Vědecké překvapení: gepardům nejde o rychlost, ale práci nohou

aktualizováno 
První sledování gepardů pomocí GPS při lovu ukázalo, že nejrychlejší šelmy spoléhají v nečekané míře na svou obratnost.

Gepard vybavený GPS obojkem | foto: Structural Motion Lab & RVC

O životě většiny druhů zvířat v jejich přirozeném prostředí mnoho nevíme. Chybí nám hlavně kvantitativní údaje: kde a čím tráví kolik času, kde se pohybují a shánějí potravu. Ale situace se pomalu lepší, jak nejlépe ukazuje příklad druhu Homo sapiens. Data ze sociálních sítí, mobilních zařízení a aplikací nám dávají z historického hlediska ojedinělý přehled o lidských činnostech a životě.

Biologové by rádi měli podobné údaje i od jiných druhů. Mohly by změnit naše poznání v mnoha směrech, jak ukazuje studie britských vědců, otištěná tento týden v časopise Nature. Autoři se v ní poprvé podrobně podívali na lov gepardů ve volné přírodě.

Od jedinců v zajetí víme, že gepard je nejrychlejší známé suchozemské zvíře. Spolehlivě mu byla změřena rychlost 29 metrů za sekundu, tedy 104 kilometrů za hodinu (studie je zde). Ale jak je to v přírodě?

GPS obojky kupodivu odhalily, že gepardi obvykle při lovu na svou maximální rychlost nespoléhají. Zvířatům sice byla naměřena okamžitá rychlost až 93 km/h, ale pouze jednou ze 367 pokusů. Průměrná nejvyšší rychlost dosažená při lovu byla zhruba 55 km/h, a to jen po dobu jedné až dvou sekund.

Na druhou stranu to může být dáno tím, že čtyři sledovaní gepardi pocházeli z Botswany a lovili hlavně impaly. Kdyby žili na východoafrických savanách, kde velkou část kořisti gepardů tvoří gazela Thompsonova, která je asi (přesné údaje ještě nejsou) rychlejší než impala, museli by možná přidat.

Z "technického hlediska" jsou nejzajímavější údaje o zrychlení. Zvířata obvykle vyrazila z úkrytu rychle, ale před kořistí zpomalila, aby se připravila na souboj v obratnosti. Gepardi při lovu dokázali během jediného pohybového cyklu (tedy "kroku" všech čtyř nohou) zrychlit o zhruba 3 metry za sekundu

Zvířata ještě rychleji brzdí. Během jednoho "kroku" sníží rychlost o 4 m/s a při běhu dělá zhruba tři kroky za vteřinu. V reálu tak gepardi z padesátikilometrové rychlosti na desetikilometrovou zpomalili během tří kroků (tedy sekundy). Sníží tak poloměr zatáčky ze zhruba 20 metrů na něco přes metr.

Utíkej, jak chceš. Fyzice neutečeš.

Utíkej, jak chceš. Fyzice neutečeš.

V poměru výkon/hmotnost dosahují gepardi hodnoty cca 100 wattů na kilogram (W/kg). Výsledkem je pak už dříve naměřená "stovka" za zhruba tři sekundy, během které také kočka dosáhne zhruba svojí maximální rychlosti. Usain Bolt během svého rekordního běhu dosáhl maximální rychlosti 12,27m/s po 65 metrech běhu (byť už 25 metrech běžel cca 11 m/s.)

Když jsme u jamajského rekordmana: Usain Bolt má ve svých "technických parametrech" v kolonce poměr výkon/hmotnost uvedeno 25 W/kg, chrti 60 W/kg. (Ale aby si gepard tak nevyskakoval: vozy Formule 1 mají přes 1 000 W/kg.)

I přes to všechno byli sledovaní gepardi při lovu úspěšní zhruba v jednom za čtyř případů, což odpovídá předchozím studiím. Překvapivé naopak bylo, že neloví jen na otevřených pláních a zhruba ve čtvrtině případů se odvažují k i lovu v porostu.

A co tučňáci?

Nabízí se i otázka, zda sledované údaje nemohly být ještě lepší. Obojky na krku zvířat vážily sice jen cca 340 gramů a byly samozřejmě navrženy podle nejlepšího svědomí biologů, ale nikdo nemůže vyloučit, že zvířata přece jen trochu neomezují. Může se to zdát nepravděpodobné, ale odborníci mají v paměti nedávný příklad tučňáků patagonských.

Jak zjistila desetiletá studie publikovaná v roce 2011, tučňáci označení na křídlech páskami, které měly umožnit biologům jejich sledování, to měli v životě těžké. Za dobu studie vyvedli o 39 procent méně mláďat a měli o šestinu nižší míru přežití (většina krátkodobých studií předcházející hromadnému značkování ptáků negativní efekt bohužel neobjevila). Biology zjištění nemile překvapilo a mimo jiné také vedlo ke korekci dopadu změn klimatu na tučňáky.

Ovšem gepardi s obojkem měli zhruba stejnou úspěšnost lovu jako zvířata sledovaná méně důkladně klasickými metodami. To je zdaleka nejdůležitější ukazatel a zdá se tedy, že gepardům neublíží, když o nich bude víc informací dostupných on-line a přímo v reálném čase. Uvidíme, jak to bude u lidí.

Oprava: Do článku jsme doplnili krokovou frekvenci, bez které nebylo zřejmé, jakých hodnot zrychlení gepard dosahuje a text tak, aby srovnání s výkony Usaina Bolta bylo korektní.

Autor:
 

Nejčtenější

Unikla hesla rekordních 773 milionů uživatelů. Najdete tam to svoje?

Není heslo jako heslo. Či spíše heslo jako heslo vlastně ani není heslo.

Více než miliarda unikátních kombinací e-mailu a hesla unikla na web v zatím rekordní databázi přístupových údajů....

Jeden „drát“ by stačil pro celou ČR. Nové elektrické vedení láme rekordy

Transformátor pro 1 110 kV vedení v Číně, který postavila firma Siemens. Na...

Provozovatel čínské přenosové sítě spustil nejvýkonnější a nejdelší vedení světa. Putuje jím elektřina o napětí více...

Nájemný vrah doplatil na svůj koníček, udaly jej chytré sportovní hodinky

Mark Fellows na snímku z desetikilometrového závodu v Manchesteru v roce 2015

Britský běžec a cyklista Mark Fellows byl odsouzen k doživotnímu trestu za dvojnásobnou vraždu. K jeho odhalení a...

Tito lidé neexistují. Počítač si je vymyslel, napodobí rasu i vlasy

Fotografie neexistujících celebrit generované neuronovou sítí Nvidia na základě...

Podívejte se na fotky lidí, které jste nikdy nepotkali a nepotkáte. Počítač si je totiž vymyslel. Generativní...

Skylink znovu zdražuje servisní poplatek i nejlevnější balíček

Logo Skylink

Satelitní platforma Skylink přistoupila po roce ke zdražení tzv. servisního poplatku, který platí uživatelé základní...

Další z rubriky

Českým vědcům se podařilo popsat nový typ sférické černé díry

Ilustrační snímek

Díky novému matematickému přístupu se podařilo vědcům z Matematicko-fyzikální fakulty Univerzity Karlovy a...

Největší známý slon byl těžký asi jako Tyrannosaurus rex

Porovnání velikosti dospělého člověka s velikostí průměrně velkého samce a...

Jak si vede největší živočich, který v současnosti chodí po zemi, ve srovnání s pravěkými obyvateli naší planety?

Nechtěl umírat, byl bojovník, říká o Palachovi psychiatrička od jeho lůžka

Umělohmotná nádoba pod rampou Národního muzea, ve které si Jan Palach (ve...

Psychiatrička Zdenka Kmuníčková pečovala o Jana Palacha na klinice popálenin v pražské Legerově ulici od pátku 17....

Najdete na iDNES.cz