Premium

Získejte všechny články
jen za 49  Kč / 1. měsíc

Po 40 letech máme novou a krásnou fotku Země. Pokochejte se

  0:08
V dnešní době se nový snímek Země z oběžné dráhy může zdát jako zcela banální záležitost, na kterou nemá smysl plýtvat „inkoustem“. Ale fotografie, kterou NASA zveřejnila tento týden, si krátkou zmínku zaslouží. Je to po 40 letech první portrét Země z ideálního místa a v ideálním světle.

První snímek Země z paluby satelitu DSCOVR | foto: NASA

Málokdo z nás si uvědomuje, že snímky Země, které vídáme kolem sebe, jsou buď jen jedna jediná fotografie nebo komplikovaná koláž. Pokud nejde o složeninu, jde o tzv. „Modrou skleněnku“ pořízenou z paluby Apolla 17 už v roce 1972. Úspěšnou „obchodní značku“ NASA používá i pro průběžně aktualizovanou řadu skládaných fotografií Země, ty však vznikají kombinací mnoha snímků, vybraných mimo jiné i tak, aby ve výsledném obrázku bylo co nejméně mraků. Výhodou je alespoň to, že jejich rozlišení se postupně zvyšovalo na úroveň zhruba půl kilometru na pixel.

"Modrá skleněnka", verze 2012

Důvod je ten, že takhle dokonalý snímek se dá pořídit jenom s vhodným vybavením a za vhodných podmínek. Za prvé musíte být od Země dost daleko. Z nízké oběžné dráhy (třeba z paluby ISS pouhých 400 kilometrů nad Zemí) celou polokouli do objektivu nedostanete. Není to úplně možné ani z geostacionární dráhy cca 36 tisíc kilometrů na naší planetou, kde sídlí například velké telekomunikační satelity, které visí fyzikálními silami ukotvené nad jediným místem zemského povrchu. Ostatně ani nebývají ani vybaveny kamerami zaměřenými na Zemi, protože na nějaké smysluplné sledování povrchu planety jsou příliš daleko.

Zbývají tak vlastně jen sondy směřující dále od Země, ale ty buď nemají vhodné kamery, neprolétají vhodným místem (pro pořízení podobného snímku musí být fotograf přesně mezi Sluncem a Zemí) nebo obojí.

Výjimek je jen pár a kromě zmiňovaného Apolla 17 mezi ně patří sonda nazvaná Deep Space Climate Observatory (Dscovr). V 90. letech nesla název Triana a šlo do značné míry o iniciativu amerického viceprezidenta Ala Gora, který pomohl protlačit až téměř k realizaci satelit, který by pravidelně posílal na Zemi co nejlepší snímky naší planety v různých vlnových délkách - pro inspiraci (tedy hlavně k ochraně přírody) i vědecké účely. Má třeba přesně změřit albedo Země (kolik světla naše planeta odráží), sledovat pohyby atmosféry atp.

Nápad došel až tak daleko, že satelit skutečně vznikl, ale do vesmíru se nepodíval. Po nástupu George W. Bushe skončil už prakticky hotový satelit ve skladu a celý projekt přišel o peníze. O osm let později se situace zase změnila a program začal pomalu ožívat. NASA satelit přejmenovala ve snaze získat pro něj politickou podporu a Obamova administrativa mu dala nový účel: primárně nemá sledovat Zemi, ale Slunce. Satelit slouží především jako varovný hlásič před potenciálně nebezpečnou aktivitou Slunce. Peníze se našly a v únoru letošního roku ho raketa SpaceX vynesla do vesmíru. Do práce se dal až nyní.

Trochu z jiného soudku: snímek ruského satelitu Elektro-L, který má být „konkurencí“ fotografií NASA a představuje zatím nejpodrobnější fotografií naší planety pořízenou na jednu uzávěrku. Více o něm v odkazu, který najdete v souvisejících textech pod článkem.

Pracoviště Dscovr totiž leží zhruba 1,5 milionu kilometrů od Země přímo směrem ke Slunci. V tomto místě by jeho senzory měly zachytit a změřit případné výrony nabitých částic, které směřují k Zemi. (Jde o tzv. Lagrangeův bod, kde se satelit drží v kombinaci gravitačních a odstředivých sil Země a Slunce ve stále stejné poloze vůči oběma těmto tělesům.) Následky slunečních bouří mohou být pro civilizaci užívající ve velké míře elektřinu velmi nepříjemné a satelity by nám měl dát v případě ohrožení nějaké přesnější údaje pár desítek minut před nárazem vlny nabitých částic do atmosféry.

Na palubě jsou ale stále funkční přístroje ke sledování Země, a tak původnímu účelu má sloužit také. Pořizuje snímky Země v deseti vlnových délkách, od ultrafialové přes viditelné spektrum do blízké infračervené oblasti. Snímek, který vidíte v záhlaví, vznikl kombinací záběrů ve třech vlnových délkách, červené, zelené a modré, takže se velmi podobá tomu, co byste mohli vidět (s dalekohledem)ze stejného místa na vlastní oči.

Satelit bude snímky s rozlišením maximálně 2048x2048 pixelů pořizovat pravidelně. Uvidíme, zda a co nám globální pohled na naši planetu umožní objevit zajímavého. Od září má být na stránkách NASA galerie těchto fotografií veřejně dostupná, a tak si konečně budete moci vybrat snímek Země v ideálním postavení a světle přesně podle gusta. Ale stojí za to si při jeho výběru uvědomit, že ani v dnešní době pravidelných letů do vesmíru jeho pořízení nebylo nic tak úplně jednoduchého a banálního.

Informace: V článku jsme opravili několik chyb a nepřesností.

Autor:
  • Nejčtenější

Za celosvětový kolaps IT systémů může nečekaně absurdní chyba

Nepovedená aktualizace bezpečnostního softwaru společnosti Crowdstrike způsobila pád počítačů a serverů s operačním systémem Windows do „modré obrazovky smrti“. Ani po restartu se nespustí. Některé...

19. července 2024  11:01,  aktualizováno  18:52

Uvězněni na vesmírné stanici. Boeing neví, kdy vrátí posádku zpět na Zemi

První testovací let nové vesmírné lodi Boeing Starliner CST-100 s posádkou neprobíhá tak, jak měl její výrobce spolu s NASA naplánováno. Cesta dvou astronautů na ISS a zpět měla původně trvat...

26. července 2024  12:59

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

OBRAZEM: Jugoslávské karavany byly zcela jiný level než ty z NDR, PLR a ČSSR

V roce 1965 se ve slovinském městě Novo Mesto začala psát historie továrně vyráběných jugoslávských a následně slovinských karavanů. Tak vznikla značka Adria, jejíž život se potom přenesl přes rozpad...

23. července 2024

Mistr vedlejších rolí Krška hrál geniálně alkoholiky a muže zlomených osudů

Herec Vladimír Krška, který se narodil před 100 lety, byl téměř čtyři desítky let členem souboru pražského Divadla na Vinohradech. Na jeho scéně vytvořil na osmdesát rolí.

22. července 2024

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

KVÍZ: Výlet do století páry. Poznáte, v jaké dnešní zemi jste?

V následujícím kvízu se podíváme na zajímavá místa zachycená na fotografiích v devatenáctém století. Úkolem je poznat, v jaké dnešní zemi se dané místo či objekt nachází.

26. července 2024

Možná jsme na Marsu našli dávný život, hlásí NASA. Nález potvrdí až na Zemi

Robotické vozítko Perseverance amerického Národního úřadu pro letectví a vesmír (NASA) našlo na Marsu kus horniny, který by mohl obsahovat zkamenělé mikroby. Jde o další významný krok v hledání...

27. července 2024  10:34

Konečná československá bilance z Paříže před 100 lety: 10 medailí a první zlato

Hry VIII. letní olympiády v Paříži, které skončily před 100 lety, 27. července 1924, potvrdily velký rozmach olympijského hnutí.

27. července 2024

První tryskový dopravní letoun de Havilland DH106 Comet vzlétl před 75 lety

První proudový dopravní letoun de Havilland DH106 Comet se poprvé dostal do vzduchu 27. července 1949. O necelé tři roky později už začal pracovat v běžném provozu, avšak konstrukční chyba znamenala...

27. července 2024

Uvězněni na vesmírné stanici. Boeing neví, kdy vrátí posádku zpět na Zemi

První testovací let nové vesmírné lodi Boeing Starliner CST-100 s posádkou neprobíhá tak, jak měl její výrobce spolu s NASA naplánováno. Cesta dvou astronautů na ISS a zpět měla původně trvat...

26. července 2024  12:59

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Můj syn Xavier zemřel, říká Musk o transgender dceři. A chce zničit „virus woke“

Miliardář Elon Musk tvrdí, že byl podveden, když dovolil svému synovi stát se transgender ženou. V rozhovoru s...

Ruská kráska Sofja Lebeděva šla donaha v seriálu Vikingové: Valhalla

Bývalá gymnastka Sofja Lebeděva (30) potěšila fanoušky seriálu Vikingové: Valhalla, když se v jedné ze scén nového dílu...

Sto tun obilí za hodinu. Na Hané mají výjimečný kombajn, jeden z patnácti na světě

Až sto tun obilí dokáže za hodinu sklidit nový kombajn CR11 firmy New Holland, který vyjel do obilných lánů v okolí...

Rozvádím se, oznámila dubajská princezna na Instagramu manželovi a jeho milenkám

Dubajská princezna Mahra (30) a její manžel šejk Mana Bin Mohammed Al Maktúm (25) se po loňské svatbě rozvádí. Dcera...

Olympiáda je festival sexu pro sportovce, potvrzují bývalí účastníci

Olympijská vesnice mi dala za dva týdny víc sexu než zbytek mého života, tvrdí bývalý olympionik Matthew Syed....