Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Odepsaná vesmírná loď Orion se nakonec vydá k asteroidu

Americká NASA oznámila, že plánuje vyvinout novou kosmickou loď. Nejdříve poslouží jako záchranná loď u Mezinárodní kosmické stanice. V budoucnu s ní plánuje misi na asteroid, na který nejdříve vyšle bezpilotní sondu.

Na základě Orionu vyvinutý prostředek MPCV v představě ilustrátora nad Marsem | foto: NASA

V roce 2004 vyhlásil tehdejší prezident George Bush mladší program Constellation, návrat lidí na Měsíc a později let na Mars. Krátce nato se začala vyvíjet nová kosmická loď Orion, rakety Ares a řada dalších zařízení.

Když před rokem prezident Barack Obama program Constellation zrušil, dotklo se to všech prostředků, které se v rámci něho vyvíjely, tedy kosmických lodí i raket. NASA místo toho má více spoléhat na soukromé společnosti, které zajistí dopravu nákladů a časem i posádek na Mezinárodní kosmické stanici (ISS). 

Test bezpečnostního systému lodi Orion (a nyní i MPCV), který astronauty katapultuje v případě potíží při startu.

Nicméně v rámci programu Constellation vznikala kosmická loď Orion určená pro lety na Mezinárodní kosmickou stanici a v budoucnu právě pro návrat na Měsíc. Byla by pochopitelně škoda s šest let trvajícím vývojem přestat, jenže NASA už o loď Orion neměla žádný zájem. Snad kromě využití jako záchranné lodi pro stanici ISS. Ale vyvinout novou kosmickou loď jen pro takové použití je neodůvodnitelný luxus.

Přejmenovaný Orion si najde nový cíl

I přes zdánlivý nezájem se ale výrobce Orionu, společnost Lockheed Martin, rozhodla ve vývoji pokračovat. Rozhodnutí se nakonec vyplatilo. Americká kosmická agentura NASA na konci května oznámila, že s lodí počítá pro delší mise například k asteroidům. (A platí i, že bude použita jako záchranný modul u ISS.)

Stroj dostal nové označení Multi-Purpose Crew Vehicle (zkráceně MPCV, česky Víceúčelový dopravní prostředek pro posádku). S prvním startem se počítá už na rok 2016.

Samotná loď má maximální průměr ve spodní části konstrukce 5 metrů. Je tedy o 1,1 metru širší než velitelský modul kosmických lodí Apollo, které létaly k Měsíci. Do kabiny o prostoru 8,95 m3 se vejde čtveřice kosmonautů. V něm bude také posádka trávit veškerý čas (pokud se k němu nepřipojí další kosmická loď).

Pozemní zkouška motorů původního Orionu

K asteroidu v roce 2025, o 5 let později na Mars

Pilotovaná loď by se k asteroidu mohla vydat v roce 2025. Délka mise ani cíl prozatím nejsou známy. Můžeme však předpokládat, že půjde o měsíce. Základní provedení kosmické lodi MPCV sice dovoluje "jen" 21 dnů dlouhé mise, ale lze je prodloužit pomocí přídavných modulů. Výhledově se hovoří také o misi na Mars, která by mohla následovat se stejnou komickou lodí už po roce 2030. S návratem na Měsíc se v souvislosti s touto lodí nepočítá.

NASA se bude moci zřejmě spolehnout na to, že dění na oběžné dráze přeberou soukromé společnosti a sama se bude věnovat technologicky náročnějším a zajímavějším misím. Například společnost SpaceX plánuje zásobovat Mezinárodní kosmickou stanici loděmi Dragon už tento rok a vypsán je také program pro zajišťování výměn posádek. Návrat na Měsíc tak NASA může přenechat právě těmto společnostem, zatímco sama bude létat do meziplanetárního prostoru. Jestli to tak opravdu bude, ukáže ale až budoucnost.

Co pak, až tam budeme?

Až (a jestli) v upraveném Orionu lidé jednou k asteroidům dorazí, bude před nimi stát jeden obtížný úkol: přistání. Hlavní potíže s sebou přináší zanedbatelná hmotnost, a tedy i gravitace těchto těles.

MPCV v tovární hale výrobce, firmy Lockheed Martin

Pokud by tak chtěla kosmická loď přistát, musela by se ukotvit. Pohyb astronautů po jejím povrchu by byl ještě složitější a v úvahu připadá použití sítí, raketových batohů nebo metod podobných těm z horolezectví. Astronauti by tak mohli po asteroidu doslova šplhat, zatímco modul kosmické lodi by se pohyboval v jeho blízkostí.

Na asteroidu nemusí posádka přistát. Astronauti se mohou jen přiblížit a uskutečnit výstup do volného prostoru nebo vzorky odebrat robotickým ramenem.

NASA hledá nejlepší řešení problému přistání na malých tělesech v rámci projektu NEEMO (NASA Extreme Environment Mission Operation), jehož úkolem je najít a například pod mořskou hladinou vyzkoušet metody, které by umožňovaly přistání a pohyb po asteroidu.

Potápění dovoluje nejlépe simulovat beztížný stav. Trénink v bazénu přitom není žádnou novinkou. Běžně jej například podstupují astronauti, kteří pak provádí výstupy z Mezinárodní kosmické stanice. První, kdo si podobnosti potápění a beztížného stavu všiml, byl astronaut s českými předky Eugene Cernan. Po svém první výstupu do volného prostoru prohlásil, že se cítil jako ve vodě a nápad byl na světě.

Robot vyrazí napřed

Ještě před lidmi se k asteroidu vypraví v roce 2016 kosmická sonda Origins-Spectral Interpretation-Resource Identification-Security-Regolith Explorer (zkráceně OSIRIS-REx), která jistě ještě dostane nějaký přívětivější název.

Má jít o první americkou sondu, jejímž úkolem bude odběr vzorků z asteroidu a jejich doprava zpět na Zemi. Tedy totéž, co se poprvé povedlo Japoncům se sondou Hayabusa, která úspěšně přistála v létě minulého roku. Američané ovšem na rozdíl od Japonců použijí k odběru horniny robotické rameno.

NASA už dokonce vybrala cíl: asteroid 1999 RQ36 o velikosti zhruba pěti fotbalových hřišť. Podle plánů sonda doletí k asteroidu v roce 2020 a o tři roky později se vrátí na Zem přistávací pouzdro se vzorky. Cena mise by neměla překročit 800 milionů dolarů.

Výzkum asteroidů je do budoucna velmi perspektivní oblastí, jelikož můžeme zjistit mnoho informací nejen o těchto tělesech, ale také o vzniku sluneční soustavy, potažmo života. Navíc blízkozemní asteroidy představují pro naši civilizaci poměrně velké riziko.

Autor:
  • Nejčtenější

Zázrak! NASA po pěti měsících obdržela od sondy Voyager smysluplnou zprávu

v diskusi je 172 příspěvků

23. dubna 2024  13:37

Když se v únoru letošního roku stále nedařilo navázat smysluplnou komunikaci s jedním z...

Herečce Slávce Budínové by bylo 100 let. Zemřela opuštěná, bez zájmu veřejnosti

v diskusi je 29 příspěvků

21. dubna 2024

Před 100 lety, 21. dubna 1924, se v Ostravě narodila známá česká herečka Slávka Budínová.

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Unikátní exkurze. Nahlédněte do francouzské jaderné ponorky před vyplutím

v diskusi je 16 příspěvků

20. dubna 2024

Není obvyklé, aby reportéři mohli nahlédnout do jaderné ponorky v aktivní službě. Agentura AP nyní...

Proč umělá inteligence lže a proč kvůli ní zhloupneme. Počítačový expert vypráví

v diskusi je 17 příspěvků

22. dubna 2024

Premium Zatímco průmyslová revoluce zaváděla masivní využití strojů, které nahradily lidské svaly, nyní...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Byla to druhá nejjasnější hvězda. V budoucnu může svítit jako druhý Měsíc

v diskusi je 17 příspěvků

21. dubna 2024

Velmi neobvyklá hvězda éta Carinae v devatenáctém století náhle zjasnila a stala se druhou...

Pomník Jana Žižky na Vítkově vznikal skoro 30 let

v diskusi je 1 příspěvek

27. dubna 2024

27. dubna 1924 zahájil Spolek pro zbudování pomníku Jana Žižky na Žižkově veřejnou sbírku na jeho...

Přistávat s vrtulníkem je jako balancovat na míči a zůstat při tom něžný

v diskusi nejsou příspěvky

27. dubna 2024

Mysli na to, že při záchraně druhých nesmíš sebe ani nikoho jiného ohrozit. Tak zněla jedna z...

Učili jsme se od alpských záchranářů, líčí pilot počátky letecké záchranky

v diskusi jsou 3 příspěvky

26. dubna 2024

Exkluzivně Za kniplem vrtulníku strávil přes 9 250 hodin. Stál u zrodu letecké záchranné služby, létal s...

Sphere jako osmý div světa? Zábavní komplex ve Vegas je technologický zážitek

v diskusi je 17 příspěvků

25. dubna 2024

Uvidíte v ní famózní obraz s nejvyšším rozlišením na světě, do uší zahraje sto šedesát tisíc...

Bývalý fitness trenér Kavalír zrušil asistovanou sebevraždu, manželka je těhotná

Bývalý fitness trenér Jan Kavalír (33) trpí osmým rokem amyotrofickou laterální sklerózou. 19. dubna tohoto roku měl ve...

Herečka Hunter Schaferová potvrdila románek se španělskou zpěvačkou

Americká herečka Hunter Schaferová potvrdila domněnky mnoha jejích fanoušků. A to sice, že před pěti lety opravdu...

Tenistka Markéta Vondroušová se po necelých dvou letech manželství rozvádí

Sedmá hráčka světa a aktuální vítězka nejprestižnějšího turnaje světa Wimbledonu, tenistka Markéta Vondroušová (24), se...

Horňáci versus dolňáci. Víme, čemu muži dávají přednost, a je to překvapení

Ženské tělo je pro muže celkově velmi atraktivní a nabízí jejich očím mnoho zajímavých partií. Největší pozornosti se...

Za vytlačení z linky do Brna musí Student Agency zaplatit náhradu 21 milionů

Společnost Student Agency provozující autobusy a vlaky pod označením RegioJet musí zaplatit bývalému konkurentovi 21...