Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Existoval vůbec čtyřnohý dravec, který se objevil ve filmu 65?

Ve snímku 65, který právě promítají i česká kina, můžeme vidět také podivného čtyřnohého dravce, který měl být zřejmě neobvyklou a bizarní formou teropoda, evolucí přeměněného do podoby kvadrupedního predátora. Mohl však existovat teropod pohybující se po všech čtyřech končetinách?
Kvadrupední dinosaurus z filmu 65

Kvadrupední dinosaurus z filmu 65 | foto:  Sony Pictures Entertainment

Ve skutečnosti zmíněný dinosaurus zpodobněný ve filmu (nebo tak velký terestrický krokodylomorf) nejspíš neexistoval, představa po čtyřech se pohybujících teropodů ale není zase až tak nesmyslná, jak by se mohlo zdát. Samozřejmé je, že například tyranosauridi nebo abelisauridi s jejich obvykle redukovanými předními končetinami určitě jinak než po zadních nekráčeli.

Kdy opravdu vyhynuli neptačí dinosauři a proč neplatí údaj 65 milionů let

To samé se týká i drtivé většiny ostatních teropodních dinosaurů, nevyjímaje ptáky, u nichž se přední končetiny samozřejmě přeměnily v křídla. Jedinou čestnou výjimkou by snad mohl být anatomicky extrémně neobvyklý teropod Spinosaurus aegyptiacus , který na počátku období pozdní křídy obýval území dnešního afrického severu. Spinosauři měli natolik dlouhé přední končetiny, že se svojí délkou prakticky vyrovnaly těm zadním, které byly naopak relativně krátké.

Po dvou nebo po čtyřech?

Paleontologové se stále přou, zda skutečně musel „obojživelný“ spinosaurus chodit na souši po všech čtyřech nebo zda mohl i při své podivné anatomii kráčet pouze po zadních. Ačkoliv je dnes tento obří teropod s hřbetní plachtou jedinou známou potenciální výjimkou z pravidla teropodí bipedie, nebylo tomu tak vždy. Dalším „podezřelým“ teropodním dinosaurem byl dříve také o 70 milionů let starší čínský zástupce čeledi Metriacanthosauridae, vývojové skupiny relativně primitivních alosauroidů, obývajících území dnešní Evropy a zejména Asie v období střední jury až rané křídy (asi před 174 až 125 miliony let).

Současná představa o vzezření alosauroidního teropoda druhu Xuanhanosaurus qilixiaensis, žijícího v době před asi 165 miliony let na území současné Číny. Tento menší až středně velký teropod kráčel pouze po zadních, ačkoliv jeho přední končetiny byly na poměry dravých dinosaurů relativně silné a dlouhé.

Zmíněné systematické zařazení není zcela jisté a obecně přijímané – je totiž také možné, že se jednalo o nejprimitivnějšího známého zástupce kladu Allosauroidea mimo čeleď Methriacanthosauridae, jak naznačuje jiný výzkum z roku 2019, to už ale pro nás není podstatné. Tento menší teropod, pojmenovaný Xuanhanosaurus qilixiaensis, byl formálně popsán roku 1984 čínským paleontologem Tung Č’-mingem ze sedimentů souvrství (spodní) Ša-si-miao.

Typový exemplář, dnes označený IVPP V.6729, žil tedy v období střední jury, asi před 167,7 až 161,2 milionu let. Rodové jméno dinosaura odkazuje k místu objevu, tedy k oblasti Süan-chan, druhové zase k městu Čchi-li-sia v provincii Šen-si. Xuanhanosaurus byl menší dravý dinosaurus, dosahující délky asi 4,5 až 6 metrů[ a odhadované hmotnosti kolem 250 kilogramů. Zhruba stejně velký byl také ve stejných ekosystémech žijící aveteropod Gasosaurus constructus a o trochu větší tetanura Kaijiangosaurus lini, která ale může být ve skutečnosti jen dospělcem teropoda známého jako gasosaurus.

Když Tung xuanhanosaura poprvé zkoumal, povšiml si velmi silných a mohutných předních končetin, dlouhých přes 65 centimetrů. Tento méně obvyklý anatomický znak v podobě enormně dlouhých a silných „paží“ paleontologa upoutal, a když si ještě navíc povšiml, že je u nich zachován čtvrtý metakarpál (záprstní kůstka), byla malá senzace na světě. Podle Tunga se totiž mělo jednat o jediného známého teropodního dinosaura, kráčejícího aktivně po všech čtyřech. V dalších letech a desetiletích se pak objevilo množství výtvarných zpodobnění, zobrazující xuanhanosaura jako čtyřnohého dravce podobného například některým suchozemským formám krokodýlovitých plazů.

Xuanhanosaurus patřil do velikostní kategorie teropodů, schopných lovit menší až středně velkou kořist – od drobných savců, plazů a obojživelníků až po býložravé dinosaury přibližně do velikosti mohutného koně. Největší zástupci tohoto druhu mohli dosáhnout délky kolem 5 metrů a hmotnosti několika stovek kilogramů.

Jak se ovšem dalo očekávat, brzy se objevily pochybnosti o Tungově původní hypotéze a většina paleontologů tuto verzi neakceptovala. Až v roce 2019 však byla publikována již zmiňovaná práce, ve které je představa kvadrupedního xuanhanosaura odmítnuta s tím, že ve skutečnosti čínský paleontolog interpretoval anatomii kostí přední končetiny chybně, a navíc pronace (otočení „dlaňové“ části přední končetiny „palcem k tělu“) u ní nebyla možná.

Dravý dinosaurus by tedy nebyl schopen otočit distální částí své přední končetiny tak, aby na ni mohl efektivně našlapovat a kráčet tak po čtyřech. Autoři odborné studie naopak navrhli, že relativně dlouhé a silné přední končetiny mohl xuanhanosaurus efektivně využívat při lovu, například zachytáváním nebo přidržováním kořisti menších rozměrů. Mýtus o kvadrupedním teropodovi se tak nejspíš definitivně rozpadl a zůstaly po něm pouze zastaralé a překonané výtvarné rekonstrukce. Samotný xuanhanosaurus byl ale i tak velmi zajímavým dravým dinosaurem, žijícím v období geologických stupňů (věků) bath až kelloway, představoval tedy současníka například západoevropského megalosaura.

Současná představa o podobě megalosaurů, kteří v juře žili v dnešní jižní Anglii. Barva opeření i jeho samotná existence jsou spekulativní, kůže tohoto dinosaura se nám bohužel nezachovala (na rozdíl od některých jiných druhů).

Typový exemplář představuje nekompletní postkraniální kostru, konkrétně se jedná jen o čtyři hrudní obratle, dva krční obratle a kostru přední končetiny s lopatkovým pletencem. Kost pažní měří na délku 26,5 cm, kost loketní 24 cm a kost vřetenní 20,2 cm, což neodpovídá jinak obvykle více redukovaným částem skeletu předních končetin u většiny příbuzných teropodů. Čínský teropod z období střední jury měl zkrátka velmi silné a dlouhé přední „pracky“. Je ale jisté, že ani tento dravý dinosaurus po všech čtyřech nechodil.

Článek vznikl pro Dinosaurusblog Vladimíra Sochy a byl redakčně upraven. Původní verzi, včetně bohatého odkazového rejstříku, najdete zde.

Autor:
  • Nejčtenější

Zázrak! NASA po pěti měsících obdržela od sondy Voyager smysluplnou zprávu

v diskusi je 171 příspěvků

23. dubna 2024  13:37

Když se v únoru letošního roku stále nedařilo navázat smysluplnou komunikaci s jedním z...

Herečce Slávce Budínové by bylo 100 let. Zemřela opuštěná, bez zájmu veřejnosti

v diskusi je 29 příspěvků

21. dubna 2024

Před 100 lety, 21. dubna 1924, se v Ostravě narodila známá česká herečka Slávka Budínová.

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Znovuzrození japonských letadlových lodí. Ve výzbroji budou mít F-35B

v diskusi je 51 příspěvků

19. dubna 2024

Japonsko má ve své ústavě zakázáno vlastnit ofenzivní zbraně, jako jsou letadlové lodě. Doba...

Unikátní exkurze. Nahlédněte do francouzské jaderné ponorky před vyplutím

v diskusi je 16 příspěvků

20. dubna 2024

Není obvyklé, aby reportéři mohli nahlédnout do jaderné ponorky v aktivní službě. Agentura AP nyní...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Proč umělá inteligence lže a proč kvůli ní zhloupneme. Počítačový expert vypráví

v diskusi je 17 příspěvků

22. dubna 2024

Premium Zatímco průmyslová revoluce zaváděla masivní využití strojů, které nahradily lidské svaly, nyní...

Učili jsme se od alpských záchranářů, líčí pilot počátky letecké záchranky

v diskusi jsou 3 příspěvky

26. dubna 2024

Exkluzivně Za kniplem vrtulníku strávil přes 9 250 hodin. Stál u zrodu letecké záchranné služby, létal s...

Sphere jako osmý div světa? Zábavní komplex ve Vegas je technologický zážitek

v diskusi je 17 příspěvků

25. dubna 2024

Uvidíte v ní famózní obraz s nejvyšším rozlišením na světě, do uší zahraje sto šedesát tisíc...

POZOR VLAK: Slavíme půl století pražského metra, vznikla k tomu unikátní hra

v diskusi jsou 4 příspěvky

24. dubna 2024  7:29

Pro Československo, a především pro Prahu, to byl slavný den, devátého května 1974 byl slavnostně...

Jiří Horák obnovil ČSSD a dovedl ji do parlamentu. Se Zemanem si nerozuměl

v diskusi jsou 3 příspěvky

24. dubna 2024

Před 100 lety se narodil Jiří Horák, který po sametové revoluci pomáhal znovuobnovit sociální...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Bývalý fitness trenér Kavalír zrušil asistovanou sebevraždu, manželka je těhotná

Bývalý fitness trenér Jan Kavalír (33) trpí osmým rokem amyotrofickou laterální sklerózou. 19. dubna tohoto roku měl ve...

Herečka Hunter Schaferová potvrdila románek se španělskou zpěvačkou

Americká herečka Hunter Schaferová potvrdila domněnky mnoha jejích fanoušků. A to sice, že před pěti lety opravdu...

Největší mýty o zubní hygieně, kvůli kterým si můžete zničit chrup

Možná si myslíte, že se v péči o zuby orientujete dost dobře, přesto v této oblasti stále ještě existuje spousta...

Tenistka Markéta Vondroušová se po necelých dvou letech manželství rozvádí

Sedmá hráčka světa a aktuální vítězka nejprestižnějšího turnaje světa Wimbledonu, tenistka Markéta Vondroušová (24), se...

Horňáci versus dolňáci. Víme, čemu muži dávají přednost, a je to překvapení

Ženské tělo je pro muže celkově velmi atraktivní a nabízí jejich očím mnoho zajímavých partií. Největší pozornosti se...