Do vesmíru vzletí družice veliká jako poštovní známka

  14:00aktualizováno  14:00
Na palubě raketoplánu Endeavour je i trojice satelitů, které se vejdou do dlaně a jsou jen o něco větší než poštovní známka. Autoři doufají, že by mohly být ukázkou nového trendu miniaturizace v kosmonautice.

Srovnání mikrosatelitu Sprite s americkým deseticentem | foto: Mason A. Peck

Nejmenší družice v historii kosmonautiky se podívají do vesmíru při posledním letu raketoplánu Endeavour. Tři exempláře satelitu Sprite, jak se jmenují, vysílají na let jejich tvůrci z Cornellovy univerzity v USA.

Prototypy mají sloužit především při ověřování možností komunikace "mikrosatelitů" s pozemním střediskem na Zemi a jejich odolnosti vůči dlouhodobému působení vesmírných vlivů. Ničivému kosmickému záření by měly být vystaveny několik let.

V dlani se ztratí. Co v kosmu?

Družice Sprite (anglicky skřítek nebo obdoba českého šotka) mají tvar čtverce o délce strany 17 milimetrů, a jsou tenčí než běžně používané paměťové karty.

Zmenšení se podařilo dosáhnout zejména omezením vybavení na nutné minimum. Chybí anténa, stabilizační systémy, samostatné solární panely a užitečné zařízení. Energii by měly dodávat solární články umístěné přímo na desce satelitu.

Sami tvůrci družice se netají tím, že je inspirovala současná úroveň miniaturizace a možnosti běžně dostupných mobilních zařízení. Zařízení jsou vybavena jen jediným čipem, který se u prototypu stará pouze o komunikaci. Není divu, že sami vědci hovoří o "čipovém" satelitu. V praxi použitelné miniaturní družice na čipu by tak mohly být o něco větší, cílem totiž není postavit v praxi rovnou použitelnou platformu, ale ověřit možnosti současných technologií a posunout je zase o něco dále.

Proto se budou i detaily fungování každé vysílané mikrodružice poněkud lišit. Společné mají to, že nemají žádné pracovní úkoly, kromě jediného: vydržet. Jak říká vedoucí vývoje Mason Pack, základní otázkou je, jak dlouho bude schopné zařízení pracovat. V kosmickém prostoru totiž není elektronika chráněná před kosmickým zářením. Z tohoto důvodu je většina na zemi používaných elektrotechnických zařízení na družicích nepoužitelná.

Malé a roztomilé: ale co s nimi?

Podle vědců lze miniaturní družice využít jak na oběžné dráze Země, tak pro průzkum jiných planet sluneční soustavy. Družice by bylo k nim možné vypouštět v celých rojích. Jediné místo by se pak dalo sledovat z různých úhlů. V úvahu přichází také možnost vypouštět k planetám či planetkám větší množství takových družic na dráhy pod různým sklonem. Každá by pak poskytovala jiný úhel pohledu.

Velkou výhodou řešení by měla být cena. Družice malých rozměrů se dají totiž vypouštět za velmi příhodné ceny. Dokumentují to již dnes oblíbené malé družice Cubesat. Ty se těší velké popularitě u studentských týmů na univerzitách či skupinek nadšenců a polo-profesionálů, kteří si chtějí postavit svou vlastní družici.

Jde o standardizované "krychle" se stranou o délce deset centimetrů a hmotnosti jednoho kilogramu (tedy podstatně větší než plánované Sprite). Do daného prostoru si mohou týmy vyvinout vlastní zařízení nebo systémy. Kdo má více peněz, může zkombinovat několik "krychlí" do jedné větší družice.

Jeden Cubesat se na oběžnou dráhu dostane za velmi nízkou cenu. Často se do kosmu dostanou jako sekundární náklad po boku větších a těžších družic, jejichž vynesení zaplatí většinu nákladů na start.

Sprite by mohl představovat ještě levnější a v mnoha ohledech zajímavou alternativu podobných levných satelitů. Časem by si v rojích možná mohl troufnout i na větší úkoly. Zatím byl vyroben jen ve třech prototypech, které při své poslední misi vynese raketoplán Endeavour na Mezinárodní kosmickou stanici. Mikrodružice nebudou poletovat v kosmu samostatně, skončí na paletě MISSE-8 u stanice ISS.

Důvod je jasný: paleta se za několik let vrátí na zem. Vědci tak budou moci v laboratoři ověřit míru poškození elektroniky a další důsledky vlivu kosmického prostředí.

Autor:

Mohlo by vás zajímat: Černobyl

Černobylská havárie se stala 26. dubna 1986 v černobylské jaderné elektrárně na Ukrajině (tehdy část Sovětského svazu). Vzpomínka na tragédii v těchto dnech oživila televizní minisérie Černobyl.

Téma Černobyl v článcích Technet.cz:
Brzda místo plynu a plyn místo brzdy. To byl Černobyl
Havárie neskončí před rokem 2065. Černobyl polyká tuny vody a miliardy eur
Výbuch roztavil beton a tisícitunový poklop létal vzduchem. Černobyl 1986

Nejčtenější

Scéna jako z hororu. Na střeše mrakodrapu vrtule rozsekala cestující

Havárie vrtulníku N619PA na střeše budovy PAN AM 16.5. 1977

Části zdeformované vrtule se do ulic New Yorku řítily jako smrtící neřízené projektily. Vrtulník společnosti New York...

Třímachový zabiják letadlových lodí Suchoj T-4 byl velkým žroutem rublů

Suchoj T-4

Historie letectví se pozoruhodnými stroji jenom hemží. Jedním takovým byl i sovětský bombardér Suchoj T-4. Vznikl pouze...

Osudový omyl. První a poslední přistání proudového letadla v Olomouci

MiG-21F trupového čísla 0618 s nímž v Olomouci tragicky havaroval kadet Omran...

Bylo mu 23 let, když se u Přerova učil létat na vysoce výkonném letounu Mig-21F. Podcenil však zadání úkolu a při...

Kilogram má novou definici. Jeho fyzická podoba ztratila 50 mikrogramů

Kopie originálu kilogram z Paříže v americké laboratoři Sandia. Podobné vzory

Od 20. května začala platit nová definice kilogramu. Ta již nebude mít fyzickou podobu, ale bude odvozená od pevné...

Jarní aktualizace Windows 10 je ke stažení. Microsoft se moc nepředvedl

Světlý motiv v jarní verzi Windows 10  2019

Microsoft uvolnil ke stažení velkou jarní aktualizaci Windows 10. Nečekejte však žádné velké změny. Většina se odehrála...

Další z rubriky

SpaceX chystá ve čtvrtek ostrý start nejvýkonnější rakety Falcon Heavy

Falcon 9 Heavy

Po úspěšném testovacím letu se ve čtvrtek vydá do vesmíru na svou první pracovní misi raketa Falcon Heavy. Na oběžnou...

Američané chtějí dostat na Měsíc první ženu a pak odsud létat k Marsu

Americký astronaut Edgar Mitchell byl šestým člověkem na Měsíci a jedním z...

První žena, která stane na povrchu Měsíce, bude Američanka. Alespoň to plánuje NASA, která chce člověka na našeho...

Indií rozstřelený satelit může ohrožovat ISS, tvrdí NASA

Flotila indických raket

Indie se stala čtvrtou zemí, které se podařilo střelou zničit satelit na oběžné dráze. Tato demonstrace schopností však...

Najdete na iDNES.cz