Premium

Získejte všechny články
jen za 49  Kč / 1. měsíc

Tato velryba nevybuchne. Kanadské město "ohrožoval" mrtvý kytovec

Moře u břehů ostrova Newfoundland vyplavilo nafouklé tělo mrtvého plejtváka obrovského. Obří zdechlina představovala atrakci, ale také místní obyvatele trápil zápach a dokonce i obavy z případné exploze. Ale díky biologii zřejmě vše dobře dopadne.

Městečko Trout River na kanadském ostrově Newfoundland obvykle láká turisty jen v létě, ale letos otevřelo sezonu poněkud dříve. V minulých dvou týdnech přilákala řadu zvědavců 25 metrů dlouhá zdechlina plejtváka obrovského, kterou příboj přinesl do místního přístavu.

Zvíře patrně patřilo do skupiny nejméně devíti zvířat, která v dubnu v oblasti uhynula. Skupina nejspíše uvízla v mořském ledu, protože další tělo plejtváka se našlo právě v poli mořského ledu kousek od břehů Newfoundlandu. Z hlediska plejtváků jako druhu šlo o skutečně tragickou událost, protože i když zahynulo jen několik zvířat, je to také zřejmě několik procent celkové populace ve volné přírodě. Z lidského pohledu šlo samozřejmě především o zajímavost. Zdechlina v Trout River se stala bizarní turistickou atrakcí a přilákala do města turisty i novináře.

Zdechlina nešťastného plejtváka, který zřejmě zahynul v poli mořského ledu, v zálivu u městečka Trout River.

Ale také místním nadělala těžkou hlavu. Starosta městečka si novinářům postěžoval, že provinční i federální úřady dávaly v podstatě od problému ruce pryč a jeho malá obec nemá prostředky se s tak velkým problémem vypořádat. Nejjednodušší by bylo kytovce znovu odtáhnout do moře, ale plovoucí zdechlina je dost velká na to, aby způsobila škody proplouvajícím lodím.

V přístavu ovšem zůstat nemůže. Zapáchá, a navíc panovaly i obavy, že by mohla explodovat a nepříjemně znečistit část přístavu. Rozklad nestráveného jídla v trávícím traktu velryby vedl k produkci metanu, který se hromadil v jejích vnitřnostech. Jak je vidět i na snímcích, mrtvé tělo se opravdu nebezpečně nafukovalo.

Místní asi měli také v paměti jedno známé video z roku 2013, které ukazuje, jak veliký může být tlak plynu v nitru mrtvého kytovce. Na videu je vorvaň obrovský, ale na každého, komu se na pláži před domem povaluje mrtvá velryba, musí působit opravdu děsivě.

V případě z Faerských ostrovů, který můžete vidět na videu, k explozi došlo až po narušení kůže. Ale výbuch může přijít i nečekaněji. I v Trout River mohli po krátkém hledání na internetu najít podrobnosti tchajwanského případu z roku 2004. Tehdy se v blízkosti města Tainan objevila šedesátitunová zdechlina jiného vorvaně.

Biologové se rozhodli příležitost využít a zorganizovali převoz mrtvého těla na místní univerzitu, která by tak získala vzácnou příležitost zkoumat tělo v laboratořích. Bohužel nafouknuté tělo cestu přes město nevydrželo. Dojem, který exploze u svědku zanechala, si lze bez doprovodného čichového vjemu těžko představit.

Spoušť, kterou za sebou zanechal pokus o převoz zdechliny vorvaně na univerzitu ve městě Tainan na Tchaj-wanu v roce 2004.

Stejně tak si lze těžko představit, že by se kanadská obec řídila příkladem jižních sousedů z USA z roku 1970. Tehdy se oregonské úřady rozhodly zdechlinu vorvaně ležící na místní pláži zlikvidovat pomocí dynamitu. Zahrabání podle nich nepomohlo, protože se domnívali, že tělo by bylo působením živlů znovu rychle obnaženo. Trhavina měla tělo roztrhat na tak malé kousky, aby si s nimi mrchožrouti poradili rychleji.

Na místě byla místní televize, a tak máme z této bizarní události záběry. Pořídily je Springfieldské zprávy, což je v tomto případě velmi příhodné, protože celá událost jako by byla vytržena ze seriálu Simpsonovi. To nejdůležitější na následujícím videu začíná v čase 2:15.

Chyba byla v tomto případě v lidech, ne ve velrybí anatomii. Policisté použili jednoduše příliš velké množství dynamitu. Na místě byl shodou okolností vojenský demoliční expert Walter Umenhofer, který je prý varoval, že to s náloží přehánějí. Jeho rad nikdo nedbal, a tak se velrybí kůže, střeva i tuk snášely ještě desítky vteřin po výbuchu ve vzdálenosti několik set metrů od místa exploze. Opravdu nepěknou ironií osudu jeden z velkých kusů dopadl na nový Umenhoferův Oldsmobil a vážně ho poškodil (zničené auto na záběrech je jeho).

V Trout River ovšem nejhoršímu zřejmě uniknou, a to hned z několika důvodů. Za prvé mají štěstí, že jim v přístavu přistál právě plejtvák. Jak jste si asi všimli, námi zmiňované explodující velryby byly ve všech případech vorvani. To jsou dravé velryby, které se živí lovem větších mořských tvorů, především hlavonožců.

Naproti tomu plejtvák se živí filtrováním planktonu z mořské vody. Při krmení mu přes kosticové zuby proudí desítky tun vody za minutu. Jeho speciálně uzpůsobená břišní dutina se dokáže naplnit tempem 20 tun vody za vteřinu, uvádí mořská bioložka Rebecca Helmová na webu TheConversation. Kvůli svému způsobu obživy mají plejtváci podstatně pevnější tělo než vorvaň, a tedy i posmrtný rozklad by u nich měl být méně nebezpečný pro okolí. Zdechlina také v posledních dnech viditelně splaskla, a nebezpečí "exploze" je podle všeho velmi malé.

To však neznamená, že by likvidace byla jednoduchá. Po necelých dvou týdnech vyjednávání a dohadů se nakonec rozhodlo, že o odstranění se postará Královské muzeum v Ontariu. Tělo velryby rozřeže na lépe přepravitelné kusy, které převeze do skladu, kde nechá odhnít. Získá tak z celé smutné události alespoň kostru vzácného plejtváka.

Autor:
  • Nejčtenější

Za celosvětový kolaps IT systémů může nečekaně absurdní chyba

Nepovedená aktualizace bezpečnostního softwaru společnosti Crowdstrike způsobila pád počítačů a serverů s operačním systémem Windows do „modré obrazovky smrti“. Ani po restartu se nespustí. Některé...

19. července 2024  11:01,  aktualizováno  18:52

Uvězněni na vesmírné stanici. Boeing neví, kdy vrátí posádku zpět na Zemi

První testovací let nové vesmírné lodi Boeing Starliner CST-100 s posádkou neprobíhá tak, jak měl její výrobce spolu s NASA naplánováno. Cesta dvou astronautů na ISS a zpět měla původně trvat...

26. července 2024  12:59

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

OBRAZEM: Jugoslávské karavany byly zcela jiný level než ty z NDR, PLR a ČSSR

V roce 1965 se ve slovinském městě Novo Mesto začala psát historie továrně vyráběných jugoslávských a následně slovinských karavanů. Tak vznikla značka Adria, jejíž život se potom přenesl přes rozpad...

23. července 2024

Mistr vedlejších rolí Krška hrál geniálně alkoholiky a muže zlomených osudů

Herec Vladimír Krška, který se narodil před 100 lety, byl téměř čtyři desítky let členem souboru pražského Divadla na Vinohradech. Na jeho scéně vytvořil na osmdesát rolí.

22. července 2024

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

KVÍZ: Výlet do století páry. Poznáte, v jaké dnešní zemi jste?

V následujícím kvízu se podíváme na zajímavá místa zachycená na fotografiích v devatenáctém století. Úkolem je poznat, v jaké dnešní zemi se dané místo či objekt nachází.

26. července 2024

Konečná československá bilance z Paříže před 100 lety: 10 medailí a první zlato

Hry VIII. letní olympiády v Paříži, které skončily před 100 lety, 27. července 1924, potvrdily velký rozmach olympijského hnutí.

27. července 2024

První tryskový dopravní letoun de Havilland DH106 Comet vzlétl před 75 lety

První proudový dopravní letoun de Havilland DH106 Comet se poprvé dostal do vzduchu 27. července 1949. O necelé tři roky později už začal pracovat v běžném provozu, avšak konstrukční chyba znamenala...

27. července 2024

Uvězněni na vesmírné stanici. Boeing neví, kdy vrátí posádku zpět na Zemi

První testovací let nové vesmírné lodi Boeing Starliner CST-100 s posádkou neprobíhá tak, jak měl její výrobce spolu s NASA naplánováno. Cesta dvou astronautů na ISS a zpět měla původně trvat...

26. července 2024  12:59

KVÍZ: Výlet do století páry. Poznáte, v jaké dnešní zemi jste?

V následujícím kvízu se podíváme na zajímavá místa zachycená na fotografiích v devatenáctém století. Úkolem je poznat, v jaké dnešní zemi se dané místo či objekt nachází.

26. července 2024

Tajný trik na intimní hygienu v létě
Tajný trik na intimní hygienu v létě

Na trhu s intimní kosmetikou již existuje tolik produktů, ze kterých si můžeme vybrat: gely, emulze, pěny... My vám však pomůžeme s výběrem. Naše 3...

Můj syn Xavier zemřel, říká Musk o transgender dceři. A chce zničit „virus woke“

Miliardář Elon Musk tvrdí, že byl podveden, když dovolil svému synovi stát se transgender ženou. V rozhovoru s...

Ruská kráska Sofja Lebeděva šla donaha v seriálu Vikingové: Valhalla

Bývalá gymnastka Sofja Lebeděva (30) potěšila fanoušky seriálu Vikingové: Valhalla, když se v jedné ze scén nového dílu...

Sto tun obilí za hodinu. Na Hané mají výjimečný kombajn, jeden z patnácti na světě

Až sto tun obilí dokáže za hodinu sklidit nový kombajn CR11 firmy New Holland, který vyjel do obilných lánů v okolí...

Rozvádím se, oznámila dubajská princezna na Instagramu manželovi a jeho milenkám

Dubajská princezna Mahra (30) a její manžel šejk Mana Bin Mohammed Al Maktúm (25) se po loňské svatbě rozvádí. Dcera...

Olympiáda je festival sexu pro sportovce, potvrzují bývalí účastníci

Olympijská vesnice mi dala za dva týdny víc sexu než zbytek mého života, tvrdí bývalý olympionik Matthew Syed....