ilustrační snímek

ilustrační snímek | foto: Jiří Benák, iDNES.cz

NASA o rok odložila mise Artemis. Na Měsíci přistanou nejdřív za dva roky

  • 10
Americký Národní úřad pro letectví a vesmír (NASA) o rok odložil mise Artemis II a Artemis III, které měly s posádkou zamířit k Měsíci a poprvé na něm od konce programu Apollo v roce 1972 přistát. V úterý to oznámil šéf úřadu Bill Nelson.

Artemis II měla na konci letošního roku s posádkou kopírovat trajektorii první mise, která v prosinci 2022 přirozenou zemskou družici obletěla. V rámci mise Artemis III měli na Měsíci přistát dva astronauti.

„Upravujeme náš harmonogram, přičemž Artemis II plánujeme uskutečnit v září 2025 a Artemis III v září 2026,“ uvedl Nelson.

Oznámení NASA učinila sotva hodinu poté, co soukromá společnost z Pittsburghu Astrobotic Technology upustila od vlastního pokusu dosáhnout Měsíce. Modul bez posádky zaznamenal problémy s únikem paliva a pohonnými systémy, což vyloučilo možnost měkkého přistání.

Česko je v dohodách Artemis. Našeho astronauta však na Měsíci nečekejte

Agentura AP připomněla, že NASA se v rámci programu Artemis spoléhá do značné míry na soukromé společnosti. Lunární přistávací modul si úřad objednal u firmy SpaceX, která loni dvakrát provedla testovací let s kosmickou lodí Starship a nosnou raketou Super Heavy, přičemž právě modifikovaná verze Starship má dopravit dva astronauty na povrch Měsíce. Oba testy skončily explozí.

Představitelka Space X Jessica Jensenová v úterý podle agentury Bloomberg novinářům sdělila, že společnost plánuje třetí integrovaný testovací let Starship a SuperHeavy na letošní únor.

Další potenciální překážku představuje vývoj skafandrů pro lunární výstup. Obleky připravuje společnost Axiom Space. Podle agentury Reuters mezi důvody odkladu misí patří i problémy s tepelným štítem či elektrickými systémy modulu Orion.

Vesmír nosí Pradu. Astronautům navrhne skafandry luxusní italská značka

NASA má za sebou zatím jeden let programu Artemis. Modul Orion v listopadu 2022 odstartoval bez posádky z mysu Canaveral a po necelém měsíci, kdy obletěl kolem Měsíce, dopadl do Tichého oceánu. Stejný typ modulu astronauti využijí i k letu na Měsíc a zpět, přičemž se na lunární orbitě spojí s lodí Starship, která je snese na měsíční povrch.

Starship bude muset po startu před cestou k Měsíci na oběžné dráze Země doplnit palivo, což SpaceX plánuje provést pomocí orbitálního skladu. Jde o další klíčový prvek programu, který zatím ve fázi vývoje. Jensenová v úterý nicméně odmítla, že by se jednalo o překážku – SpaceX podle ní podobné dokovací operace v kosmu předvedla už se svou kosmickou lodí Crew Dragon.

Program Artemis se dlouhodobě potýká s odklady, což jeho náklady zvýšilo o miliardy dolarů. Americká vláda předpokládá, že celkové náklady na program se do roku 2025 vyšplhají na 93 miliard dolarů (přes dva biliony korun), píše AP.

,