sice do kategorie těch nejmenších (10 × 10 × 10 cm), která je označován jako CubeSat 1U, ale zato s ním má Planetum poměrně velké plány.

Nový satelit z Česka Planetum1 bude CubeSat ve formátu 1U, který pro sdružení pražských hvězdáren a planetária vyrábí startup Spacematic.

Nebude totiž jen pro jeho vlastní účely a výzkum, ale má sloužit  pro všeobecnou popularizaci a výuku, jejímž cílem je nadchnout nejen budoucí generaci odborníků, kteří se budou věnovat dobývání a průzkumu kosmického prostoru. 

„Řídicí centrum v pražském planetáriu bude otevřeno pro školní exkurze a workshopy, během kterých se středoškolští studenti, ale i žáci posledních ročníků základních škol, seznámí s jednotlivými odvětvími kosmického průmyslu. S družicí budou moci přímo komunikovat a získávat data o průběhu letu či pořizovat snímky z oběžné dráhy. Pro vysokoškoláky bude k dispozici prostor pro spolupráci v rámci bakalářských či diplomových prací. Cílem je nejen vzdělávání žáků a studentů, ale také přitáhnutí pozornosti pedagogů,“ vysvětlují zástupci Planeta.

Czechoslovak Made

Družice vznikla ve spolupráci se Slovensko-Českým startupem Spacemanic, který ji pro organizaci z větší části připraví. S prací začal s největší pravděpodobností letos v dubnu.

Rám budoucí malé družice Planetum1

„Role Spacemanic v tomto projektu spočívá v poskytování kompletní nanosatelitní platformy včetně palubního počítače, napájecí jednotky, solárních panelů, UHF a VHF transceiverů, řešení pozemní stanice atd. Spacemanic bude mít navíc na starosti návrh, integraci, přípravu na start a startovací kampaň,“ popisuje firma svůj podíl. 

Většinu těchto komponent již firma vyzkoušela při vypuštění dřívějších nanosatelitů, které připravila pro jiné zákazníky, takže jejich funkčnost je již ověřena.

Planetum1 však bude mít jednu unikátní vlastnost, kvůli které bylo zapotřebí oslovit VZLU. „Díky aktivnímu systému orientace, který umožní natáčení družice, a tak i nastavení kamery s přesností lepší než 1,5 stupně, bude Planetum1 nejlépe prostorově orientovaným 1U satelitem na světě,“ popisují tuto funkci Jakub Rozehnal a Jan Spratek z Planeta.

Vedle snímání povrchu Země bude nanosatelit komunikovat s řídicím střediskem prostřednictvím radiového signálu na radioamatérských frekvencích. Toto vysílání tak bude schopen zachytit kdokoli s patřičnou výbavou.

„Družice bude rovněž vybavena zařízením na měření magnetického pole Země. Magnetometr bude na výklopném rameni, které se po vypuštění družice uvolní tak, aby bylo měření co nejméně ovlivňováno elektromagnetickým šumem palubních přístrojů. Senzory na palubě tak umožní měření základních fyzikálních parametrů blízkého kosmického prostředí,“ připomínají další schopnosti družice odborníci z Planeta. 

Pokud se vše povede podle plánů, pak bude příští léto družice po přibližně osmiminutovém letu na raketovém nosiči vypuštěna spolu s dalším nákladem.

„Poté, co budou ověřeny parametry dráhy, se z deployeru postupně uvolní družice do volného kosmického prostoru. Družice bude obíhat přibližně 550 km nad povrchem Země (to je asi o 100 až 200 km výš než Mezinárodní kosmická stanice ISS) s periodou 90 minut rychlostí téměř 28 000 kilometrů za hodinu (7,9 km/s). Při této rychlosti by družice překonala vzdálenost mezi Prahou a Brnem za pouhých 20 sekund,“ popisují parametry letu odborníci z Planeta.

Nanosatelit se bude vypouštět na tzv. heliosynchronní dráhu, kde se bude pohybovat mezi póly planety tak, že nevybočí z oblasti, kam svítí Slunce, a bude tak mít neustále osvětleny své solární panely. Jakub Rozehnal a Jan Spratek to vysvětlují tak, že se Planetum1 bude pohybovat mezi póly Země, aby byl nad osvětlenou stranou zemského povrchu, ale zároveň relativně blízko terminátoru, tedy rozhraní světla a stínu. Než družice doputuje od jednoho pólu k druhému, posune se na opačné straně terminátor tak, že družice bude opět přelétat nad osvětleným povrchem.

Družice přitom bude mít sklon přibližně 98 stupňů vůči zemskému rovníku.

Autor:
  • Nejčtenější

Sověti neuměli zkonstruovat těžký tank. Pomohl jim až německý inženýr

v diskusi je 51 příspěvků

19. května 2024

Když je řeč o sovětských těžkých tancích, výčet zpravidla začíná pětivěžovým typem T-35. Jenže...

Nejzajímavější sluchátka na trhu? Novinka Sonosu je první svého druhu

v diskusi je 17 příspěvků

21. května 2024

Úderem patnácté hodiny skončilo embargo na první sluchátka společnosti Sonos, které po krátkém...

{NADPIS}

{LABEL} {POPISEK}

Panasonic překvapil, jeden opuštěný operační systém nahradily dva nové

v diskusi je 15 příspěvků

17. května 2024

Düsseldorf (Od zpravodaje Technet.cz) Když odhlédneme od kvality zobrazovacího panelu a obvodů zpracovávajících obraz, je operační systém...

Rusko vypustilo družici schopnou sledovat a ničit jiné satelity, míní Američané

v diskusi je 52 příspěvků

22. května 2024  8:30

Rusko 16. května vypustilo satelit, o němž se americké zpravodajské služby domnívají, že je to...

{NADPIS}

{LABEL} {POPISEK}

Kennedy ho vybral jako prvního černocha. Do vesmíru letěl až teď, v 90 letech

v diskusi je 16 příspěvků

21. května 2024  7:42

Do vesmíru ho vybral jako prvního černošského adepta už prezident John Kennedy. Na svůj let ale...

Bezpečné přihlašování je důležité. Vyzkoušet můžete tři známé aplikace

v diskusi jsou 3 příspěvky

23. května 2024

V dnešním digitálním světě se již téměř neobejdeme bez systému umožňujícího prokázat se...

Paleontolog: Dinosauři byli chytří jako opice. Stavěli pasti, předávali si kulturu

v diskusi jsou 2 příspěvky

23. května 2024

Premium Paleontolog Štěpán Pícha je odborným garantem Dinosauria Museum Prague. Plochu o velikosti menšího...

Rusko vypustilo družici schopnou sledovat a ničit jiné satelity, míní Američané

v diskusi je 52 příspěvků

22. května 2024  8:30

Rusko 16. května vypustilo satelit, o němž se americké zpravodajské služby domnívají, že je to...

Vědci zkoumají, jaký šum nám nejvíce prospívá. Místo bílého nastupuje růžový

v diskusi nejsou příspěvky

22. května 2024

Premium S pojmem bílý šum se patrně setkala většina z nás. Někteří slyšeli i o dalších barvách šumu, o čemž...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Nejhorší noční můra, řekla žena, která v botě syna objevila cizí AirTag

Mého syna někdo sleduje. S takovým pocitem několik týdnů žila žena z Floridy poté, co na svůj iPhone začala dostávat...

Párkům odzvonilo. Podnikatel lije do rohlíků svíčkovou a dobývá benzinky

Na pracovních cestách se podnikatel v gastronomii Lukáš Nádvorník přejedl párků v rohlíku. Napadlo ho, že by do pečiva...

Anální sex je výzva. Nejvíc tabu je však v Česku jiná praktika, říká průzkum

Erotické hračky nepředstavují podezřelou exotiku, v ložnicích jsou jako doma. Ostatně jako masturbace. I orální sex....

Svěrák se na mě nedíval jen jako na hezkou buchtu, říká Radka Pavlovčinová

Jan Svěrák ji vidí jako robotku. Radka Pavlovčinová v nové hře filmového a teď už i divadelního režiséra hraje umělou...

Klavírista Petr Malásek si zlomil obě ruce. Mohlo to dopadnout hůř, říká

Klavírista Petr Malásek (59) spadl z kola a zlomil si obě ruce. V pořadu 7 pádů Honzy Dědka popsal nehodu i jaká je...