Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

STO OBJEVŮ: Zrod mikrovlnky odstartoval příběh rozteklého cukrátka

Seriál
Mikrovlnná trouba dělí lidi do dvou táborů: jedni na ni nedají dopustit, jiným nesmí přes práh. Každopádně se zařadila mezi kuchyňský pokrok. Seriál o nejvýznamnějších lidských objevech vydával Magazín Víkend.

Objev mikrovlnky byl dílem náhody, k níž došlo roku 1945. Percy Spencer, zaměstnanec americké firmy Raytheon Company, testoval v laboratoři magnetrony čili trubice, v nichž se vytváří mikrovlnné záření. | foto: Profimedia.cz

Objev mikrovlnky byl dílem náhody, k níž došlo roku 1945. Percy Spencer, zaměstnanec americké firmy Raytheon Company, testoval v laboratoři magnetrony čili trubice, v nichž se vytváří mikrovlnné záření. Test mu sloužil k vylepšení radarů, které firma vyráběla, nic jiného neměl v úmyslu.

Jenže jak před zařízením stál, zjistil, že se mu v kapse rozpustila arašídová tyčinka. Teplem z šířících se vln? Pokud ano, nešly by využít k vaření jídla?

Hloubavý Spencer patřičně umístil hromádku kukuřičných kuliček – a za hlasitého pukání skákal po podlaze laboratoře první mikrovlnný popcorn na světě. Druhý den naložil stejně s přineseným vajíčkem. Když po pár sekundách uvařené vystříklo přihlížejícímu nevěřícímu technikovi do tváře, bylo jasné, že jde o něco zajímavého.

Souhlasili i Spencerovi šéfové a na půdě Raytheon Company se začala rodit mikrovlnná trouba nazvaná RadarRange. Patent jí byl přidělen ještě v roce 1945, dva roky nato vyšla do světa.

Japonské zmenšení

K dnešní běžné kuchyňské mikrovlnce, často menší než krabice na lyžařské přezkáče, měla ovšem Spencerova mikrovlnka ještě dost daleko. První komerčně použitelný model se výškou blížil dvoumetrové lednici, vážil téměř 400 kg a cena se pohybovala od dvou do tří tisíc dolarů. Dobrých 20 minut trvalo, než se trouba rozehřála, ale brambory pak zvládla uvařit za 30 sekund.

Ne snad že by o nové zařízení nebyl zájem, ale vzhledem k rozměrům a ceně se hlásily hlavně restaurace, zaoceánské lodě a železniční jídelní vozy.

Zmenšení na velikost pultu se objevilo v roce 1955, přesto stále zabíralo moc místa. K dnešní příjemné miniaturizaci, o kterou se hodně zasloužili Japonci, se konečně levnější mikrovlnka propracovala až během 60. a 70. let. Pak už nastoupila vítěznou cestu do moderních domácností, od 90. let taky k nám.

100 divů světa

Tento objev však nebudí jen nadšení. Proti sobě stojí názory na zdravotní spolehlivost. Kritikové hrozí změnou chemického složení nebo struktury potravin, ba dokonce vznikem látek vysloveně nebezpečných.

Zastánci mikrovlnky (mezi odborníky jich je většina) oponují, že neionizující elektromagnetické záření je příliš slabé, aby něco takového mohlo způsobit. Myšlenku, že má dokonce cosi společného s radioaktivitou, odmítají zcela. Pokud v něčem experti vidí ohrožení, pak v nesprávném zacházení s troubou.

Geniální samouk

Vynález principu mikrovlnné trouby není to jediné, co je na příběhu farmářského synka Percyho Spencera pozoruhodné. Jeden z nejúspěšnějších elektrotechniků historie, majitel nebo spolumajitel zhruba 300 patentů a mimo jiné čestného doktorátu z Massachusettské univerzity, nedokončil ani základní školu. Kdosi z jeho kolegů to později nazval výhodou: „Vzdělaný vědec ví, co nelze udělat. Percy neví, co nejde udělat.“

Tři otazníky

  • ČESKÁ STOPA? Mezi vynálezce magnetronu, zdroje mikrovlnného záření, se řadí August Žáček, pražský profesor Univerzity Karlovy - princip definoval už v roce 1924. 
  • PRINCIP? Zjednodušeně: mikrovlnná trouba jídlo ohřívá a vaří působením elektromagnetického záření o mikrovlnné frekvenci. Molekuly, především vody, se dají do pohybu a vzniká teplo.
  • ODMĚNA? Raytheon Company platila svým lidem za vynález standardně dva dolary. Stejnou částku si za nápad na mikrovlnku odnesl i Percy Spencer.

Řešil a vyřešil věci, které ostatním unikaly. I rozteklý pamlsek v kapse pro něj byl pobídkou. Od šestnácti let se hrnul do všeho, co souviselo s elektřinou, aniž o ní v počátcích něco věděl. Metodou pokus-omyl i studiem po nocích se naučil kdeco. Nakonec jako jedenatřicetiletý nastoupil do společnosti Raytheon, původně soustředěné na domácí elektrické spotřebiče.

Pověstně zvědavý Spencer se svou metodou „Zkusíme to a uvidíme“ chrlil nápady jeden za druhým. Velmi se osvědčil i počátkem 40. let, kdy se USA chystaly vstoupit do války a Raytheon Company zamířila do sféry přístrojů pro obranu.

Spencer se tehdy soustředil na magnetron, produkující záření použitelné v radaru, a nejen že zvýšil jeho výkonnost, ale i možnost početnější výroby. Výsledky jeho díla, montovaného do amerických bombardérů, se ukázaly schopné odhalit periskopy německých ponorek. Obdržel za to Cenu námořnictva za výjimečné služby, nejvyšší poctu udělovanou civilistům.

A to nespočítáme pochvaly, kterých se mu denně dostává z milionů kuchyní po celém světě.

Objev mikrovlnky byl dílem náhody, k níž došlo roku 1945. Percy Spencer, zaměstnanec americké firmy Raytheon Company, testoval v laboratoři magnetrony čili trubice, v nichž se vytváří mikrovlnné záření.

  • Nejčtenější

Zázrak! NASA po pěti měsících obdržela od sondy Voyager smysluplnou zprávu

v diskusi je 171 příspěvků

23. dubna 2024  13:37

Když se v únoru letošního roku stále nedařilo navázat smysluplnou komunikaci s jedním z...

Herečce Slávce Budínové by bylo 100 let. Zemřela opuštěná, bez zájmu veřejnosti

v diskusi je 29 příspěvků

21. dubna 2024

Před 100 lety, 21. dubna 1924, se v Ostravě narodila známá česká herečka Slávka Budínová.

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Unikátní exkurze. Nahlédněte do francouzské jaderné ponorky před vyplutím

v diskusi je 16 příspěvků

20. dubna 2024

Není obvyklé, aby reportéři mohli nahlédnout do jaderné ponorky v aktivní službě. Agentura AP nyní...

Proč umělá inteligence lže a proč kvůli ní zhloupneme. Počítačový expert vypráví

v diskusi je 17 příspěvků

22. dubna 2024

Premium Zatímco průmyslová revoluce zaváděla masivní využití strojů, které nahradily lidské svaly, nyní...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Byla to druhá nejjasnější hvězda. V budoucnu může svítit jako druhý Měsíc

v diskusi je 17 příspěvků

21. dubna 2024

Velmi neobvyklá hvězda éta Carinae v devatenáctém století náhle zjasnila a stala se druhou...

Pomník Jana Žižky na Vítkově vznikal skoro 30 let

v diskusi je 1 příspěvek

27. dubna 2024

27. dubna 1924 zahájil Spolek pro zbudování pomníku Jana Žižky na Žižkově veřejnou sbírku na jeho...

Přistávat s vrtulníkem je jako balancovat na míči a zůstat při tom něžný

v diskusi nejsou příspěvky

27. dubna 2024

Mysli na to, že při záchraně druhých nesmíš sebe ani nikoho jiného ohrozit. Tak zněla jedna z...

Učili jsme se od alpských záchranářů, líčí pilot počátky letecké záchranky

v diskusi jsou 3 příspěvky

26. dubna 2024

Exkluzivně Za kniplem vrtulníku strávil přes 9 250 hodin. Stál u zrodu letecké záchranné služby, létal s...

Sphere jako osmý div světa? Zábavní komplex ve Vegas je technologický zážitek

v diskusi je 17 příspěvků

25. dubna 2024

Uvidíte v ní famózní obraz s nejvyšším rozlišením na světě, do uší zahraje sto šedesát tisíc...

Bývalý fitness trenér Kavalír zrušil asistovanou sebevraždu, manželka je těhotná

Bývalý fitness trenér Jan Kavalír (33) trpí osmým rokem amyotrofickou laterální sklerózou. 19. dubna tohoto roku měl ve...

Herečka Hunter Schaferová potvrdila románek se španělskou zpěvačkou

Americká herečka Hunter Schaferová potvrdila domněnky mnoha jejích fanoušků. A to sice, že před pěti lety opravdu...

Tenistka Markéta Vondroušová se po necelých dvou letech manželství rozvádí

Sedmá hráčka světa a aktuální vítězka nejprestižnějšího turnaje světa Wimbledonu, tenistka Markéta Vondroušová (24), se...

Horňáci versus dolňáci. Víme, čemu muži dávají přednost, a je to překvapení

Ženské tělo je pro muže celkově velmi atraktivní a nabízí jejich očím mnoho zajímavých partií. Největší pozornosti se...

Za vytlačení z linky do Brna musí Student Agency zaplatit náhradu 21 milionů

Společnost Student Agency provozující autobusy a vlaky pod označením RegioJet musí zaplatit bývalému konkurentovi 21...