Neděle 25. září 2022, svátek má Zlata
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Neděle 25. září 2022 Zlata

Gilead stanovil cenu léku Remdesivir. Nebude pro všechny stejná

  23:51
Společnost Gilead Sciences stanovila cenu svého léku Remdesivir proti covidu-19 ve Spojených státech a dalších rozvinutých zemích na 2 340 dolarů (cca něco před 55 tisíc korun) za pětidenní léčbu. Pro někoho bude ovšem dražší, pro jiné levnější.

Remdesivir (ilustrační foto) | foto: montáž: Pavel Kasík, Technet.czProfimedia.cz

Šéf společnosti Gilead Daniel O’Day v otevřeném dopise na stránkách společnosti oznámil cenu za lék Remdesivir. Tedy látku, která donedávna byla jedinou ověřenou pomocí u pacientů s nemocí covid-19.

Lék se zatím podává pouze infuzí a jedno takové balení podle Gileadu vyjde na 390 dolarů, tedy zhruba 9 200 Kč při kurzu pro 29. červen. Na základě dosavadních zkušeností se předpokládá, že průměrný pacient dostane celkem šest dávek během pěti dní a celková cena léčby se tak dostane na zhruba 2 340 dolarů, tedy 55 tisíc korun.

Podle dnes známých výsledků podávání léku zkracuje u těžce postižených pacientů dobu hospitalizace, počet úmrtí v této skupině však zřejmě výrazně nesnižuje. Výsledky na zvířatech ovšem dávají naději, že při včasném nasazení by mohl být efekt větší (a naznačují to ostatně i údaje získané od lidských pacientů, ale z pochopitelných důvodů těžko dostupný lék zatím dostávali především lidé ve vážném stavu).

Již samotné zkrácení hospitalizace má samozřejmě z hlediska ekonomiky zdravotnictví značnou cenu. I v relativně „levném“ českém zdravotnictví vyjde každý den pacienta na JIP (jednotce intenzivní péče) na desítky tisíc korun. Pokud jde pacienta na ARO (anesteziologicko-resuscitační oddělení), jde cena řádově do stovek tisíců.

Koronavirus ve světě

Muž v roušce odpočívá na pláži v Kolombu, hlavním městě Srí Lanky. (28. května...
Návštěvník prochází před obrazem francouzského malíře Georgese de La Toura ve...
Zdravotníci demonstrují v pařížské nemocnici Robert Debre. Snaží se prosadit...

Gileadem uvedená cena se tak pohybuje spíše v té nižší části odhadovaného rozptylu. Objevovaly se odhady, že cena léku by mohla být až řádově vyšší, tedy v desítkách tisíc dolarů (a stovkách tisíc korun) za léčbu průměrného pacienta.

Jak k tomu došli?

Nezávislá nezisková organizace ICER, která provádí analýzu ekonomických aspektů zdravotní péče v USA, dospěla nedávno k závěru, že lék Remdesivir by byl „cenově efektivní“ při cenách zhruba v pásmu mezi dvěma až pěti tisíci dolary za léčbu pacienta. Rozptyl je daný tím, že přesná účinnost přípravku ještě není zcela jasně známa. A také tím, že se objevila další alternativa pro pacienty ve vážném stavu, totiž podávání kortikosteroidu Dexamethasonu . Jaký přesně bude mít dopad na léčbu covidu-19, není v tuto chvíli jasné, těžko se tedy hodnotí i možný přínos Remdesiviru. (Dexamethasone tlumí přehnanou reakci imunitního systému pacienta, zatímco Remdesivir působí proti samotnému viru).

Nemůžeme nahlédnout do rozhodování Gileadu o ceně, jasné je, že cena výroby samotné je zanedbatelná. Externí odborníci odhaduji, že výroba jedné dávky by mohla vyjít na zhruba deset dolarů. V reálném prostředí ho indičtí výrobci generických léčiv produkují za zhruba 60 dolarů za jednu dávku (tj. zhruba 360 dolarů za šest dávek).

Mnohem větší roli hrají investice do výzkumu, klinického hodnocení léku a také stavby výrobních provozů pro tento lék. Gilead veřejně uvedl, že chce do této oblasti investovat zhruba miliardu dolarů. ICER z toho usuzuje, že pokud by se měla investice vrátit ekonomicky, měla by firma z jednoho pacienta mít „navíc“ nejméně kolem tisíce dolarů. (Podrobněji si cenový model a jeho parametry můžete projít v tomto PDF.) Výrobce bude mít ještě další náklady s klinickými studiemi účinků léku, které zdaleka nejsou u konce a také rozhodně nejsou levné (stojí řádově desítky až stovky milionů dolarů podle rozsahu).

Představenou cenu 390 dolarů za dávku (tedy 2 340 za šest dávek) jinak často kritický ICER označil za „zodpovědné rozhodnutí“. S tou důležitou výhradou, že zatím není ještě stoprocentně jisté, zda pacienti nebudou v průměru vyžadovat dávek více.

Někde méně, jinde více

Cena 390 dolarů za dávku také nebude pro každého. Bude platit pro americkou federální vládu, ale ne pro soukromé poskytovatele zdravotní péče, kterých je v USA většina. Ti budou za jednu dávku platit cenu 520 dolarů. Pro Evropu, včetně ČR, by tedy měla zřejmě být výše zmíněných 390 dolarů za dávku. Oficiálně ovšem ještě potvrzena nebyla.

Nebude se patrně čekat dlouho. Před čtyřmi dny Evropská léková agentura (EMA) po zrychleném hodnocení přínosů a rizik doporučila, aby byl přípravek Remdesivir podmínečně schválen k léčbě pacientů s nemocí covid-19. Remdesivir budou moci pod názvem Veklury předepisovat lékaři v Evropské unii, jakmile to odsouhlasí Evropská komise. Ta se obvykle řídí doporučením lékové agentury a její rozhodnutí se očekává v blízké době.

Chudší země budou mít ještě jiný režim. V květnu zahájil jeden z největších výrobců léků v Bangladéši Beximco Pharmaceuticals výrobu Remdesiviru. Při zveřejnění této informace firma plánovala ocenit lék, který se podává nitrožilně, na 5 000 až 6 000 bangladéšských tak (1 500 až 1 800 Kč) za ampuli; ocenění firmou Beximco naznačilo, že by léčba jednoho pacienta Remdesivirem mohla v zemi vyjít na 295 až 781 dolarů (7 400 až 19 500 Kč).

Gilead se také spojil s výrobci generických léčiv v Indii a Pákistánu, včetně společností Cipla Ltd and Hetero Labs Ltd, aby vyráběly a dodávaly Remdesivir do 127 rozvojových zemí. V nich by měla cena dosahovat zhruba 600 dolarů (asi 14 300 korun) za kúru.

V každém případě nyní končí období, kdy byl lék k dispozici zdarma. Gilead 29. června vyexpedoval posledních 120 tisíc dávek Remdesiviru, které věnuje vládám (v první řadě té americké) a dalším subjektům, a od 1. července si bude za lék účtovat.

Do konce roku by měla společnost podle vlastních webových stránek vyrobit celkem zhruba dva miliony dávek. Více než milion již vyrobila a dala k dipozici, do konce roku by měla poskytnout zhruba další milion. Z toho půl milionu by mělo být k dispozici americkým poskytovatelům zdravotnické péče.

Indičtí a bangladéšští výrobci by měli do konce roku vyrobit údajně řádově také jednotky milionů dávek léku. Firma chce ovšem navázat partnerství s dalšími výrobci i v Evropě, Asii či Americe.

Jak to funguje

Remdesivir by viru měl komplikovat množení v těle pacienta. Viry se neumějí dělit samy, potřebují k tomu hostitelskou buňku, kterou „oklamou“, aby vyráběla novou generaci viru.

Vše o koronaviru

Speciální příloha iDNES.cz.

  • příznaky nemoci
  • zpravodajství a rozhovory
  • kontakty a pomoc

Remdesivir a podobné přípravky (přesněji tzv. analogy nukleotidů) velmi zjednodušeně řečeno slouží v buňce jako falešné stavební díly vhodné pro stavbu dalších kopií viru. Ovšem ve skutečnosti obsahují pokyn k ukončení „stavby“, a množení viru tedy přítomnost přípravku zastaví. Tedy alespoň v ideálním případě, v praxi samozřejmě nemusí postup fungovat. Například proto, že virus zmutuje a „falešné díly“ nepoužije.

Přípravek, který se podává ve formě infuze, by měl sloužit proti poměrně široké škále virů, zatím však nebylo oficiálně schváleno jeho použití ani proti jedinému. V roce 2019 se zkoušel v Demokratické republice Kongo proti viru ebola. Remdesivir si ovšem nevedl příliš dobře a přestal se pacientům podávat ještě před koncem zkoušky. Jiné látky se ukázaly účinnější.

Autoři: ,
  • Nejčtenější

ANALÝZA: Poté, co neuspěl v té první, Putin chystá „Novou válku“

Premium Tváří v tvář dění posledních týdnů na ukrajinských frontách, vyhlásil Vladimir Putin částečnou mobilizaci. Jak...

Je redaktor užitečný idiot? Odpovídáme čtenáři rozčílenému elektromobily

Jen málokterá technologie polarizuje společnost tak jako elektromobilita. Někteří jí nekriticky fandí, jiní ji...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Nejjasnější pohled za 30 let. Webbův teleskop vyfotil prstence planety Neptun

Vesmírný teleskop Jamese Webba prokázal své další schopnosti. Americká vesmírná agentura NASA zveřejnila nové snímky...

Pozoruhodný projekt polského lehkého bitevníku Skorpion se neujal

V letech 1987 až 1995 se v Polsku pracovalo na projektu lehkého bitevního letounu PZL-230 Skorpion. Neortodoxní...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

KVÍZ: Znáte historii československého letectva a jeho letadla?

Svého času se 17. září slavil Den československého letectva. Své znalosti z historie této složky československé armády...

Test kočičích kapsiček. I z krmiva za deset korun může zvíře dostat vše

Premium Kočky nám sice někdy připadají mlsné, ale ony jen v miskách hledají to, co jejich tělu prospívá nejvíc: maso plné...

Extra steh po porodu navíc? Rodičky děsí ponižující husband stitch

Premium Přivést dítě na svět znamená pro většinu žen prožít si mnoho vypjatých chvil. Vyrovnat se s průběhem porodu nemusí být...

Zesnulá královna bude i za stovky let vypadat jako živá, říká balzamovač

Premium Trvající pieta ve Velké Británii za zesnulou královnu Alžbětu II. a vystavení rakve vyvolává mimo jiné řadu otázek...

Skleníkový efekt zažívali i dinosauři, s horky a vyšší hladinou moří

V období pozdní křídy, asi před sto až šedesáti šesti miliony let, bylo celosvětové podnebí poměrně teplé až horké. Na...

Byli Češi černoši? A jaké pleti byl Ježíš? Změny barvy kůže mají vysvětlení

Premium Věda rozbíjí obraz světa, až to občas bolí. Pořád je to však lepší než zůstávat lapeni v pavučině pomýlených předsudků....

Zemi obývá 20 biliard mravenců, na každého člověka připadá 2,5 milionu

Mravence můžeme potkat na každém kroku. Vědci nyní zkoušeli za pomoci různých dat ze všech kontinentů kvalifikovaně...

Revoluční ultrazvuková náplast dokáže dva dny monitorovat vnitřní orgány

Vědci z Massachusettského technologického institutu (MIT) vynalezli náplast, která dokáže snímat ultrazvukem vnitřnosti...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Jsem těhotná, potvrdila Agáta Hanychová. Čeká dítě Jaromíra Soukupa

Agáta Hanychová (37) je po čtyřměsíčním vztahu s podnikatelem Jaromírem Soukupem (53) podle informací bulváru těhotná....

Extra steh po porodu navíc? Rodičky děsí ponižující husband stitch

Premium Přivést dítě na svět znamená pro většinu žen prožít si mnoho vypjatých chvil. Vyrovnat se s průběhem porodu nemusí být...

Kvůli sousedům nemohu v bytě topit. Oni nemají problém, tak nic neřeší

Bydlím v bytovém domě, který spravuje společenství vlastníků. Letos jsem se přestěhovala z bytu číslo 9 do bytu číslo...

Český vynálezce samodofukovací pneumatiky vysoudil 1,6 miliardy

Firma Goodyear & Rubber musí českému vynálezci Františku Hrabalovi zaplatit 65 milionů dolarů (asi 1,6 miliardy korun)....

Rusové v panice skupují letenky za rekordní sumy. Zájem je o jednosměrné

Ruský prezident Vladimir Putin ve středečním projevu k národu vyhlásil částečnou mobilizaci. Začne platit okamžitě a...