Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Kde je v moři voda nejslanější? Na dně, ve smrtících jezerech

Víte, kde v moři je nejslanější voda? Přímo na dně, kde extrémně slaná voda vytváří jezera i malé řeky. Pro většinu organismů je smrtelně jedovatá, ale v jejich okolí mohou ležet i oázy plné života.

Krab, který zabloudil do proudu velmi slané vody na dně severního Mexického zálivu. | foto: RV Arvin/Orca Basin Expedition 2014

Když jsme před nedávnem psali o tom, proč některým žralokům pomáhá „nechutnost“ k přežití ve velmi slané vodě, sami pro sebe jsme se zeptali, jak slaná vlastně může být mořská voda. A odpověď nás překvapila - a to pro jednou opravdu.

Podíl soli v mořské vodě se pohybuje zhruba od několika gramů soli na litr do několika desítek gramů. Třeba Baltské moře obsahuje jen čtyři gramy soli na litr, nejslanější Rudé moře pak 42 g/l. Nejvyšší podíl soli ze všech větších vodních ploch má moře, které je mořem jen podle názvu - Mrtvé moře - kde je soli 330 gramů na litr. Což už je mimochodem poměrně blízko k tomu, aby voda v tomto slaném jezeře už další sůl vůbec nemohla rozpouštět. Ve vodě o teplotě cca 20 °C se totiž může rozpustit maximálně cca 360 gramů na litr. Mrtvé moře má sice vodu o něco teplejší, ale to nehraje v tomto ohledu žádnou roli.

Tolik rychlý pohled do encyklopedie (dnes tedy spíše na Wikipedii). Jak to ale bývá, skutečnost je poněkud košatější a zajímavější než učebnicová hesla. A tak i v moři existují místa, která si svou slaností v některých případech (ne všech) s Mrtvým mořem prakticky nezadají. Zní to možná nesmyslně, ale do slova a do písmene jde o extrémně slaná jezera na dně moří.

Jejich velikost je velmi různá. Nejmenší budou patrně jen malé „tůňky“ o rozměrech řádově metrů, největší známé (alespoň podle toho, co jsme dohledali), „jezero“ Orca, leží zhruba 2 250 metrů pod hladinou Mexického zálivu, má plochu zhruba 210 kilometrů čtverečních a maximální hloubku kolem dvou set metrů. Obsahuje tak podle mapování z roku 2007 zhruba 13,3 kilometrů krychlových vody, k jejichž „dosolení“ zhruba na úroveň 300 gramů na litr bylo zapotřebí rozpustit do vody 3,62 miliardy tun soli.

Jak vypadá ponor do velkého solného jezera na dně moře. Na videu je jasně vidět rozhraní mořské vody a vody z „jezera“ na dně díky optickým efektům s přechodem spojenými. Mléčně bílá barva vody slaného jezírka je způsobena jinými příměsemi než solí, v jiných případech může být tento velmi slaný roztok zcela čirý.

Potřebná sůl pro vznik tzv. Orca Basin se našla přímo na místě, na dně moře. Pochází ze solných slojí, které na dně Mexického zálivu leží jako pozůstatek dávné geologické historie. V křídě (období před cca 65 až 150 miliony let) bylo v této oblasti mělké moře, které postupně vyschlo a zanechalo za sebou až několik kilometrů silnou vrstvu usazenin, včetně mohutné vrstvy soli. Když se oblast znovu zatopila slanou vodou, solné vrstvy zůstaly nějakou dobu chráněny vrstvami usazeninami, které se na nich za dobu jejich pevninské existence nashromáždily.

Ovšem sedimentace pokračovala i nadále a na některých místech postupně narostly vrstvy usazenin natolik, že jejich tlak relativně měkkou solnou vrstvu rozlámal a její části vytlačil směrem zase vzhůru, blíže k povrchu. Pokud se divíte jak, představte si solnou vrstvu jako jíl stlačený mezi dvěma vrstvami dlažebních kostek - jíl si nakonec najde cestu mezi kostkami vzhůru k povrchu. Solné vrstvy sice nejsou mazlavé, ale ve hře jsou také podstatně větší tlaky a delší časy, než na jaké jsme zvyklí.

Pohled na velké slané jezero Orca na dně Mexického zálivu

Na některých místech Mexického zálivu tak lze najít místa, kde se sůl dostala do kontaktu s mořskou vodou. Ta ji pochopitelně rychle rozpouští a vzniká velmi slaný roztok, který je podstatně těžší než okolní mořská voda (to je dáno i tím, že dno moří je velmi klidné místo, kde se voda obvykle příliš nehýbe). Na některých místech oceánů vznikají tyto oblasti slané vody i jinak než rozpouštěním soli z usazenin. V polárních oceánech může ke vzniku podmořských kapes slané vody vést tvorba ledu (zvýší se podíl soli ve zbylé vodě, ta je těžší a může klesat ke dnu). Ovšem výsledek je stejný: jak tento velmi slaný roztok vznikne, drží se u dna, doslova teče po mořském dně a hromadí se v prohlubeninách či jiných vhodných místech.

V některých případech může jít o přirozené prohlubně (třeba zmíněné jezero Orca), jindy jsou útvary poněkud zvláštnější, vypadají jako krátery se svahy vystupujícími ze dna moře, jako třeba v melodramaticky nazvaném Jaccuzzi of Despair („Bazén zmaru“) na následujícím videu pořízeném expedicí Nautilus v roce 2015. Jde o malé solné jezírko, které také leží v Mexickém zálivu a má rozměry řádově jen desítek metrů, jehož „svahy“ evidentně vznikly postupnou sedimentací a dost možná i s přispěním mušlí, které žijí na jeho svazích.

Roztok podmořských slaných jezer je pro drtivou většinu organismů příliš slaný a rychle je usmrtí, ale to neznamená, že by představovala místě úplně bez života - alespoň ne vždy. Minimálně v některých případech totiž jejich přítomnost doprovází také únik jiných látek z mořského dna.

V případě „Bazénu zmaru“ (a řady dalších) jde o úniky metanu či sloučeniny síry, které slouží jako zdroj chemické energie pro specializované organismy žijící v jejich sousedství. Jde například o již zmiňované mušle, které soužijí s bakteriemi specializovanými právě na získávání energie z metanu. Činnost těchto mikroorganismů pak umožňuje vytvářet život i v místech, kde sluneční světlo zcela chybí a i organických zbytků je pomálu.

Křišťálová Lupa 2016
Autor:

Den otevřených dveří letiště Náměšť

Ve středu 1. května se na letišti Náměšť poprvé veřejnosti představí nové vrtulníky AH-1Z Viper a UH-1Y Venom. K vidění bude další letecká i pozemní technika.

Mohlo by se hodit

  • Nejčtenější

Zázrak! NASA po pěti měsících obdržela od sondy Voyager smysluplnou zprávu

v diskusi je 179 příspěvků

23. dubna 2024  13:37

Když se v únoru letošního roku stále nedařilo navázat smysluplnou komunikaci s jedním z...

Proč umělá inteligence lže a proč kvůli ní zhloupneme. Počítačový expert vypráví

v diskusi je 17 příspěvků

22. dubna 2024

Premium Zatímco průmyslová revoluce zaváděla masivní využití strojů, které nahradily lidské svaly, nyní...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Dnes už se bez nich válčit nedá. Raketový vzestup bojových dronů

v diskusi je 47 příspěvků

24. dubna 2024

Bezpilotní letadla (drony) jsou v posledních dvou dekádách na raketovém vzestupu. Přispěla k tomu...

KVÍZ generála Pattona. Vypořádejte se s ocelovou lavinou

v diskusi je 5 příspěvků

28. dubna 2024

Jak jste dobří v tancích, poznáte je nejen na plese, ale i v následujícím kvízu. Kvíz je zaměřen na...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Čekání na české lidové auto nemělo konce. Před 100 lety jezdili jen boháči

v diskusi je 23 příspěvků

28. dubna 2024

Před 100 lety Čechoslováci marně čekali na tuzemské lidové auto. Drtivá většina obyvatel si totiž...

Necháte se nachytat na triky internetových podvodníků?

v diskusi je 9 příspěvků

29. dubna 2024

Typickou obětí internetového podvodu už nejsou jen senioři. Kyberzločinci se zaměřili i na mladší...

Čekání na české lidové auto nemělo konce. Před 100 lety jezdili jen boháči

v diskusi je 23 příspěvků

28. dubna 2024

Před 100 lety Čechoslováci marně čekali na tuzemské lidové auto. Drtivá většina obyvatel si totiž...

KVÍZ generála Pattona. Vypořádejte se s ocelovou lavinou

v diskusi je 5 příspěvků

28. dubna 2024

Jak jste dobří v tancích, poznáte je nejen na plese, ale i v následujícím kvízu. Kvíz je zaměřen na...

Pomník Jana Žižky na Vítkově vznikal skoro 30 let

v diskusi je 12 příspěvků

27. dubna 2024

27. dubna 1924 zahájil Spolek pro zbudování pomníku Jana Žižky na Žižkově veřejnou sbírku na jeho...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Bývalý fitness trenér Kavalír zrušil asistovanou sebevraždu, manželka je těhotná

Bývalý fitness trenér Jan Kavalír (33) trpí osmým rokem amyotrofickou laterální sklerózou. 19. dubna tohoto roku měl ve...

Tenistka Markéta Vondroušová se po necelých dvou letech manželství rozvádí

Sedmá hráčka světa a aktuální vítězka nejprestižnějšího turnaje světa Wimbledonu, tenistka Markéta Vondroušová (24), se...

Horňáci versus dolňáci. Víme, čemu muži dávají přednost, a je to překvapení

Ženské tělo je pro muže celkově velmi atraktivní a nabízí jejich očím mnoho zajímavých partií. Největší pozornosti se...

Hello Kitty slaví padesátiny. Celý svět si myslí, že je to kočička, jenže není

Kulatý obličej se dvěma trojúhelníkovýma ušima, drobný čumáček, vousky a červená mašle na uchu. Taková je Hello Kitty,...

KOMENTÁŘ: Z Davida Černého se stal parazit. O umění už dávno nejde

Premium Když se David Černý v televizi pohádal s kurátorkou Marií Foltýnovou, spory o jeho plastiku na obchodním domě Máj...